رفتار شناسی و پرورش, سگ

سگ نر بهتر است یا ماده؟

سگ نر بهتر است یا ماده؟

 

 

خب شما تصمیم دارید که یک سگ به سرپرستی بگیرید، ولی انتخاب سگ نر یا ماده شاید گاهی سخت باشد. نوع این انتخاب می‌تواند به شخصی که میخواهد سگی را برگذیند، بستگی داشته باشد. بعضی از مردم واقعا بر این باورند که یک جنسیت بهتر از دیگری است.
نبرد بین جنسیت‌ها محدود به انسان‌ها نیست. بعضی‌ها بر این باورند که سگ‌های نر، مهربانتر هستند و تعلیم دادن آن‌ها راحت‌تر است. در حالی که سگ‌های ماده نسبت به صاحبان و توله‌های خود احساس حفاظت بیشتری دارند.

توجه: قبل از قبول سرپرستی یک سگ، می توانید درباره جنسیت و سایر موارد مربوط به نگهداری او، با دامپزشک آنلاین کافه حیوانات مشورت کنید.

واقعیت این است که وقتی صحبت از انتخاب  سگ نر یا ماده می‌شود، هیچ جنسیتی نسبت به دیگری برتری ندارد. خصوصیات ذکر شده در بالا فقط حکایت مشاهدات دارندگان سگ‌ها است. هیچ مقاله‌ای وجود ندارد که ثابت کند یک سگ رفتار خاصی نشان می‌‎دهد چون که او دختر یا پسر است.

تفاوت‌های رفتاری سگ‌ نر و ماده

رفتار‌های یک سگ، بستگی به این دارد که او به عنوان یک توله چطور بزرگ و تربیت شده باشد. بعضی از سگ‌ها نسبت به بقیه مهربان‌تر و یا تهاجمی‌تر هستند و این به دلیل محیطی است که در آن بزرگ شده‌اند.

تصمیم گیری در مورد اینکه سگ نر انتخاب کنیم یا ماده کاملا بستگی به ترجیح فردی دارد که قرار است از او مراقبت کند. رفتار یک سگ می‌تواند یه تربیت او بستگی داشته باشد. ولی جنسیت یک سگ می‌تواند توانایی او را برای یادگیری از یک اموزش تعیین کند.

این واقعیت دارد که سگ‌های ماده از نظر سایز کوچکتر هستند و سریع تر از سگ‌های نر به بلوغ می‌رسند. این بلوغ سریع‌تر در هنگام آموزش، یک مزیت به حساب می‌آید. این بدین معنی نیست که سگ‌های ماده باهوش تر از سگ‌های نر هستند، بلکه تنها به این معنی است که سگ‌های ماده نسبت به سگ‌های نر با سن مشابه راحت‌تر تعلیم می‌پذیرند.

شگ نر بهتر است یا ماده؟

تفاوت‌های تغذیه‌ای سگ نر و ماده

سگ‌های ماده ممکن است در مراحل مختلف زندگی نیازهای تغذیه‌ای متفاوتی داشته باشند که یکی از این مراحل دوران بارداری و شیردهی است. در اوایل بارداری (30 روز اول) سگ شما به غذای متفاوتی نسبت به سگ بالغ طبیعی احتیاج ندارد ، ولی برای نیمه دوم بارداری تغذیه سگ باردار تغییر می‌کند و بهتر است که بسته به نیاز سگ 30-50٪ کالری بیشتری تأمین کنید که این بستگی به تعداد توله‌ها دارد.

سگ‌های نر نسبت به همتایان ماده خود از نظر غذایی متفاوت هستند. دادن مواد مغذی متناسب با سگ نر باعث رشد قدرت و حفظ تعادل وزن می‌شود.

فحلی سگ ماده

سگ ماده در سال دوبار سیکل جنسی دارد، این سیکل به عنوان چرخه جنسی شناخته می‌شود. این دوره حدود دو تا سه هفته ادامه خواهد داشت. در طول دوره جنسی، سگ ماده ترشحی خونابه‌ی واژنی تولید می‌کند که به عنوان یک عامل جذب کننده برای سگ نر عمل می‌کند.
اگر شما نمی‌خواهید که سگ ماده‌تان در طول دوره فحلی خود بارور شود یا باید او را ایزوله کنید و یا در این دوره از سگ‌های نر دور نگه دارید. همچنین بهتر است او را در محلی محصور نگه دارید که کف آن فرش نباشد تا ترشحات خونین او فرش را لک نکند. شاید این مورد در انتخاب سگ نر یا ماده برای بعضی افراد مهم باشد.

اگر تصمیم ندارید که سگ خود را بارور سازید پس درمورد عقیم کردن او فکر کنید. در نظر داشته باشید که سگ‌های عقیم شده مجاز به ورود به نماشگاه‌های سگ نیستند (البته این نمایشگاه‌ها در ایران برگزار نمی‌شوند)،پس اگر تصمیم ندارید که سگ‌تان را در وارد رقابت کنید، بهتر است تا وقتی که جوان است او را عقیم نمایید. بعضی از کارشناسان عقیده دارند که بهترین زمان برای عقیم کردن سگ ماده بین 6 تا 9 ماهگی اوست.

برای چند روز بعد از عقیم سازی، نیازهای تغذیه ای سگ ماده تغییر پیدا می‌کند و نیاز به کالری مواد غذایی بیشتری خواهد داشت، این مواد مغذی اضافه برای بهبود بدن حیوان پس از جراحی لازم است، بنابراین برای مدت 5-7 روز، غذای سگ پرکالری در دست داشته باشید.

فواید عقیم کردن سگ ها

نشان داده شده است که عقیم کردن در بیشتر موارد، خطر ابتلا به بیماری‌های رحم و تخمدان را در سگ‌های ماده کاهش می‌دهد. همچنین اعتقاد بر این است که عقیم کردن تاثیر مثبتی روی رفتار سگ‌های ماده دارد.

تحقیقات نشان داده است که سگ‌های ماده بعد از اینکه عقیم می‌شوند خلق و خوی بهتری دارند و غالبا پرخاشگری بسیار کمتری نشان می‌دهند و نرم تر می‌شوند. نیاز به گفتن نیست که عقیم شدن از بارداری های تصادفی و ناخواسته جلوگیری می‌کند، بنابراین اگر نمی‌خواهید که سگ ماده خود را بارور کنید، این موضوع خیلی مهم است که هرچه زودتر او را عقیم کنید.

سگ نر

در مقابل، سگ نر عقیم نشده گرایش به تسلط بیشتر و روحیه غالبیت دارد. او یک تمایل ذاتی برای تسلط بر سگ‌های کوچکتر دارد و گاهی حتی سعی خواهد کرد که بر صاحب خود نیز تسلط داشته باشد. یک صاحب ضعیف به راحتی می‌تواند توسط یک سگ نر بزرگ‌تر مورد تسلط واقع شود.

سگ‌های نر، نسبت به سگ‌های ماده وابستگی کمتری دارند. پس این خیلی مهم است که قبل از اینکه او آماده تعلیم گرفتن باشد به او فرمانبرداری را یاد دهیم. مثل سگ‌های ماده، اگر تمایل به بارور سازی سگ نر خود ندارید، بهتر است او را تا وقتی که جوان است برای بهبود رفتاری و راحتتر کردن آموزش، عقیم کنید.

اگر شما هم تجربه‌ای درمورد تفاوت‌های سگ نر و ماده دارید برای کمک کردن به کسایی که برای بار اول می‌خواهند صاحب حیوان خانگی شوند، تجربه خود را در قسمت دیدگاه‌ها با ما درمیان بگذارید.

source: www.petmd.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *