تغذیه, سگ

به سگم غذا چی بدم (تغذیه سگ از تولگی تا بزرگسالی)

به سگم غذا چی بدم (تغذیه سگ از تولگی تا بزرگسالی)

برای سگ ها غذاهای زیادی وجود دارند اما تشخیص اینکه کدامیک برای سگ مان مفید است بسیار دشوار است. برای اینکه در این زمینه به نتیجه درستی برسید موارد زیر را مد نظر قرار دهید.

  • سوالای تخصصی تر خودتونو درباره تغذیه و جیره هاپوتون میتونین از دامپزشک آنلاین و به صورت مستقیم بپرسید. یا اگه به تازگی می خواین سگی رو به سرپرستی بگیرین بهتره یه بار بایه دامپزشک مشورت کنین.

در این مقاله درباره موارد زیر اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد:

  • غذای سگ براساس وزن بدن و میزان تحرک
  • غذای سگ براساس سن
عموما سگ ها چه چیزی می خورند

خیلی مهم است که در نظر داشته باشیم که هر سگ شخصیت جداگانه ای دارد و جیره غذایی مناسب سگ شما ممکن است با سگ دوستتان کاملا متفاوت باشد. برای تصمیم گیری درباره تغییر غذا یا انتخاب غذای مناسب علاوه بر مطالعه، بسیار خوب است که با دامپزشک خود مشورت کنید.

سگ های اهلی اساسا به گوشتخواری زیاد و همه چیز خواری کمی تمایل دارند. غذایی که برای سگ خود انتخاب می‌کنید باید برای سن یا وضعیت فیزیولوژیک او (بارداری، شیرواری ….) یا اگر مشکلی از نظر سلامت دارد مفید باشد.

استفاده از غذای خشک تجاری به عنوان تنها غذای مورد استفاده برای سگ قابل قبول است.

غذای خشک Mofeed مفید مخصوص سگ های بالغ نژاد کوچک 2kg

۹۰,۰۰۰ تومان

غذای خشک فیدار Fidar مخصوص توله سگ نژاد بزرگ 2Kg (فله)

۸۰,۰۰۰ تومان

غذای خشک فیدار Fidar مخصوص توله سگ نژاد کوچک 2 Kg (فله)

۶۹,۰۰۰ تومان

غذای خشک فیدار Fidar مخصوص سگ بالغ نژاد کوچک 2 Kg

۱۰۵,۰۰۰ تومان

غذای خشک فیدار Fidar مخصوص سگ بالغ نژاد بزرگ 2 Kg (فله)

۸۰,۰۰۰ تومان

غذای خشک بوش مخصوص سگ بالغ نژاد کوچک 1kg

۱۶۱,۰۰۰ تومان ۱۴۹,۰۰۰ تومان

غذای خشک Optiness جوسرا مخصوص سگ های بالغ نژاد بزرگ 900g

۱۳۰,۰۰۰ تومان

غذای خشک بوش Mini adult مخصوص سگ های بالغ نژاد کوچک 3 Kg

۶۰۰,۰۰۰ تومان

غذاي خشك Balance جوسرا مخصوص سگ با فعالیت کم یا سن بالا 900g

۱۳۰,۰۰۰ تومان

غذای خشک مخصوص سگ های بالغ نژاد بزرگ برند مفید 5kg

۱۱۹,۰۰۰ تومان

غذای خشک Mofeed مفید مخصوص توله سگ نژاد کوچک 2 Kg

۶۴,۰۰۰ تومان ۶۰,۰۰۰ تومان

غذای خشک مفید Mofeed مخصوص توله سگهای نژاد بزرگ

۱۵۰,۰۰۰ تومان ۱۴۰,۰۰۰ تومان

همچنین شما می توانید این غذاها را با مقداری غذای خام، گوشت قرمز، ماهی، سیزیجات و برنج مخلوط و مغذی تر کنید.

بسیاری از صاحبان حیوانات تمایل دارند که فقط غذای خام به سگ خود بدهند. این غذاها برای برخی سگ ها بسیار لذیذ و نیز مفید است. اما در استفاده از غذاهای خام باید نکاتی رعایت شوند:

  • گوشت خام با کیفیت مورد مصرف انسان را برای سگ تان استفاده کنید. اگر گوشت انتخابی کیفیت پایینی داشته باشد یا دارای تکه های استخوان باشد، ممکن است برای سلامتی سگ شما آسیب رسان باشد.
  • گوشت خامی که برای سگ تان تهیه می‌کنید بهداشت مناسبی داشته باشد، در غیر اینصورت ممکن است سگ شما و خود شما در خطر عفونت های باکتریایی گوارشی مانند کمپیلوباکتر یا سالمونلا قرار بگیرید.
  • بهتر است که ترکیبات غذای خانگی که تهیه می کنید را دامپزشکی که تجربه جیره نویسی یا تغذیه سگ ها را دارد تعیین کند.

مقدار کمی گوشت آب پز شده یا مرغ آب پز شده نیز گزینه های خوبی برای خوراک سگ ها هستند. از دادن استخوان پخته شده یا ادویه جات و یا پیاز در این غذاها خود داری کنید.

کنسروهای ماهیان ساردین، سالمون یا تن نیز می توانند گاهی برای سگ ها استفاده شوند. در صورتی که از ماهی غیر کنسروی استفاده می کنید باید مراقب استخوان آن ها باشید.

از آنجایی که بسیاری از غذاهای خانگی که برای سگ ها تهیه می کنیم عاری از فیبر هستند، استفاده از کدو تنبل پخته شده یا هویج رنده شده در غذا می تواند تامین کننده فیبر بوده و برای سلامت روده ها بسیار مفید باشد.

به طور کلی در هفته یک یا دو استخوان برای از بین بردن پلاک های دندانی سگ می توان در اختیار او قرار داد. دقت کنید که استخوان مورد استفاده به اندازه ای بزرگ باشد که سگ نتواند کل آن را در دهان خود قرار دهد و خام باشد. استخوان در صورتی که پخته شود ممکن است در دهان سگ تکه تکه شود. اگر سگ استخوان تکه شده را بخورد ممکن است سبب انسداد یا زخم احشا شده و سبب مرگ او شود.

سگ به چه مقدار غذا نیاز دارد

میزان غذایی که سگ نیاز دارد به اندازه، نژاد و سن او و اینکه چقدر ورزش می کند، بستگی دارد. مهم این است که مطمئن شوید کمتر از حد مورد نیاز یا بیش از آن غذا به سگ تان ندهید.

همیشه اطمینان داشته باشید که سگ به اندازه کافی آب می نوشد. برای این کار همیشه ظرف آب او را پر نگه دارید، در این صورت خودش در مواقع نیاز آب مورد نیاز خود را می نوشد.

وقتی که می خواهید اندازه و وزن سگ را اندازه گیری کنید، باید وضعیت و شکل بدن و وزن سگ را بررسی نمایید. اگر می خواهید وزن سگ خود را متعادل نگه دارید باید وقتی که دستتان را روی قفسه سینه او می کشید بتوانید با انگشتانتان دنده های او را احساس کنید. اگر نمی توانید دنده های سگ را لمس کنید زمان آن رسیده که برای او رژیم غذایی تعیین کنید. چاقی در سگ ها با کاهش طول عمر و افزایش بیماری هایی مانند التهاب استخوان ها و مفاصل می شود. پیشگیری از این بیماری به راحتی با کنترل وزن بدن سگ امکان پذیر است.

بهترین راه تعیین چاقی و لاغری حیوان بررسی ((امتیاز بدنی است)). با کمک عکس فوق می توانید تخمین بزنید که امتیاز بدنی سگ  شما مناسب است یا خیر.

غذای مناسب برای سن سگ شما
8 تا 16 هفتگی

این سنی است که بسیاری از توله ها به خانه جدید شان برده می شوند. باید دقت کنید که در این زمان تغییر غذایی زیادی در جیره او ایجاد نکنید تا از مشکلات معده در او جلوگیری شود.

باید از صاحب قبلی سگ خود سوال کنید که چه غذایی به او داده است و بهتر است که با همان غذا شروع کنید. به تدریج و در طی یک تا دو هفته غذای جدیدی که می‌خواهید به توله خود بدهید را افزایش دهید. این افزایش تدریجی باید به گونه ای باشد که تا پایان هفته دوم تمام جیره او را غذای جدید تشکیل دهد.

بهترین غذا برای توله ها در این سن، غذاهای خشک تجاری هستند که برای این توله ها طراحی شده اند. این غذاها تمام مواد مغذی مورد نیاز توله ها را برای رشد و تکامل تامین می کنند. اما اگر می‌خواهید، می توانید گوشت پخته شده و سبزیجات را نیز به غذای او اضافه کنید.

غذاهای خام برای توله های کم سن مناسب نیستند زیرا آن ها سیستم ایمنی کاملی ندارند و تحمل حجم بالای باکتری را نخواهند داشت. علاوه براین بالانس کردن جیره غذایی توله سگ ها به صورتی که تمام نیازهای او را پوشش بدهد بسیار دشوار است.

توله ها نیاز غذایی بالایی دارند و به مدت طولانی نباید بدون غذا بمانند. روزانه حداقل 2 یا 3 وعده غذا باید در اختیار آن ها قرار داده شود.

بالای 16 هفته

بعد از هفته شانزدهم می توان استخوان هایی که تکه های گوشت نیز دارند را به توله معرفی کرد. در این زمان است که دندان های دائمی توله ها رشد می کنند. بنابراین با دادن این استخوان ها او آموزش می بیند که به جای کفش ها یا مبلمان، باید چیز دیگری را بجود. برای توله ها هر هفته یک عدد استخوان دارای گوشت کافی است. هر چه گوشت این استخوان بیشتر باشد بهتر است.

اگر سگ شما هنگام غذا خوردن، نسبت به غذای خود احساس مالکیت دارد و هنگام نزدیک شدن به غذای او، خشن می شود، نترسید. کودک خود را از نزدیک شدن به چنین سگی که در حال غذا خوردن است بازدارید. اگر بخواهید غذای او را از او دور کنید ممکن است خرناس یا پارس کند. اگر به صورتی دستی به او غذا بدهید می توانید از حس مالکیت بر غذا پیشگیری کنید اگر هم توله سگ شما به این کار عادت کرده است برای برطرف کردن این مشکل به دامپزشک مراجعه کنید.

وقتی غذای جدیدی به توله خود می دهید، او را تحت نظر بگیرید و از نظر علائم بی حالی یا استرس او را چک کنید. سگ ها نیز مانند انسان ها ممکن است به بعضی از غذاها یا مواد غذایی آلرژی داشته باشند. باید دقت کنید که سگ شما به کدام غذا یا ماده غذایی واکنش آلرژیک داده است و آن را از لیست غذایی او حذف کنید.

وقتی سن توله بالاتر برود می توانید وعده های غذایی او را به دو وعده در روز کاهش دهید. دقت کنید که بیش از حد یا کمتر از حد به توله سگ تان غذا ندهید. اکثر مردم تصور می کنند که سگ های نژاد بزرگ تر باید بیشتر غذا بخورند اما همیشه اینگونه نیست. غذا دادن بیش از حد می تواند سبب مشکلات عضلانی اسکلتی در سن بالاتر و کاهش عمر سگ شود.

سگ های بالغ

وعده های غذایی برای سگ های بالغ می توانند یک یا دو وعده در روز باشد. تهیه غذای تجاری با کیفیت می تواند فراهم شدن مواد مغذی کافی را تضمین کند. سگ های نژاد کوچک و متوسط عموما از سن 12 ماهگی بالغ محسوب می شوند و سگ های نژاد بزرگتر از سنین 18 تا 24 ماهگی.

شما می توانید به غذای کامل سگ، گوشت پخته شده یا خام و سبزیجات یا ماهی را به منظور ایجاد تنوع اضافه کنید. برای سگ بالغ خود نیز استخوان های بزرگ که دارای مقداری گوشت هستند تهیه کنید و مهمتر از همه بیش از حد به او غذا ندهید.

سگ های مسن

برای سگ های مسن، غذایی که سلامت او را حفظ کند ضروری است. بسیاری از سگ های مسن دارای مشکلات مزمنی از نظر سلامت هستند که می توانند با تغذیه بد بیشتر شده یا با تغذیه خوب بهبود پیدا کنند.

برخی سگ های مسن با خوردن چند وعده غذا در حجم کم خوشحال تر و خرسندتر هستند. برای بقیه آن ها بهتر است که مطابق معمول قبل تغذیه انجام شود. برخی از سگ های مسن برای سالم ماندن، نیاز بیشتری به فیب، پروتئین یا سایر مواد مغذی دارند.

شما می توانید بهترین غذا برای سگ تان در هر سنی که است را از بین بهترین برندهای ایرانی و خارجی در کافه حیوانات خریداری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *