رفتار شناسی و پرورش, سگ

خصوصیات سگ گلدن رتریور

خصوصیات سگ گلدن رتریور

خلاصه ای از مشخصات سگ گلدن رتریور

اندازه بدن سایز بزرگ. بیشتر سگهای بالغ این نژاد 51 تا 61 سانتی متر قد و 25 تا 34 کیلوگرم وزن دارند.
شکل موها با وجود اینکه موهای ضخیم و لختی دارند، تمیز کردن آنها آسان است. شانه کشیدن یک بار در هفته برای مرتب ماندن موهای آنها کافیست.
میزان فعالیت بیش از 2 ساعت فعالت روزانه برای سگ های بالغ نژاد گلدن رتریور لازم است.
طول عمر بیش از 10 سال. سگ های سالم این نژاد می توانند تا 17 سال هم زندگی کنند.

وزن و قد

سگ‌های نر، قدی بین 51 تا 61 سانتی متر دارند و وزن آن‌ها بین 25 تا 34 کیلو گرم است.  سگ‌ گلدن رتریور در سن یک سالگی به حداکثر قد خود می‌رسد و وزن او در سن دو سالگی به حداکثر می‌رسد.

خلق و خوی گلدن رتریور

از مهم‌ترین خصوصیات سگ گلدن رتریور طبیعت آرام و دلپذیر آن‌ها است.

این سگ‌ها برای کارکردن با صاحبانشان اصلاح نژاد شده اند و برای انجام این کار خوشنود هستند. آن‌ها نیز مانند سایر نژادها باید خوب تربیت شوند تا بتوانند از این ویژگی‌های نژادی خود استفاده کنند.

این سگ‌ها نیز زمانی که جوان هستند باید اجتماعی شوند و با افراد مختلف ارتباط داشته باشند، چیزهای مختلفی ببینند، صداهای مختلف را بشنوند و تجربیات زیادی کسب کنند. این سگ‌ها برای فعالیت و کار زیاد ساخته شده اند و عاشق بازی کردن در خارج از خانه هستند.

اگر شما عاشق پیاده روی یا سریع دویدن هستید سگ‌های این نژاد از همراهی کردن شما خوشحال می‌شوند. اگر توپی دارید که می‌خواهید با آن بازی کنید این سگ‌ها با خوشنودی به شما ملحق می‌شوند و همانطور که از اسمشان پیداست (retriever یعنی بازگرداننده) آن را برای شما باز می‌گردانند.

نیاز به ورزش

ورزش شدید به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در خارج از منزل دو بار در روز سگ شما را آرام می‌کند. کاهش فعالیت و ورزش در این سگ‌ها می‌تواند سبب مشکلات رفتاری در آن‌ها شود. مانند سایر نژادهای رتریور، سگ‌های گلدن نیز از اینکه چیزی را (مانند یک توپ، اسباب بازی نرم یا روزنامه) در دهان خود حمل کنند لذت می‌برند.

شما باید هنگامی‌که یک توله گلدن رتریور را پرورش می‌دهید باید از او مراقبت ویژه ای به عمل آورید. این سگ‌ها بین سنین ۴ تا ۷ ماه به سرعت رشد می‌کنند. این رشد سریع سبب می‌شود که به مشکلات استخوانی حساسیت زیادی داشته باشند.

بنابراین به توله سگ‌های گلدن اجازه ندهید که روی سطوح بسیار سخت (مانند کف خیابان) تا سن دو سالگی بدوند یا بازی کنند. در سن دو سالگی مفاصل آن‌ها به طور کامل شکل می‌گیرند. بازی کردن این سگ‌ها در سن پایین بر روی علف اشکالی ندارد است.

خصوصیات سگ گلدن رتریور

 تغذیه سگ گلدن رتریور

به طور کلی روزانه دو تا سه کاسه غذای خشک سگ با کیفیت بالا در دو وعده برای سگ‌های این نژاد توصیه می‌شود. البته باید دقت کنید که میزان غذایی که یک سگ بالغ می‌خورد به اندازه، سن، ساختمان بدن، متابولیسم و فعالیت او بستگی دارد.

هر سگ مانند هر انسان ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد و همگی به یک میزان نیاز به غذا ندارند. کیفیت غذایی که برای سگ خود خریداری می‌کنید ممکن است متفاوت است. وضعیت بدنی حیوان را حفظ کنید و مراقبت چاق شدن او باشید. بهتر است غذای سگ خود را اندازه گیری کنید و دو بار در روز در اختیار او قرار دهید و از قرار دادن غذا به صورت آزاد در اختیار حیوان خودداری کنید. همیشه  باید آب کافی و تازه در اختیار حیوان قرار دهید.

انتخاب غذا مهم ترین چالش صاحب حیوان پس از گرفتن از شیر است. یادمان باشد که برای حفظ سلامت سگ، چه غذاهای خانگی و چه غذاهای آماده تجاری، باید از کیفیت مناسبی برخوردار باشد.

 رنگ بدن و نیاز به شانه کردن

از دیگر خصوصیات سگ گلدن رتریور موهای ضخیمی هستند که بدن آنها را پوشانده است. لایه رویی آن دافع آب بوده و لایه زیرین آن متراکم است. برخی دارای موهای موج دار بوده و برخی موهای صاف دارند. سگ‌های گلدن رتریور می‌توانند تمام طیف رنگ طلایی را داشته باشند(از طلایی روشن تا طلایی تیره).

مو ریزی در سگ‌های این نژاد در زمستان و تابستان متوسط است و موریزی اصلی آن‌ها در بهار و پاییز اتفاق می‌افتد. اگر شما سگی با این نژاد دارید، باید به حضور موهای این سگ در خانه و روی لباس‌های خود عادت کنید.

متراکم بودن موهای این حیوان بدین معناست که نیاز به شانه کردن زیادی دارد. شانه کردن و برس کشیدن روزانه برای پیشگیری از به هم پیچیدن موها توصیه می‌شود. اما حداقل هفته ای یکبار شانه‌کردن بسیار ضروری است. سگ‌های این نژاد حداقل ماهی یک بار و اغلب بیشتر، برای پاکیزه ماندن خود نیاز به حمام دارند.

برس مناسب برای این حیوانات را باید براساس سایز موهای او انتخاب نمایید. برای اینکار می توانید از برس ها و شانه های متنوع موجود در بازار استفاده نمایید.

رفتار با کودکان و سایر حیوانات خانگی

گلدن رتریور مهربان است و با سر و صدا و آشوب یک کودک خسته و کلافه نمی‌شود. این سگ‌ها اندازه بزرگ داشته و بسیار قوی هستند بنابراین می‌توانند به آسانی با یک اشتباه به کودک آسیب بزنند.

سگ‌های این نژاد همراه با حیوانات دیگر شادتر هستند و از همراهی با سایر سگ‌ها لذت می‌برند و در صورتی که به خوبی تربیت شوند می‌توانند با گربه‌ها خرگوش و سایر حیوانات نیز همراه باشند.

برای اطلاعات بیشتر می توانید از دامپزشک آنلاین استفاده نمایید

اگر شما هم تجربه ای در نگهداری سگ گلدن رتریور دارید در قسمت دیدگاهها با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *