مطالب آموزشی پرورش و نگهدرای پرندگان, مطالب آموزشی و مقالات بیماری های پرندگان, مطالب آموزشی و مقالات سلامت پرندگان

استفراغ و برگشت غذا در پرندگان

علت استفراغ پرنده

برگشت غذا و استفراغ پرندگان دو مسئله متفاوت هستند. برگشت غذا یک مشکل رفتاری و استفراغ مشکلی ناشی از بیماری است. شاید عجیب به نظر برسد اما برگشت غذا روی جفت، انسان یا اسباب بازی پرنده بخشی از رفتار طبیعی تولید مثلی و برقراری ارتباط عاطفی است. هنگام برگشت غذا پرنده سر خود را به بالا و پایین حرکت داده و مقداری غذا را به اندازه یک لقمه از دهان خود خارج می کند.

اما استفراغ خروج حجم زیادی غذای خورده شده از چینه دان، سنگدان یا روده ها است که بر اثر اختلال در سیستم گوارش اتفاق می افتد.

متاسفانه در اغلب موارد تفریق بین برگشت غذا و استفراغ در پرندگان بسیار دشوار است. بنابراین اگر این مشکل مکررا در حال رخ دادن است، بهتر است با کمترین هزینه از دامپزشک آنلاین کمک بگیرید.

**برای درمان استفراغ پرنده خود همین الان با دامپزشک متخصص مشورت کنید:

((مرکز مشاوره آنلاین دامپزشکی))

1 انتخاب نوع حیوان
2 انتخاب پلن و انجام مشاوره
 • حیوان شما در کدام گروه قرار دارد؟

برگشت غذا در پرندگان

برگشت غذا در پرندگان و طوطی سانان بسیار معمول و رایج است. به عنوان مثال پرنده نر هنگام جفت گیری یا زمانی که تحریک شده باشد، سر خود را به بالا و پایین حرکت داده دهانش را باز کرده و غذا را به اندازه یک لقمه برمی گرداند.

برگشت غذا چیزی است که صاحبان پرندگان بسیار با آن آشنا هستند. ممکن است شما با پرنده خود نشسته باشید، از گذراندن وقت با یکدیگر لذت ببرید، با هم بازی کنید و خوش بگذرانید اما پرنده شما به طور ناگهانی سر و گردن خود را به حرکت درآورده و قبل از اینکه شما متوجه شوید غذای خود را روی شما برگشت دهد.

برگشت غذا در پرندگان خانگی مانند عروس هلندی، جوجه مرغ و کبوتر، بیماری قلمداد نمی‌شود بلکه یک مشکل رفتاری است و زمانی که پرنده با یک تحریک مواجه شود اتفاق می‌افتد.

اگر چه ممکن است برای صاحب پرنده سخت باشد، اما باید دلیل برگشت غذا را پیدا کرده و مشخص کند که پرنده او هنگامی‌که مجبور به برگشت غذا است، می‌خواهد چه چیزی را به او بگوید. نکات زیر تلاش می‌کنند توضیح دهند که چرا پرندگان این رفتار ناخوشایند را انجام می‌دهند.

علت استفراغ پرنده

علت استفراغ پرنده

دلیل بالا اوردن شاه طوطی، طوطی برزیلی و سایز پرندگان

اگر پرنده شما، غذای خورده شده را روی شما بالا می‌آورد، او در واقع دارد تلاش می‌کند، بفهماند که به شما علاقه دارد و برای‌تان احترام قائل است. هر چند این رفتار شاید کمی‌ عجیب به نظر برسد.

اگر چه ممکن است که تمیز کردن محتویات برگشت داده شده از پرنده، دشوار باشد اما شما هیچگاه نباید پرنده خود را به خاطر برگشت غذا تنبیه کنید.

برگشت غذا می‌تواند به وسیله عکس العمل‌های شما بدتر شود. باید به پرنده خود توجه کنید و به این وسیله دلایل این رفتار را کشف کنید. از جمله این دلایل می‌تواند به کار بردن کلمات یا اصطلاحاتی باشند که پرنده شما را آزار می‌دهند، اسباب بازی‌ای باشد که هر دو با آن بازی می‌کنید یا شیوه بازی کردن شما با پرنده باشد.

وقتی که شروع به تشخیص علت برگشت غذا در پرنده خود کردید باید تلاش کنید علت را برطرف کنید. اگر هنگام بازی کردن با پرنده، برگشت غذا اتفاق می افتد، نباید شما هیچ کاری با پرنده خود داشته باشید و او را به حال خود رها کنید، بلکه باید راه‌های دیگری برای بازی کردن و ابراز علاقه به او پیدا کنید، راه‌هایی که باعث تحریک برگشت غذا در او نشود.

علت بالا اوردن شاه طوطی

علت بالا اوردن شاه طوطی

علت استفراغ عروس هلندی و سایر پرندگان

عوامل زیادی می توانند باعث استفراغ در پرندگان شوند. اما معمول ترین آن  ها به شرح زیر هستند:

 • انسداد: انواع پرنده ها دارای منقار قوی و علاقه شدی به جویدن اند.اجسام خارجی بلعیده شده ممکن است مجرای روده را مسدود کنند. این اشیا عبارنتد از: اجسام نخی، تراشه های چوب و قطعات اسباب بازی پلاستیکی
 • مسمومیت: بلعیدن فلزات سنگین، گیاهان و یا تکه هایی از سیگار  ممکن است اتفاق بیافتد. بسیاری از گیاهان و سیگار با تحریک مجرای روده باعث استفراغ میشوند. مسمومیت با فلزات سنگین که در اثر فلزاتی مانند سرب و روی اتفاق میافتد از عوامل اصلی مسمومیت در پرندگان خانگی به حساب می آید. همه پرندگان مسموم شده با فلزات سنگی استفراغ نمیکنند و انها علائمی دیگری از جمله مشکلات عصبی از خود نشان میدهند
 • عفونت باکتریایی: عفوتنهای باکتریایی ممکن است از پرندگان دیگر، در اثر رشد باکتری در کاسه آب یا غذای کثیف یا غذاهای فاسد شده ناشی شود.
 • عفونت ویروسی: چندین ویروس مختلف ممکن است باعث استفراغ  عروس هلندی، طوطی برزیلی و سایر پرندگان شوند. در بیشتر موارد، استفراغ تنها یکی از چندین علامت خواهد بود. بسته به نوع ویروس، ویروس‌ها می‌توانند از طریق قرار گرفتن در معرض مستقیم با پرنده دیگر، ظروف غذا یا آب مشترک، یا از طریق دست‌ها یا لباس‌های شما منتقل شوند.
 • عفونت های انگلی، و قارچی همگی می توانند سبب التهاب در دهان، مری و چینه دان حیوان شوند.
 • آنتی بیوتیک ها: برخی از آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد قارچ ممکن است به طور موقت باعث استفراغ شوند. معمولاً پس از قطع مصرف دارو،استفراغ در پرنده متوقف می شود.
 • پرنده‌ای که مبتلا به مشکلات تیروئید باشد، حرکات مشخص بلع، استفراغ و تنفس را به سختی انجام می‌هد. التهاب چینه دان می‌تواند سبب استفراغ دانه‌های خورده شده و موکوس در حیوان شود. استفراغ در پرنده‌ای که به ظاهر سالم است می‌تواند نشانه ای از اختلالات عصبی در او باشد.
 • تغذیه: تغییر رژیم غذایی، خوردن غذای فاسد، عدم تحمل رژیم غذایی همگی می توانند باعث استفراغ شوند.

بنابراین برای رعایت احتیاط بهتر است در صورتی که پرنده شما علائم استفراغ از خود نشان می‌دهد مشاوره دامپزشکی بگیرید تا دلیل این اختلال مشخص شود.

بالا اوردن غذا در طوطی برزیلی

بالا اوردن غذا در طوطی برزیلی

سایر علائمی بیماری که ممکن است همراه با استفراغ بروز دهد:

 • بیحالی
 •  ظاهر ژولیده و پف کرده
 • مشاهده خون در مدفوع که ظاهری شبیه قیر داشته باشد
 • مدفوع سبز ابکی
 • تشنج
 • گذاشتن سر زیر بالها
 • از دست دادن اشتها
 • درد و ناراحتی
 • مرگ ناگهانی
علت استفراغ پرنده

علت استفراغ پرنده

تشخیص علت استفراغ در کاسکو و سایر پرندگان

دامپزشک بسته به شدت استفراغ یا وجود علائم دیگر، آزمایش‌های تشخیصی خاصی را توصیه می‌کند. تقریباً در همه موارد، پرندگانی که استفراغ می کنند نیاز به آزمایش های تشخیصی گسترده دارند

شرح حال کامل برای رسیدن به تشخیص بسیار مفید است. اگر با دامپزشک آنلاین سایت انیمال کافه تماس میگیرید آماده باشید که به دامپزشک خود بگویید که از چه زمانی استفراغ شروع شد،  آیا حاوی غذای هضم شده یا هضم نشده است و همچنین توضیحاتی درمورد قوام استفراغ بدهید. علاوه بر این، نوع رژیم غذایی پرنده را به دامپزشک خود بگویید، عادات جویدن او را شرح دهید و هرگونه تماس احتمالی با پرندگان دیگر را یادداشت کنید.

برای اینکه دامپزشک بتواند علت استفراغ طوطی برزیلی، طوطی ملنگو، عروس هلندی یا هر پرنده دیگری را تشخیص دهد شما باید بتوانید به این سوالات پاسخ دهید:

 1. چه زمانی استفراغ اتفاق افتاد؟
 2. هر چه مدت این اتفاق رخ می دهد؟
 3. آیا علائم غیر طبیعی دیگری در پرنده دیده اید؟
 4. آیا پرنده این عمل را بعد یا هنگام کار خاصی مانند غذا خوردن یا بازی کردن با اسباب بازی هایش انجام می دهد؟
 5. آیا پرنده رفتارهای عاشقانه یا لانه سازی انجام می دهد؟
 6. شما چه غذایی به پرنده می دهید؟
 7. شما هر چه مدت قفس پرنده را تمیز می کنید و برای تمیز کردن آن از چه ماده ای استفاده می کنید؟
 8. آیا پرنده شما با عوامل بالقوه دیگر مانند غذاهای مسموم، سموم یا سایر پرندگان در تماس بوده است؟
 9. آیا دارویی برای پرنده استفاده کرده اید؟
 10. آیا پرنده شما سابقه بیماری دارد؟
درمان استفراغ عروس هلندی وسایر پرندگان

درمان استفراغ عروس هلندی وسایر پرندگان

برای درمان استفراغ در کبوتر و سایر پرندگان چه کنیم

درمان استفراغ براساس عامل ایجاد کننده آن متفاوت است. برای کاهش تب باید از داروهای ضد تب، برای جبران مایعات از دست رفته مایع درمانی، مدیریت تغذیه ای ( گاهی ممکن است نیاز به قطع غذا باشد) بسیار اهمیت دارند. براساس شدت بیماری، پرنده ممکن است بستری شود.

اگر استفراغ و اسهال در پرندگانی مانند کبوتر همزمان اتفاق بیفتند، این مشکل می تواند ناشی از یک عفونت شدید گوارشی باشد. منشا این عفونت غذای فاسد یا محیط آلوده است. برای درمان اسهال و استفراغ کبوتر باید ابتدا بررسی شود که آیا عفونت قارچی بوده یا باکتریایی است. سپس می توان از آنتی بیوتیکها یا داروهای ضد قارچ مناسب استفاده کنید.

اقدامات درمانی استفراغ طوطی ملنگو و سایر پرندگان

 • داروهای ضد باکتریایی یا ضد قارچی
 • تغییر جیره غذایی
 • تامین درمان های مناسب برای مشکلات سایر اندام های بدن
 • برداشتن عامل مسمومیت از محیط زندگی پرنده
 • اگر جسم خارجی یا تومور سبب انسداد در دستگاه گوارش شده باشد استفاده از آندوسکوپی برای برداشتن آن ها می تواند کمک کننده باشد.
علت استفراغ پرنده

علت استفراغ پرنده

درمان خانگی استفراغ مرغ عشق و سایر پرندگان

اگر پرنده شما استفراغ می کند، لازم است که پرنده را به دامپزشکی ببرید. اگر علاوه بر استفراغ علائم دیگری نیز وجود داشته باشد، یا اگر پرنده شما قادر به نگه داشتن غذا نیست، درمان فوری ضروری است. در ضمن اگر پرنده‌تان پرهای خود را پف کند، او را در محیطی گرم نگهداری کنید.

در صورت امکان، قفس را همراه با پرنده به مطب دامپزشک همراه با اسباب بازی هایی که ممکن است جویده باشد ببرید.

پس از مراجعه به دامپزشک، مطمئن شوید که تمام داروها را طبق دستور، تا زمانی که تجویز شده است، حتی پس از اینکه علائم از بین رفته اند، مصرف کنید. مراقب تغییر در مدفوع باشید و هرگونه تغییر را به دامپزشک خود گزارش دهید. اگر بهبودی مشاهده نشد، این موضوع را به دامپزشک خود گزارش دهید.

سوالات متدوال درباره استفراغ پرنده

درمان استفراغ براساس عامل ایجاد کننده آن متفاوت است.داروهای ضد باکتریایی یا ضد قارچی، تغییر جیره غذایی، برداشتن عامل مسمومیت از محیط زندگی پرنده، اگر جسم خارجی یا تومور سبب انسداد در دستگاه گوارش شده باشد استفاده از آندوسکوپی برای برداشتن آن ها می تواند کمک کننده باشد.

4.1/5 - (7 امتیاز)

اگر شما هم در این زمینه تجربه یا سوالی دارید می توانید در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید

4.1/5 - (7 امتیاز)

21 نظر در “استفراغ و برگشت غذا در پرندگان

 1. طوطی برزیلی گفت:

  سلام من ی طوطی برزیلی یک ساله دارم ک خیلی بهم وابستس ولی هر وقت ک باهاش بازی و محبت میکنم هرچی دونه خورده رو از دهنش بیرون میاره و منم مجبور میشم بیرون بکشم دونه هارو
  احساس میکنم خیلی اذیت میشه
  خیلییی هم اینکارو انجام میده و بی قرار میشه و من واقعا نگران میشم
  چیکار باید بکنم تا کمتر تکرار کنه؟ روز ب روز این حرکتش بیشتر میشه

  1. admin گفت:

   سلام دوست عزیز
   همانظور که در مقاله اشاره شده است این حالات ممکن است از روی ذوق اتفاق بیوفته. برای اطلاعات بیشتر میتوانید از ظریق لینک زیر با دامپزشک آنلاین مشورت کنید.
   دامپزشک آنلاین پرندگان

 2. ... گفت:

  میشه بگید چکار کنم
  لطفا سریع تر چون خیلی نگرانم

 3. .... گفت:

  سلام
  من یه کبوتر پلاکی دارم
  خیلی باش بازی می کنم ( بش خیلی توجه میکنم )و تو خونمه
  جفت هم نداره
  هر روز میره بیرون و بر میگرده
  چند روز پیش به یه چیز قرمز نک زده و بعدش هم تا دو سه روز دسشویش قرمز بود
  الان به حالت طبیعی برگشته
  اما حالا استفراغ میکنه تا الان سه بار توی یه ربع ‌کرده اول بی رنگ بود ولی بعدش دونه های سبز توش بود
  (شکم و سرش رو تکون میداد و خیلی زیاد بالا می‌آورد )

  1. admin گفت:

   سلام دوست عزیز
   لطفا از طریق لینک زید مشاوره دامپزشکی دریافت کنید و از دامپزشک ما مشورت بگیرید
   دامپزشک آنلاین پرندگان

 4. حسین مرزبان گفت:

  سلام داداش اگر شکمش رو هم میده جلو وغذارو هم بالا میاره نیوکاسل گوارشی اگر بالا بیاره ونفهمی بقیه کفترا اون دونی ک بالا آورده رو میخوره و بعد 6ساعت اونا رو هم میگیره اگر دیدی کفترا اینطور شده یا کسل سریع از دیگر کفترات جدا کن

 5. حسین شیری گفت:

  سلام وقت بخیر من چند روز پیش یه شاهین دلیجه که توی پارک محل بود و در حال مرگ بود رو آوردم خونه و ازش مراقبت کردم
  متاسفانه از دیروز هیچی نمیخوره، اونی روهم که میخوره برمیگردونه بدون اینکه حضمش کروه باشه
  با محیط زیست هم تماس گرفتم که ببرم تحویلشون بدم ولی کسی پاسخگو نبود
  میخواستم راهنمایی کنید که چه دارویی بهش بدم تا حالش یکم خوب بشه که شنبه یا یکشنبه بتونم حضوری ببرمش میت زیست یا باغ پرندگان تحویلش بدم
  ۰۹۳۵۸۲۰۰۹۷۷ شماره تماس بنده هستش لطفا پیگیر باشید و راهنمایی کنید

  1. admin گفت:

   سلام جناب شیری
   شما میتونین از طریق لینکی که در پایین میذارم با دامپزشکان انیمال کافه به صورت آنلاین و تلفنی در تماس باشید و مشکلتان را ایشالا حل کنید
   دامپزشک آنلاین انیمال کافه

 6. بهار گفت:

  من ی عروس هلندی دارم ک چن وقتی میشه ارزن ک میخوره بالا میاره. یهش سرکه سیب هم دادیم اسری نداش. بعد مدفوعش هم فقط ابه. اصن حال نداره و همیشه خوابیده. چیکارش کنم!!!

  1. نمردی زاده گفت:

   ببرش دامپزشکی هیچ وقت پرنده خودتون رو درمان خانگی نکنید

 7. مجید گفت:

  باسلام یکی ازکفترام بی حال شده ودونی که خورده روبال میاره وبیشتروقتها یه جاکسل میشینه.یعنی این دومین کفترم هست چندروز پیش هم یکی دیگه همین علایم گرفته بودکه رسیدگی نکردم متاسفانه مرد.ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سعیده گفت:

   اردکی ۶ماهه دارم که ۳روزه تخم میزاره ولی حالش بده دائم دهنش بازه وتند تند نفس میکشه روز سوم که تخم گذاشت بعداز ظهر بالا آورد وحالش خیلی بده میترسم بمیره لطفا راهنمایی کنید

 8. طاها گفت:

  سلام .ممکنه که عروس طوطی کرونا گرفته باشه

  1. مانلی گفت:

   نه چونکه هیچ کدوم از حیوانات کرونا نمیگیرن

 9. ؟؟؟ گفت:

  سلام. اردک من رشدش عالی بود بدون مشکل ولی دیروز اسفراغ کرده،غذا هم نمیخوره، پر های گردنش هم ریخته. یه اردک دیگه ام هم گردنش کج شده ولی همچیش اوکی هست. اگر میشه دلیل استفراغ اردکم رو توضیح دهید و اینکه کج شدن گردن اون اردک دیگم با این اردکی که استفراغ کرده ارتباط داره یا نه

  1. ،،، گفت:

   سلام. من دوتا جوجه مرغ عشق ۱۹روزه دارم. یکیشون غذا نمیخوره و بعضی اوقات بالا میاره.تغذیه از پدر و مادر است. میشه بگید چیکار کنم تا مثل اول بشه؟

 10. عروس هلندی گفت:

  من پرنده ام یکی دو روزه هی بالا میاره ولی دسشوییش اینا اوکیه تبم نداره بالاش شل نشده روی پاشم میتونه وایسه دماغشم قرمز نشده
  غذا هم این چند روز غذای مخصوص و مخلوط پرنده خورده با ذرت و تخم مرغ آپز
  آبم به اندازه خورده
  ولی هر چی میخوره یکی دو ساعت بعد بالا میاره و بیحاله
  من امشب نمیتونم ببرمش دامپزشکی
  حالش به نظر خوب میاد تا حدودی
  تورو خدا بگین من چیکار کنم خیلی نگرانم

  1. محسن هاشمی گفت:

   منم همینجوری شده

   1. حسین گفت:

    باسلام و خسته نباشید خدمت شما.
    بنده دو روز پیش یه پرنده شکاری که از یکی بستگانم در جاده پیدا کرده بود و به احتمال زیاد تصادف کرده با خودرو را نگهداری میکنم طی این دو روز کمی جگر سفید گوساله ریز کردم و در دهانش ریختم وبه او خوراندم و همین کار را نیز صبح انجام دادم که الان غروب امدم دیدم تمام غذاها را به بیرون ریخته و استفراغ کرده یکسری فکر کنم برا دیشب بود و یسری برا صبح چون رنگها متفاوت بود.حال اگه کمکی میشه کنین و راهنمایی بفرمایین ممنون میشم.

  2. محسن هاشمی گفت:

   اگه. شما فهمیدد ممنون میشم به منم اطلاع بدید 09359747995

  3. هدهد گفت:

   احتمالادچارباکتری یاانگل شده حتما سرکه سیب خونگی توی ابش یک قره بریز بخوره هرسه روزیباراینکاروکن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *