بیماری ها, پرندگان, رفتار شناسی و پرورش

استفراغ پرندگان

birds vomiting

کافه حیوانات برگشت غذا و استفراغ پرندگان دو مسئله متفاوت هستند. برگشت غذا یک مشکل رفتاری و استفراغ مشکلی ناشی از بیماری است. شاید عجیب به نظر برسد اما برگشت غذا روی جفت، انسان یا اسباب بازی پرنده بخشی از رفتار طبیعی تولید مثلی و برقراری ارتباط عاطفی است. هنگام برگشت غذا پرنده سر خود را به بالا و پایین حرکت داده و مقداری غذا را به اندازه یک لقمه از دهان خود خارج می کند.

اما استفراغ خروج حجم زیادی غذای خورده شده از چینه دان، سنگدان یا روده ها است که بر اثر اختلال در سیستم گوارش اتفاق می افتد. متاسفانه در اغلب موارد تفریق بین برگشت غذا و استفراغ در پرندگان بسیار دشوار است.

برگشت غذا

برگشت غذا در پرندگان بسیار معمول و رایج است. به عنوان مثال پرنده نر هنگام جفت گیری یا زمانی که تحریک شده باشد، سر خود را به بالا و پایین حرکت داده دهانش را باز کرده و غذا را به اندازه یک لقمه برمب گرداند.

برگشت غذا چیزی است که صاحبان پرندگان بسیار با آن آشنا هستند. ممکن است شما با پرنده خود نشسته باشید، از گذراندن وقت با یکدیگر لذت ببرید، با هم بازی کنید و خوش بگذرانید اما پرنده شما به طور ناگهانی سر و گردن خود را به حرکت درآورده و قبل از اینکه شما متوجه شوید غذای خود روی شما را برگشت دهد.

برگشت غذا در پرندگان خانگی، بیماری قلمداد نمی‌شود بلکه یک مشکل رفتاری است و زمانی که پرنده با یک تحریک مواجه شود اتفاق می‌افتد.

اگر چه ممکن است برای صاحب پرنده سخت باشد، اما باید دلیل برگشت غذا را پیدا کرده و مشخص کند که پرنده او هنگامی‌که مجبور به برگشت غذا است، می‌خواهد چه چیزی را به او بگوید. نکات زیر تلاش می‌کنند توضیح دهند که چرا پرندگان این رفتار ناخوشایند را انجام می‌دهند.

استفراغ پرندگان

دلیل برگشت غذا توسط پرندگان

اگر پرنده شما، غذای خورده شده را روی شما بالا می‌آورد، او در واقع دارد تلاش می‌کند، بفهماند که به شما علاقه دارد و برای‌تان احترام قائل است. هر چند این رفتار شاید کمی‌ عجیب به نظر برسد.

اگر چه ممکن است که تمیز کردن محتویات برگشت داده شده از پرنده، دشوار باشد اما شما هیچگاه نباید پرنده خود را به خاطر برگشت غذا تنبیه کنید.

برگشت غذا می‌تواند به وسیله عکس العمل‌های شما بدتر شود. باید به پرنده خود توجه کنید و به این وسیله دلایل این رفتار را کشف کنید. از جمله این دلایل می‌تواند به کار بردن کلمات یا اصطلاحاتی باشند که پرنده شما را آزار می‌دهند، اسباب بازی‌ای باشد که هر دو با آن بازی می‌کنید یا شیوه بازی کردن شما با پرنده باشد.

وقتی که شروع به تشخیص علت برگشت غذا در پرنده خود کردید باید تلاش کنید علت را برطرف کنید. اگر هنگام بازی کردن با پرنده، برگشت غذا اتفاق می افتد، نباید شما هیچ کاری با پرنده خود نداشته باشید و او را به حال خود رها کنید، بلکه باید راه‌های دیگری برای بازی کردن و ابراز علاقه به او پیدا کنید، راه‌هایی که باعث تحریک برگشت غذا در او نشود.

استفراغ

عوامل زیادی می توانند باعث استفراغ در پرندگان شوند. اما معمول ترین آن  ها مسمومیت با فلزات سنگین ، بیماری های سنگدان و سایر بیماری های گوارشی هستند. عفونت های انگلی، ویروسی، باکتریایی و قارچی همگی می توانند سبب التهاب در دهان، مری و چینه دان حیوان شوند.

پرنده‌ای که مبتلا به مشکلات تیروئید باشد، حرکات مشخص بلع، استفراغ و تنفس را به سختی انجام می‌هد. التهاب چینه دان می‌تواند سبب استفراغ دانه‌های خورده شده و موکوس در حیوان شود. استفراغ در پرنده‌ای که به ظاهر سالم است می‌تواند نشانه ای از اختلالات عصبی در او باشد.

بنابراین برای رعایت احتیاط بهتر است در صورتی که پرنده شما علائم استفراغ از خود نشان می‌دهد به دامپزشک مراجعه کرده تا دلیل این اختلال مشخص شود.

تشخیص علت استفراغ

برای اینکه دامپزشک بتواند علت استفراغ پرنده را تشخیص دهد شما باید بتوانید به این سوالات پاسخ دهید:

 1. چه زمانی استفراغ اتفاق افتاد؟
 2. هر چه مدت این اتفاق رخ می دهد؟
 3. آیا علائم غیر طبیعی دیگری در پرنده دیده اید؟
 4. آیا پرنده این عمل را بعد یا هنگام کار خاصی مانند غذا خوردن یا بازی کردن با اسباب بازی هایش انجام می دهد؟
 5. آیا پرنده رفتارهای عاشقانه یا لانه سازی انجام می دهد؟
 6. شما چه غذایی به پرنده می دهید؟
 7. شما هر چه مدت قفس پرنده را تمیز می کنید و برای تمیز کردن آن از چه ماده ای استفاده می کنید؟
 8. آیا پرنده شما با عوامل بالقوه دیگر مانند غذاهای مسموم، سموم یا سایر پرندگان در تماس بوده است؟
 9. آیا دارویی برای پرنده استفاده کرده اید؟
 10. آیا پرنده شما سابقه بیماری دارد؟
برای درمان استفراغ و برگشت غذا چه باید بکنیم

درمان استفراغ براساس عامل ایجاد کننده آن متفاوت است. برای کاهش تب باید از داروهای ضد تب، برای جبران مایعات از دست رفته مایع درمانی، مدیریت تغذیه ای ( گاهی ممکن است نیاز به قطع غذا باشد) بسیار اهمیت دارند. براساس شدت بیماری، پرنده ممکن است بستری شود.

کارهای دیگری که می توان انجام داد:
 • داروهای ضد باکتریایی یا ضد قارچی
 • تغییر جیره غذایی
 • تامین درمان های مناسب برای مشکلات سایر اندام های بدن
 • برداشتن عامل مسمومیت از محیط زندگی پرنده
 • اگر جسم خارجی یا تومور سبب انسداد در دستگاه گوارش شده باشد استفاده از آندوسکوپی برای برداشتن آن ها می تواند کمک کننده باشد.
 • اگر برگشت غذا در پرنده مشکل رفتاری بوده و همیشه انجام می شود، باید اسباب بازی یا آینه ای که محل برگشت غذای او هستند را از دسترس او خارج کنیم.

1 نظر در “استفراغ پرندگان

 1. عروس هلندی گفت:

  من پرنده ام یکی دو روزه هی بالا میاره ولی دسشوییش اینا اوکیه تبم نداره بالاش شل نشده روی پاشم میتونه وایسه دماغشم قرمز نشده
  غذا هم این چند روز غذای مخصوص و مخلوط پرنده خورده با ذرت و تخم مرغ آپز
  آبم به اندازه خورده
  ولی هر چی میخوره یکی دو ساعت بعد بالا میاره و بیحاله
  من امشب نمیتونم ببرمش دامپزشکی
  حالش به نظر خوب میاد تا حدودی
  تورو خدا بگین من چیکار کنم خیلی نگرانم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *