بیماری ها, پرندگان, رفتار شناسی و پرورش

استفراغ پرندگان

استفراغ پرندگان

برگشت غذا و استفراغ پرندگان دو مسئله متفاوت هستند. برگشت غذا یک مشکل رفتاری و استفراغ مشکلی ناشی از بیماری است. شاید عجیب به نظر برسد اما برگشت غذا روی جفت، انسان یا اسباب بازی پرنده بخشی از رفتار طبیعی تولید مثلی و برقراری ارتباط عاطفی است. هنگام برگشت غذا پرنده سر خود را به بالا و پایین حرکت داده و مقداری غذا را به اندازه یک لقمه از دهان خود خارج می کند.

اما استفراغ خروج حجم زیادی غذای خورده شده از چینه دان، سنگدان یا روده ها است که بر اثر اختلال در سیستم گوارش اتفاق می افتد.

متاسفانه در اغلب موارد تفریق بین برگشت غذا و استفراغ در پرندگان بسیار دشوار است. بنابراین اگر این مشکل مکررا در حال رخ دادن است، بهتر است با کمترین هزینه از دامپزشک آنلاین ما کمک بگیرید.

مواردی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

1.تفاوت برگشت غذا و استفراغ در پرندگان

2.علت های برگشت غذا

3. علت های استفراغ

4.نحوه تشخیص علت استفراغ

5.درمان استفراغ در پرندگان

برگشت غذا

برگشت غذا در پرندگان بسیار معمول و رایج است. به عنوان مثال پرنده نر هنگام جفت گیری یا زمانی که تحریک شده باشد، سر خود را به بالا و پایین حرکت داده دهانش را باز کرده و غذا را به اندازه یک لقمه برمب گرداند.

برگشت غذا چیزی است که صاحبان پرندگان بسیار با آن آشنا هستند. ممکن است شما با پرنده خود نشسته باشید، از گذراندن وقت با یکدیگر لذت ببرید، با هم بازی کنید و خوش بگذرانید اما پرنده شما به طور ناگهانی سر و گردن خود را به حرکت درآورده و قبل از اینکه شما متوجه شوید غذای خود روی شما را برگشت دهد.

برگشت غذا در پرندگان خانگی مانند عروس هلندی، جوجه مرغ و کبوتر، بیماری قلمداد نمی‌شود بلکه یک مشکل رفتاری است و زمانی که پرنده با یک تحریک مواجه شود اتفاق می‌افتد.

اگر چه ممکن است برای صاحب پرنده سخت باشد، اما باید دلیل برگشت غذا را پیدا کرده و مشخص کند که پرنده او هنگامی‌که مجبور به برگشت غذا است، می‌خواهد چه چیزی را به او بگوید. نکات زیر تلاش می‌کنند توضیح دهند که چرا پرندگان این رفتار ناخوشایند را انجام می‌دهند.

درمان استفراغ پرندگان

دلیل برگشت غذا در پرندگان

اگر پرنده شما، غذای خورده شده را روی شما بالا می‌آورد، او در واقع دارد تلاش می‌کند، بفهماند که به شما علاقه دارد و برای‌تان احترام قائل است. هر چند این رفتار شاید کمی‌ عجیب به نظر برسد.

اگر چه ممکن است که تمیز کردن محتویات برگشت داده شده از پرنده، دشوار باشد اما شما هیچگاه نباید پرنده خود را به خاطر برگشت غذا تنبیه کنید.

برگشت غذا می‌تواند به وسیله عکس العمل‌های شما بدتر شود. باید به پرنده خود توجه کنید و به این وسیله دلایل این رفتار را کشف کنید. از جمله این دلایل می‌تواند به کار بردن کلمات یا اصطلاحاتی باشند که پرنده شما را آزار می‌دهند، اسباب بازی‌ای باشد که هر دو با آن بازی می‌کنید یا شیوه بازی کردن شما با پرنده باشد.

وقتی که شروع به تشخیص علت برگشت غذا در پرنده خود کردید باید تلاش کنید علت را برطرف کنید. اگر هنگام بازی کردن با پرنده، برگشت غذا اتفاق می افتد، نباید شما هیچ کاری با پرنده خود نداشته باشید و او را به حال خود رها کنید، بلکه باید راه‌های دیگری برای بازی کردن و ابراز علاقه به او پیدا کنید، راه‌هایی که باعث تحریک برگشت غذا در او نشود.

دلیل استفراغ عروس هلندی و سایر پرندگان

عوامل زیادی می توانند باعث استفراغ در پرندگان شوند. اما معمول ترین آن  ها مسمومیت با فلزات سنگین ، بیماری های سنگدان و سایر بیماری های گوارشی هستند. عفونت های انگلی، ویروسی، باکتریایی و قارچی همگی می توانند سبب التهاب در دهان، مری و چینه دان حیوان شوند.

پرنده‌ای که مبتلا به مشکلات تیروئید باشد، حرکات مشخص بلع، استفراغ و تنفس را به سختی انجام می‌هد. التهاب چینه دان می‌تواند سبب استفراغ دانه‌های خورده شده و موکوس در حیوان شود. استفراغ در پرنده‌ای که به ظاهر سالم است می‌تواند نشانه ای از اختلالات عصبی در او باشد.

بنابراین برای رعایت احتیاط بهتر است در صورتی که پرنده شما علائم استفراغ از خود نشان می‌دهد به دامپزشک مراجعه کرده تا دلیل این اختلال مشخص شود

تشخیص علت استفراغ در پرندگان

برای اینکه دامپزشک بتواند علت استفراغ پرنده را تشخیص دهد شما باید بتوانید به این سوالات پاسخ دهید:

 1. چه زمانی استفراغ اتفاق افتاد؟
 2. هر چه مدت این اتفاق رخ می دهد؟
 3. آیا علائم غیر طبیعی دیگری در پرنده دیده اید؟
 4. آیا پرنده این عمل را بعد یا هنگام کار خاصی مانند غذا خوردن یا بازی کردن با اسباب بازی هایش انجام می دهد؟
 5. آیا پرنده رفتارهای عاشقانه یا لانه سازی انجام می دهد؟
 6. شما چه غذایی به پرنده می دهید؟
 7. شما هر چه مدت قفس پرنده را تمیز می کنید و برای تمیز کردن آن از چه ماده ای استفاده می کنید؟
 8. آیا پرنده شما با عوامل بالقوه دیگر مانند غذاهای مسموم، سموم یا سایر پرندگان در تماس بوده است؟
 9. آیا دارویی برای پرنده استفاده کرده اید؟
 10. آیا پرنده شما سابقه بیماری دارد؟

برای درمان استفراغ در کبوتر و سایر پرندگان چه کنیم

درمان استفراغ براساس عامل ایجاد کننده آن متفاوت است. برای کاهش تب باید از داروهای ضد تب، برای جبران مایعات از دست رفته مایع درمانی، مدیریت تغذیه ای ( گاهی ممکن است نیاز به قطع غذا باشد) بسیار اهمیت دارند. براساس شدت بیماری، پرنده ممکن است بستری شود.

اگر استفراغ و اسهال در پرندگانی مانند کبوتر همزمان اتفاق بیفتند، این مشکل می تواند ناشی از یک عفونت شدید گوارشی باشد. منشا این عفونت غذای فاسد یا محیط آلوده است. برای درمان اسهال و استفراغ کبوتر باید ابتدا بررسی شود که آیا عفونت قارچی بوده یا باکتریایی است. سپس می توان از آنتی بیوتیکها یا داروهای ضد قارچ مناسب استفاده کرد.

سایر اقدامات درمانی استفراغ پرندگان

 • داروهای ضد باکتریایی یا ضد قارچی
 • تغییر جیره غذایی
 • تامین درمان های مناسب برای مشکلات سایر اندام های بدن
 • برداشتن عامل مسمومیت از محیط زندگی پرنده
 • اگر جسم خارجی یا تومور سبب انسداد در دستگاه گوارش شده باشد استفاده از آندوسکوپی برای برداشتن آن ها می تواند کمک کننده باشد.
 • اگر برگشت غذا در پرنده مشکل رفتاری بوده و همیشه انجام می شود، باید اسباب بازی یا آینه ای که محل برگشت غذای او هستند را از دسترس او خارج کنیم.

اگر شما هم در این زمینه تجربه یا سوالی دارید می توانید در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید

9 نظر در “استفراغ پرندگان

 1. مجید گفت:

  باسلام یکی ازکفترام بی حال شده ودونی که خورده روبال میاره وبیشتروقتها یه جاکسل میشینه.یعنی این دومین کفترم هست چندروز پیش هم یکی دیگه همین علایم گرفته بودکه رسیدگی نکردم متاسفانه مرد.ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سعیده گفت:

   اردکی ۶ماهه دارم که ۳روزه تخم میزاره ولی حالش بده دائم دهنش بازه وتند تند نفس میکشه روز سوم که تخم گذاشت بعداز ظهر بالا آورد وحالش خیلی بده میترسم بمیره لطفا راهنمایی کنید

 2. طاها گفت:

  سلام .ممکنه که عروس طوطی کرونا گرفته باشه

 3. ؟؟؟ گفت:

  سلام. اردک من رشدش عالی بود بدون مشکل ولی دیروز اسفراغ کرده،غذا هم نمیخوره، پر های گردنش هم ریخته. یه اردک دیگه ام هم گردنش کج شده ولی همچیش اوکی هست. اگر میشه دلیل استفراغ اردکم رو توضیح دهید و اینکه کج شدن گردن اون اردک دیگم با این اردکی که استفراغ کرده ارتباط داره یا نه

  1. ،،، گفت:

   سلام. من دوتا جوجه مرغ عشق ۱۹روزه دارم. یکیشون غذا نمیخوره و بعضی اوقات بالا میاره.تغذیه از پدر و مادر است. میشه بگید چیکار کنم تا مثل اول بشه؟

 4. عروس هلندی گفت:

  من پرنده ام یکی دو روزه هی بالا میاره ولی دسشوییش اینا اوکیه تبم نداره بالاش شل نشده روی پاشم میتونه وایسه دماغشم قرمز نشده
  غذا هم این چند روز غذای مخصوص و مخلوط پرنده خورده با ذرت و تخم مرغ آپز
  آبم به اندازه خورده
  ولی هر چی میخوره یکی دو ساعت بعد بالا میاره و بیحاله
  من امشب نمیتونم ببرمش دامپزشکی
  حالش به نظر خوب میاد تا حدودی
  تورو خدا بگین من چیکار کنم خیلی نگرانم

  1. محسن هاشمی گفت:

   منم همینجوری شده

  2. محسن هاشمی گفت:

   اگه. شما فهمیدد ممنون میشم به منم اطلاع بدید 09359747995

  3. هدهد گفت:

   احتمالادچارباکتری یاانگل شده حتما سرکه سیب خونگی توی ابش یک قره بریز بخوره هرسه روزیباراینکاروکن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *