مطالب آموزشی نگهداری و پرورش سگ, مطالب آموزشی و مقالات سلامت سگ

آموزش مسواک زدن دندان سگ

روش مسواک زدن دندان سگ

اهمیت مسواک زدن دندانهای سگ

رایج کردن مراقبت از دندان و مسواک زدن سگ در منزل بخش مهمی از سلامت کلی سگ شما است. همان‌گونه که شما هیچ گاه بدون مسواک زدن کاری نمیکنید، در مورد حیوان خانگیتان نیز این امر باید صادق باشد.

ما پیشنهاد میکنیم که به صورت روزانه دندانهای سگ خود را مسواک بزنید، اما بهترین حالت سه بار در هفته است.

خمیردندان و مسواک مخصوص حیوانات

این موضوع خیلی مهم است که در نظر داشته باشید خمیردندان‌های انسانی برای مصارف حیوانات خانگی مفید نمیباشد.

پیشنهاد میشود از یک خمیردندان مخصوص حیوانات برای مسواک زدن سگ استفاده کنید که از طعم دهنده‌های طیور در آن استفاده شده است. موضوع جالب در مورد این خمیردندان‌ها مکانیسم آنزیمی آنها است. به این معنی که به دندان چسبیده و روی پلاک دندانی کار میکنند، حتی بدون مسواک زدن زیاد.

همچنین استفاده از مسواک های مخصوص حیوانات برای این امر پیشنهاد می‌شود.

چگونه از وضعیت سلامت دندان‌های حیوان خود مطمئن شویم؟

به دندانهای سگتان نگاه کنید، در حالت ایده آل دندان‌ها باید سفید باشند. اگر شما رنگ زرد، خاکستری یا یک رنگ مایل به سبز روی دندان ببینید در این صورت به نظر میرسد که انباشت پلاک دندانی آنجا بوجود آمده است. این حالت چیزی نیس که با مسواک زدن سگ حل شود و به تمیز کردن حرفه ای دندانپزشکی نیاز دارد.

همچنین خط لثه باید زیبا و صورتی به نظر برسد. اگر شما یک خط قرمز روی خط لثه ببینید، آن التهاب بافت لثه است. کاری که شما با مسواک زدن مرتب انجام میدهید، مانع از تشکیل بیشتر پلاک دندانی همچنین باعث سلامت لثه میشود.

آموزش مسواک زدن دندان سگ

1.انتخاب زمان و مکان مناسب

یک زمان مناسب و بی سر و صدا را برای این کار انتخاب کنید. مکانی که انتخاب می‌کنید باید فقط شما و سگتان در آنجا حضور داشته باشید و هیج بچه یا حیوان دیگری در آنجا نباشد.

مطمئن شوید که نور کافی در اختیار دارید تا بتوانید همه دندان‌ها را به راحتی ببینید. همچنین مطمئن شوید که سگتان کاملا در مکان راحتی است.

2.مسواک و خمیردندان مناسب سگ

یک مسواک مخصوص سگ بخرید. این مسواک‌ها دارای یک دسته خمیده بلندتر هستند، که دستیابی به دندانهای پشت را آسان تر میکند. از خمیردندان مناسب سگ استفاده کنید، خمیردندانهای انسانی میتوانند برای سگ‌ها سمی باشند.

شما میتوانید برای تهیه مسواک و خمیر دندان مخصوص سگ از طریق فروشگاه های انلاین نیز اقدام نمایید.

3.بدون برس، لثه‌ها و دندان‌ها را لمس کنید

  1. سگ خود را به مسواک زدن عادت دهید. به آنها عادت دهید که اجازه دهند دهان و دندانهایشان را لمس کنید. انگشتتان را در دهانشان بگذارید، دندانها و لثه‌شان را لمس کنید، تا آنها به آن عادت کنند.

مسواک زدن دندان سگ

اگر شما یک سگ بزرگسال دارید که هیچ گاه دندانهایش را مسواک نزده‌اید، پیشنهاد میکنیم که با بالا بردن لبش و نگاه کردن به دندانهایش شروع کنید. این یک نقطه شروع خوب برای اطمینان از این است که آنها کار کردن شما با دهانشان را تحمل خواهند کرد.

از این طریق میتوانید راه خود را برای لمس کردن دندانهای آنها باز کنید و حتی کمی خمیردندان به انگشتتان بزنید تا روی دندانها بمالید و اجازه دهید تا به طعم و عطر آن عادت کنند.

4.مسواک را با دندان‌‌های حیوان تماس دهید

دندانهای جلویی، جانبی و پشتی را در بالا و پایین با مسواک لمس کنید. در نهایت به خاطر تحمل کردن این مرحله سگ خود را تشویق کنید و به او جایزه بدهید.

5.خمیردندان را به سگ خود معرفی کنید

با نشان دادن خمیردندان به سگتان شروع کنید و اجازه دهید تا آن را از انگشت شما مزه کند.

6.شروع به مسواک زدن دندانهای بالا کنید

هنگامی که سگ شما به کنترل دهانش عادت میکند، شما میتوانید از مسواک استفاده کنید. فقط لازم است از مقدار کمی خمیر استفاده کنید و نگران نباشید اگر مسواک قبل از شروع کار خیس شود.

با عقب کشیدن لب بالایی سگ خود، بر روی قسمت فوقانی دهان تمرکز کنید و دندانهای جلویی را مسواک بزنید. پس از دندان‌های جلو به سمت کنار و سمت پشت حرکت کنید. سپس دوباره سگ خود را تشویق کنید.

7. شروع به مسواک زدن دندان‌های پایین کنید

لب پایین را بیرون بکشید و دندان‌های پایینی را مسواک بزنید. از دندان‌های جلویی شروع کنید و سپس به سمت کنار و عقب بروید.

8.مسواک زدن قسمت داخلی دندان‌ها

اگر سگ شما تحمل مسواک زدن را دارد، می‌توانید هنگام مسواک زدن هم قسمت بیرونی و هم داخلی دندان‌ ها را مسواک بزنید. مسواک زدن قسمت داخلی کمی مشکل خواهد بود، بنابراین این مرحله را میتوانید بعد از عادت کردن سگ به مسواک زدن دندان های بالایی و پایین، به مراحل کارتان اضافه کنید.

9. ستایش کردن و تشویقی دادن به سگ یا گربه

مسواک زدن دندان‌ها برای سگ‌ها غیر طبیعی است. برای اینکه مسواک زدن به یک تجربه مثبت تبدیل شود باید به سگ خود تشویقی دهید و او را ستایش کنید. در این مرحله میتوانید به او برای تشویق خوراکی دهید. اما شاید این کار با مسواک زدن مغایرت داشته باشد، با این حال هدف اصلی از این کار آموزش مهارت است و شما می‌توانید بعدها غذا دادن در این مراحل را حذف کنید.

یک روش بهتر، دادن تشویقی هایی است که حتی برای دندان سگ‌ها نیز مفید است.

برخی از سگها از جویدن مقداری کمی از موهای خود لذت میبرند، و همین امر به از بین رفتن پلاک دندانی بیشتر کمک میکند.

توصیه میکنیم قبل از شروع کردن به مسواک زدن، سگ خود را به مسواک زدن دندانهای بالا عادت دهید.

نکته اخر اینکه گاها با همه تلاش های شما ممکن است حیوان خانگیتان اجازه مسواک زدن را به شما ندهد، در این صورت شما میتوانید از اسپری های مخصوص دهان و دندان حیوانات استفاده کنید.

4/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *