رفتار شناسی و پرورش, سگ

خصوصیات سگ گلدن رتریور

خصوصیات سگ گلدن رتریور

یکی از ویژگی های دوست داشتنی سگ نژاد گلدن  رتریور این است که بسیار آهسته بالغ می شود و شیطنتها و بازیگوشی های دوره تولگی را تا 3 تا 4 سالگی حفظ می کند. بسیاری از این سگ ها رفتارهای تولگی خود را تا سنین پیری نیز نگه می دارند.

خلاصه ای از مشخصات سگ گلدن رتریور

اندازه بدن سایز بزرگ. بیشتر سگهای بالغ این نژاد 51 تا 61 سانتی متر قد و 25 تا 34 کیلوگرم وزن دارند.
شکل موها با وجود اینکه موهای ضخیم و لختی دارند، تمیز کردن آنها آسان است. شانه کشیدن یک بار در هفته برای مرتب ماندن موهای آنها کافیست.
میزان فعالیت بیش از 2 ساعت فعالت روزانه برای سگ های بالغ نژاد گلدن رتریور لازم است.
طول عمر بیش از 10 سال. سگ های سالم این نژاد می توانند تا 17 سال هم زندگی کنند.
تمایل به پارس کردن متوسط
نیاز به توجه/اجتماعی بودن بالا
نیاز به ورزش بیش از 40 دقیقه در روز

نکات مهم نگهداری سگ گلدن

  • این سگ ها موریزی زیادی دارند. بخصوص در بهار و پاییز. شانه کردن روزانه می تواند مقداری از موهای کنده شده را از روی بدن حیوان جمع آوری کند و از ریختن آنها در منزل و روی لباسهایتان پیشگیری کند. اما اگر با یک سگ گلدن زندگی می کنید باید موهای او را نیز بپذیرید.
  • گلدن رتریور سگ خانواده است و باید با سایر اعضای خانواده در داخل خانه زندگی کند، نه به صورت تنها در حیاط منزل.
  • این سگ ها بسیار فعال هستند و  نیاز به روزتنه 40 تا 60 دقیقه ورزش سنگین دارند. شکوفایی استعداد های این سگ ها با تمرین و گذراندن وقت با او شکوفا می شوند، این تمرین ها و ورزش ها  روش بسیار خوبی برای حفظ سلامت فیزیکی و روحی سگ شماست.
  • سگ های این نژاد آرام بوده و برای کودکان قابل اعتماد هستند اما با این وجود باید مراقب باشیم چرا که با توجه به سایز بزرگی که دارند ممکن است به صورت تصادفی و سهوی به کودک آسیبی برسانند.
  • این سگ ها به خوردن علاقه زیادی دارند و اگر زیاد غذا بخورند به سرعت چاق می شوند. در صورت افزایش وزن، تشویقی ها را کاهش دهید، غذای روزانه را اندازه گیری کنید و در وعده های مشخص با حجم مشخص در اختیار او قرار دهید.
  • از آنجایی که گلدن رتریور ها بسیار محبوب هستند، افراد زیادی هستند که به جای توجه به تولید توله های خوشحال و سالم به فکر پول در آوردن از تولید آنها می باشند. برای اینکه یک سگ سالم را خریداری کنید (البته همیشه توصیه ما به سرپرستی گرفتن سگ ها بوده و ما مخالف رفتار با این حیوانات به عنوان کالا هستیم)، بهتر است که از مکان های معتبر تهیه فرمایید. بهتر است که مادر و پدر توله را بشناسید و از سلامت ژنتیکی آنها مطمئن شوید.
  • اگر می خواهید یک توله سگ خریداری کنید، از پرورش دهنده بخواهید که پدر و مادر او را به شما نشان دهد و/یا پرونده سلامت آنها را به روئیت شما برساند.

وزن و قد

سگ‌های نر، قدی بین 51 تا 61 سانتی متر دارند و وزن آن‌ها بین 25 تا 34 کیلو گرم است.  سگ‌ گلدن رتریور در سن یک سالگی به حداکثر قد خود می‌رسد و وزن او در سن دو سالگی به حداکثر می‌رسد.

زندگی با سگ گلدن رتریور چگونه است؟

سگهای این نژاد بسیار فعال و پر انرژی هستند. این سگ ها عاشق بازی با فریزبی و آوردن آن هستند. اگر هر روز ورزش و تفریح کافی داشته باشند می توانند در هر خانه ای زندگی کنند حتی در آپارتمان.

خلق و خوی گلدن رتریور

از مهم‌ترین خصوصیات سگ گلدن رتریور خلق و خوی آرام و دلپذیر آن‌ها است.

این سگ‌ها برای کار کردن با صاحبانشان اصلاح نژاد شده اند و از انجام این کار خوشنود هستند. آن‌ها نیز مانند سایر نژادها باید خوب تربیت شوند تا بتوانند از این ویژگی‌های نژادی خود استفاده کنند.

این سگ‌ها از زمانی که جوان هستند باید اجتماعی شوند و با افراد مختلف ارتباط داشته باشند، چیزهای مختلفی ببینند، صداهای مختلف را بشنوند و تجربیات زیادی کسب کنند. این سگ‌ها برای فعالیت و کار زیاد ساخته شده اند و عاشق بازی کردن در خارج از خانه هستند.

اگر شما عاشق پیاده روی یا سریع دویدن هستید سگ‌های این نژاد از همراهی کردن شما خوشحال می‌شوند. اگر توپی دارید که می‌خواهید با آن بازی کنید این سگ‌ها با خوشنودی به شما ملحق می‌شوند و همانطور که از اسمشان پیداست (retriever یعنی بازگرداننده) توپ پرتاب شده را برای شما باز می‌گردانند.

نیاز به ورزش

ورزش شدید به مدت 40 تا 60 دقیقه در خارج از منزل دو بار در روز سگ شما را آرام می‌کند. کاهش فعالیت و ورزش در این سگ‌ها می‌تواند سبب مشکلات رفتاری در آن‌ها شود. مانند سایر نژادهای رتریور، سگ‌های گلدن نیز از اینکه چیزی را (مانند یک توپ، اسباب بازی نرم یا روزنامه) در دهان خود حمل کنند لذت می‌برند.

شما باید هنگامی‌که یک توله گلدن رتریور را پرورش می‌دهید باید از او مراقبت ویژه ای به عمل آورید. این سگ‌ها بین سنین ۴ تا ۷ ماه به سرعت رشد می‌کنند. این رشد سریع سبب می‌شود که به مشکلات استخوانی حساسیت زیادی داشته باشند.

بنابراین به توله سگ‌های گلدن اجازه ندهید که روی سطوح بسیار سخت (مانند کف خیابان) تا سن دو سالگی بدوند یا بازی کنند. در سن دو سالگی مفاصل آن‌ها به طور کامل شکل می‌گیرند. بازی کردن این سگ‌ها در سن پایین بر روی علف اشکالی ندارد است.

خصوصیات سگ گلدن رتریور

 تغذیه سگ گلدن رتریور

به طور کلی روزانه دو تا سه کاسه غذای خشک سگ با کیفیت بالا در دو وعده برای سگ‌های این نژاد توصیه می‌شود. البته باید دقت کنید که میزان غذایی که یک سگ بالغ می‌خورد به اندازه، سن، ساختمان بدن، متابولیسم و فعالیت او بستگی دارد.

هر سگ مانند هر انسان ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد و همگی به یک میزان نیاز به غذا ندارند. کیفیت غذایی که برای سگ خود خریداری می‌کنید ممکن است متفاوت است. وضعیت بدنی حیوان را حفظ کنید و مراقبت چاق شدن او باشید. بهتر است غذای سگ خود را اندازه گیری کنید و دو بار در روز در اختیار او قرار دهید و از قرار دادن غذا به صورت آزاد در اختیار حیوان خودداری کنید. همیشه  باید آب کافی و تازه در اختیار حیوان قرار دهید.

انتخاب غذا مهم ترین چالش صاحب حیوان پس از گرفتن از شیر است. یادمان باشد که برای حفظ سلامت سگ، چه غذاهای خانگی و چه غذاهای آماده تجاری، باید از کیفیت مناسبی برخوردار باشد.

 رنگ بدن و نیاز به شانه کردن

از دیگر خصوصیات سگ گلدن رتریور موهای ضخیمی هستند که بدن آنها را پوشانده است. لایه رویی آن دافع آب بوده و لایه زیرین آن متراکم است. برخی دارای موهای موج دار بوده و برخی موهای صاف دارند. سگ‌های گلدن رتریور می‌توانند تمام طیف رنگ طلایی را داشته باشند (از طلایی روشن تا طلایی تیره).

مو ریزی در سگ‌های این نژاد در زمستان و تابستان متوسط است و موریزی اصلی آن‌ها در بهار و پاییز اتفاق می‌افتد. اگر شما سگی با این نژاد دارید، باید به حضور موهای این سگ در خانه و روی لباس‌های خود عادت کنید.

متراکم بودن موهای این حیوان بدین معناست که نیاز به شانه کردن زیادی دارد. شانه کردن و برس کشیدن روزانه برای پیشگیری از به هم پیچیدن موها توصیه می‌شود. اما حداقل هفته ای یکبار شانه‌کردن بسیار ضروری است. سگ‌های این نژاد حداقل ماهی یک بار و اغلب بیشتر، برای پاکیزه ماندن خود نیاز به حمام دارند.

برس مناسب برای این حیوانات را باید براساس سایز موهای او انتخاب نمایید. برای اینکار می توانید از برس ها و شانه های متنوع موجود در بازار استفاده نمایید.

رفتار با کودکان و سایر حیوانات خانگی

گلدن رتریور مهربان است و با سر و صدا و آشوب یک کودک خسته و کلافه نمی‌شود. این سگ‌ها اندازه بزرگ داشته و بسیار قوی هستند بنابراین می‌توانند به آسانی با یک اشتباه به کودک آسیب بزنند.

سگ‌های این نژاد همراه با حیوانات دیگر شادتر هستند و از همراهی با سایر سگ‌ها لذت می‌برند و در صورتی که به خوبی تربیت شوند می‌توانند با گربه‌ها خرگوش و سایر حیوانات نیز همراه باشند.

برای اطلاعات بیشتر می توانید از دامپزشک آنلاین استفاده نمایید

اگر شما هم تجربه ای در نگهداری سگ گلدن رتریور دارید در قسمت دیدگاهها با ما در میان بگذارید.

source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *