تغذیه, تغذیه, سگ, گربه

غذای مناسب حیوان خانگی ما

کافه حیوانات– غذای مناسب برای سلامت حیوان خانگی ما بسیار مهم هست. اینکه شما نیازهای حیوان خانگی‌تان را یاد بگیرید تا او سالم،خوشحال و پرتحرک بماند مهم است. اطمینان حاصل کردن از اینکه حیوان خانگی شما چه چیزی باید بخورد و چه چیزی نباید بخورد بهترین راه برای تامین نیازهای اوست.

برای مطالعه بیشتر درباره تغذیه حیوانات خانگی می توانید از لینک های زیر نیز استفاده کنید:

چه غذایی برای سگ بد است

غذاهای مفید و مضر برای سگ و گربه

چه چیزهایی در تغذیه مناسب مهم هستند؟

تغذیه کامل و متعادل برای سالم نگه داشتن حیوان خانگی ضروری است. او به آب تمیز، پروتئین، چربی، مواد معدنی، ویتامین‌ها و کربوهیدرات نیاز دارد.
آب، مهمترین ماده غذایی است که حیوان خانگی به آن نیاز دارد. بدن یک سگ بالغ از ۶۰٪ آب تشکیل شده، حتی در توله سگ‌ها این درصد بیشتر است (۸۴٪). بنابراین قابل درک است که از دست دادن حتی ۱۰٪ از آب بدن می‌تواند باعث مشکلات جدی شود. اطمینان حاصل کنید که حیوان خانگی شما ۲.۵ برابر مقدار غذایی که می‌خورد آب دریافت می‌کند. آب همیشه باید یک انتخاب آزادانه برای او باشد.

پروتئین

پروتئین یکی از مهمترین قسمت های غذای مناسب حیوان خانگی ما است. دقیقا مثل این که بلوک‌های ساختمان زندگی او باشد. پروتئین در کیفیت‌های مختلفی وجود دارد، پروتئین حیوانی بالاترین کیفیت را داراست و پروتئین گیاهی کیفیت پایین‌تری دارد.
با توجه به اینکه سگ‌ها بیشتر گوشتخوار هستند، میزانی بیش از پروتئینی که ما به آنها می‌دهیم را نیاز دارند. گربه‌ها کاملا گوشتخوار هستند و در مقایسه با سگ‌ها حتی به مقدار بیشتری پروتئین نیاز دارند. این به آن معنی است که سگ‌ها می‌توانند غذای گربه‌ها را بخورند ولی گربه ها نمی‌توانند غذای سگ‌ها را بخورند. به این معنا که پروتئین تائورین توسط گربه‌ها ساخته نمی شود، درحالیکه در سگ‌ها این اتفاق می افتد.

به عنوان یک الگو، همیشه مطمئن شوید که به حیوان خانگی خود غذای مخصوص گونه‌ و سن او و تامین کننده انرژی او را می‌دهید.

چربی‌ها

چربی‌ها یکی از قسمت‌های ضروری غذای مناسب حیوان خانگی است. چربی‌ها درمقایسه با کربوهیدرات‌ها در درجه بالایی از انرژی قرار می‌گیرند. چربی ها به آسانی هم در محصولات گیاهی و هم حیوانی در دسترس هستند. بعضی از چربی‌ها می‌توانند در بدن تولید شوند ولی بعضی ها نمی‌توانند. با وجود اهمیت آنها در تغذیه، مشکلات زیادی در ارتباط با مصرف بیش از حد چربی ها وجود دارد. برای داشتن حیوان خانگی سالم در حد امکان باید تعادل مناسبی از نظر میزان چربی در خوراک حاصل شود.

مواد معدنی و ویتامین‌ها

مواد معدنی برای هدایت پیام عصبی مهم هستند. پروتئین‌ها، چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها برای تامین انرژی، لازم هستند. ویتامین ها برای کمک به حیوان خانگی شما برای پردازش مواد شیمیایی زیستی مهم هستند.

کربوهیدرات‌ها

کربوهیدرات‌ها قسمتی از احتیاجات غذایی حیوان خانگی شما هستند. خوشبختانه دسترسی به آنها نسبت به بقیه موارد تغذیه‌ای آسان تر است. غذای خشک طبیعی حیوان خانگی بین ۳۰تا۷۰ درصد کربوهیدرات را شامل می‌شود.

در بعضی از حیوانات خانگی انرژی اضافی باقی مانده به عنوان چربی ذخیره می‌شود و می‌تواند باعث چاقی شود. مراقب باشید آنچه را که برای حیوان خانگی خود لازم است، ترجیحاً قبل از افزایش وزن تهیه کنید، زیرا  کاهش وزن بسیار دشوارتر است.

چرا نباید به حیوان خانگی خود ته مانده سفره خود را بدهیم؟

ته مانده سفره، مواد غذایی مورد نیاز آنها را عرضه نمی‌کند. هر چقدر غذای انسانی زیادی به آنها دهید آنها کمتر به خوردن غذای مخصوص خودشان علاقه نشان می‌دهند. حیوان خانگی شما در این صورت ویتامین‌ها و مواد معدنی کمتری را دریافت می‌کنند و یا ممکن است بیشتر از حد نیازشان مواد غذایی را دریافت کنند.

ته ماندهای غذایی سریع ترین راه برای اضافه وزن هستند. و یا بدتر، آنها می‌توانند حیوان خانگی شما را به سمت بدغذا شدن سوق دهند. شکستن عادت‌های حیوانات بسیار دشوار است. پس ماندهای غذایی هرگز نمی‌توانند بیشتر از 10 درصد از رژیم غذایی حیوان خانگی ما را تامین کنند.

توجه: شما می توانید برای انتخاب نوع غذای پت خود، با از دامپزشکی کافه حیوانات مشاوره آنلاین دریافت کنید.

غذاهای ممنوعه

شکلات، قهوه، چای، عصاره مرکبات، محصولات لبنی (البته نه همه آنها)، پیاز، سیر، شکر، بخصوص استخوان‌هایی که به راحتی خورد می‌شوند. همچنین سعی کنید حیوان خانگی خود را از غذاهای پرچرب دور نگه دارید.

چه چیزی در غذاهای مخصوص سگ وجود دارد و چرا این غذاها بهترین انتخاب هستند؟

بیشتر غذاهای خشک از سویا، دانه های غلات یا برنج تشکیل شده اند. غذای حیوانات خانگی که قیمت بالاتری دارند، دارای ترکیبی از مواد کشاورزی مانند دانه ها (گندم و برنج و…)، غذاهای دریایی، مرغ و ویتامین ها و مواد معدنی مکمل هستند که نیازهای تفذیه ای حیوان شما را تامین می‌کنند.
اگرچه این خوراک‌ها قیمت بالاتری دارند ولی بسیار اهمیت دارند. زیرا حیوان ما محصولاتی با کیفیت را کمتر  می‌خورد درحالی که جذب آنها بیشتر خواهد بود در نتیجه هزینه ها کاهش پیدا می‌کنند.

یافتن غذای مناسب حیوان خانگی، ممکن است پروسه سختی باشد. به هر حال بهترین جا برای شروع، خواندن لیست محتویات آن خوراک است. مثل لیبل غذاهای انسانی، لیبل غذاهای حیوانی هم به ترتیب وزن لیست شده‌اند. در باکیفیت ترین غذاهای حیوانات خانگی محصولات گوشتی به عنوان اولین یا دومین مورد در لیست قرار می‌گیرد، به این معنی که بیشترین درصد غذا را پروتئین تشکیل داده است.

مطمئن شوید غذایی که می‌خرید برای سن حیوان شما درست شده است. به طور مثال غذای توله سگ، حیوان بزرگسال را چاق می‌کند و غذای حیوان نوجوان احتیاجات توله سگ‌ها برای رشد و نموشان را تامین نمی‌کنند.

عوامل موثر بر انتخاب نوع غذا

تنوع نیازهای تغذیه ای، به تحرک، سطح استرس و تاریخچه سلامت حیوان بستگی دارد. پروتئین، چربی و کربوهیدرات برای تامین انرژی حیوان شما نیاز است. حیوان شما به صورت‌های مختلفی انرژی مصرف می‌کند. به طور مثال حیوانات خانگی که در فضای باز هستند احتمالا دوست دارند ورزش بیشتری را تجربه کنند، بنابراین نیاز به مصرف درصد بیشتری از پروتئین و چربی برای تولید انرژی، نسبت به حیوان خانگی که بیشتر اوقات در خانه می‌ماند را دارد.

حیوانات اهلی در مراحل مختلفی از زندگی به مقادیر مختلفی از مواد مغذی نیاز دارند. بچه گربه‌ها نسبت به گربه‌های بزرگتر کالری بیشتری را نیاز دارند، زیرا در حال رشد هستند و معمولا فعال تر هستند.
مکمل‌ها روش خوبی برای اطمینان از تامین نیازهای تغذیه‌ای حیوان خانگی شما هستند. مکمل های زیادی برای سنین مختلف، نژادها و موارد بهداشتی وجود دارد. یک راه مناسب برای شروع این است که از دامپزشک خود برای توصیه‌های لازم تغذیه ای سوال کنید.

نتیجه گیری

تغذیه سگ و گربه

برای تغذیه حیوان خانگی باید غذایی را برای او انتخاب کنیم که همه مواد مغذی مورد نیاز بدن او را تامین کند. این مواد مغذی می توانند هم از غذاهای تجاری و هم از غذاهای خانگی تامین شوند. اگر غذای تجاری استفاده می کنیم باید به کیفیت و سلامت آن دقت کنیم و اگر غذای خانگی برای حیوان خود تهیه می کنیم باید متنوع باشند به گونه ای که همه نیازهای اولیه را تامین سازد.

اگر گوشت قرمز یا گوشت مرغ استفاده می کنیم حتما باید آن ها را آب پز نماییم و عاری از نمک و ادویه جات سرو کنیم. علاوه بر گوشت می توان ماست (که منبعی غنی از کلسیم و چربی های ضرروی بوده و عاری از لاکتوز است) را به غذا اضافه کنیم. برخی سبزیجات به صورت آب پز شده بسیار لذیذ و بوده و برای تامین فیبر غذا مفید هستند.

غذاهای تجاری با کیفیت تمام مواد مورد نیاز حیوان را به صورت دانه هایی  پلت شده و مناسب با شرایط فیزیولوژیک حیوان تامین می کنند. اگر میخواهید بین غذای خشک یا مرطوب یکی را انتخاب کنید باید به چند نکته توجه نمایید:

1.غذاهای خشک رطوبت کمتری دارند و غلظت مواد مغذی در آن ها بیشتر است.

2.غذاهای مرطوب بسیار شبیه به غذایی است که حسگ و گربه در طبیعیت مصرف می کنند.

3.استفاده توامان از این دو نوع غذا، مثلا مخلوط آن ها در یک وعده غذایی می تواند غذایی ایده آل را برای حیوان به ارمغان بیاورد.

ضمنا شما می توانید غذاهای خشک یا مرطوب را از بهترین برندها با بهترین قیمت در پت شاپ آنلاین کافه حیوانات خریداری نمایید.

خرید غذای سگ

خرید غذای گربه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *