سگ

هنگام زایمان سگ چکار باید کرد

هنگام زایمان سگ چکار باید کرد

دوره بارداری سگ‌ها به طور متوسط ۶۰ تا ۶۳ روز است و می تواند در بازه ای بین 57 تا 72 روز باشد.  از این رو زمان دقیق شروع روند زایمان در سگ ها را نمی توان پیش بینی کرد، مگر با آزمایش های خاصی که در اغلب موارد قابل انجام نیستند. رشد جنین در ماه اول بارداری کند است و به همین دلیل تشخیص آبستنی در نیمه اول بارداری کار مشکلی است. کوچکی جنین در نیمه اول آبستنی باعث می‌شود که حیوان بتواند در این دوره به فعالیت‌های عادی خود همچون کار ادامه دهد.

در این مطلب میخوانید:

 • طول دوره آبستنی (بارداری) سگ
 • علائم شروع زایمان سگ
 • طول مدت زایمان در سگ
 • فاصله زایمان هر توله
 • علائم غیر طبیعی هنگام زایمان
 • نحوه ساخت بستر مناسب برای زایمان سگ

با ورود به ماه دوم آبستنی فعالیت بدنی حیوان کم شده و اشتها بیشتر می‌شود. افزایش فزاینده فشار شکمی باعث می‌شود تا حیوان در هفته آخر بارداری تمایل به خوردن وعده‌های کوچک غذا در دفعات بیشتر داشته باشند.

سنگینی بدن در ماه دوم بارداری برعکس ماه اول، باعث کندی شدید حیوان می‌شود و گاهی آنقدر شرایط را سخت می‌کند که ممکن است اگر حیوان برای ادرار و مدفوع خارج از خانه برده نشود جای خود را هم کثیف کند.

چگونه متوجه شوم که زایمان سگ من دچار مشکل شده است؟

1.انقباضات شدید رحم بیشتر از نیم ساعت طول کشده است و هنوز توله ای متولد نشده است. 2.در صورتی که هنوز توله ای باقی مانده باشد اما زمان استراحت بین انقباضات بیش از 4 ساعت طول کشده است. 3.بوی بد یا ترشحات خونابه ای از واژن سگ خارج می شونذ. 4.مادر استفراغ شدید داشته است یا بسیار بی حال میباشد.

آیا بهتر است که هنگام زایمان، همراه با سگ خود باشم یا او را تنها بگذارم؟

برخی سگ ها ترجیح می دهند صاحب شان هنگام زایمان همراهشان باشد ولی برخی دیگر دوست دارند این کار را به تنهایی انجام دهند. مهم این است که بدانیم اگر سگ مان  تنهایی را ترجیح می دهد باید او را تنها بگذاریم زیرا مزاحمت در هنگام وضع حمل، می تواند سبب توقف روند زایمان شود.

علائم زایمان سگ

سگها نخستین علائم زایمان را در مرحله یک زایمان از خود نشان می دهند (زایمان در سگ ها 3 مرحله دارد که در ادامه این مقاله می توانید مطالعه نمایید). معمولاً وقتی تعداد نوزادان زیاد باشد حیوان در حالت نشسته خرناس می‌کشد. ضعف و بی حالی به همراه کاهش اشتها در هفته سوم تا پنجم بارداری امری عادی است. حیوان باید حداقل یکبار در طول بارداری مورد معاینه دامپزشکان قرار بگیرد.

ممکن است بزرگ شدن پستان‌ها در سگ‌هایی که برای بار اول زایش می‌کنند از سه هفته پیش از زایش آغاز شود. گاهی دو هفته قبل از زایمان می‌توان ترشح شیر غلیظ را از پستان‌ها مشاهده کرد. در هفته آخر بارداری ناحیه فرج متورم می‌شود و امکان دارد اندکی ترشح داشته باشد.

در چند روز آخر بارداری رباط‌های لگن شل می‌شوند و می‌توان انقباضات آرامی را در عضلات شکم مشاهده کرد. بارزترین نشانه نزدیکی زایمان افت حرارت بدن به میزان یک درجه است که درست از ۲۴ ساعت قبل از زایش قابل مشاهده است.

محل مناسب برای زایمان سگ

سگ‌ها برعکس گربه‌ها حس استقلال چندانی در زایمان ندارند، بنابراین فراهم کردن آشیانه مناسب در زمان زایمان معمولاً مورد قبول سگ ماده واقع می‌شود و حیوان از آن استفاده می‌کند.

اگر یک جعبه خالی، تکه‌های پارچه، کاغذ یا مواد پشمی در اختیار حیوان قرار گیرد او با سلیقه خود لانه سازی و بستر سازی برای خود انجام می‌دهد. اگر سگ در فضای باز نگه داری می‌شود ممکن است با حفر یک چاله، لانه ای برای زایمان ایجاد کند.

هنگام زایمان سگ چکار باید کرد

وقتی فضای به عنوان زایشگاه آماده می‌شود بهتر است که آن را با تکه‌های روزنامه فرش کرد تا تعویض بستر به راحتی ممکن باشد. قسمت ورودی جعبه زایمان باید ارتفاع کمی داشته باشد تا باعث آزردگی پستان‌های متولد و پر شیر مادر نشود.

جعبه باید چند روز قبل از زایمان آماده شود تا حیوان کم‌کم به استفاده از آن عادت کند. با شروع زایمان رفتارهای خاص وضع حمل در حیوان مشاهده می‌شود.

هنگام زایمان سگ چکار باید کرد

در این زمان هوشیاری صاحب حیوان نقش مهمی در زایمان موفق دارد. موارد زیر نشانه‌های مهم و غیر طبیعی هستند که ممکن است برای سگ در حال زایمان اتفاق بیفتد:

علائم غیر عادی در زایمان سگ

فاصله بیش از دو ساعت بین تولد توله‌ها

خروج ترشحات سبز رنگ از کانال زایمان بدون خارج شدن نوزاد

وقتی قسمتی از بدن نوزاد از کانال زایمان خارج شده ولی زایمان متوقف شود

در صورت مشاهده هر یک از این علائم فورا با یک دامپزشک تماس بگیرید و از او مشاوره دریافت کنید

مراحل زایمان سگ

زایمان سگ در 3 مرحله اتفاق می افتد:

 مرحله اول

سگ شما در این مرحله در واقع نخستین علائم زایمان را از خود نشان می دهد:

نشانه‌ها و مدت زمان مرحله اول بسیار متغیر است. این مدت می‌تواند از ۴ تا ۲۴ ساعت (در برخی منابع 6 تا 12 ساعت) طول بکشد. بارزترین نشانه‌های این مرحله بی‌قراری سگ ماده و جستجو برای آشیانه است. حیوانات به پهلوهای خود نگاه می‌کند له له می‌زند و ممکن است روی زمین پنجه بکشد. در برخی موارد ممکن است سگ ماده دچار لرزش و استفراغ شود.

 مرحله دوم

در این مرحله حیوان به پهلو می‌خوابد و زایمان با انقباض‌های قوی رحم و عضلات شکم اتفاق می‌افتد. در موارد استثنایی ممکن است زایمان در حالت ایستاده و با قوز کردن انجام شود. حدود ۶۰ درصد از توله‌ها رو به سر و 40 درصد آن‌ها رو به عقب متولد می‌شوند.

ورود نوزاد به کانال زایمان باعث قوی تر شدن انقباضات شکم و رحم می‌شود. زمان زایمان بسته به قدرت بدنی مادر، تجربه قبلی در زایمان و تعداد توله‌ها بین یک تا سه ساعت است.

ولی این مرحله از زایش ممکن است بیش از ۲۴ ساعت نیز طول بکشد. فاصله تولد بچه‌ها معمولاً نیم ساعت است ولی فاصله زمانی تا مرز سه ساعت هم قابل قبول است. به هنگام زایمان ترشح سبز تیره‌ای از واژن خارج می‌شود که حاصل جدا شدن جفت از رحم است.

سگ ماده ترشحات خارج شده از رحم را میلیسد. ممکن است تعداد تنفس به شدت افزایش پیدا کرده و به ۱۵۰ بار در دقیقه برسد اما عمق تنفس کم است.

هر توله بعد از تولد توسط مادر لیسیده می‌شود. ولی مراقبت اصلی از توله‌ها بعد از به دنیا آمدن همه آن‌ها انجام می‌شود. بعد از تولد هر یک از توله‌ها مادر بند ناف را با کمک دندان‌های آسیاب می‌جود و از فاصله حدود ۲ سانتی‌متری قطع می‌کند.

حتی اگر بند ناف بعد از جدا شدن قدری بلند باشد مادر دوباره آن را کوتاه می‌کند و با کشیدن سمت دیگر بند ناف جفت را از درون رحم خارج می‌کند. سگ‌های ماده اصولاً زایمان ساکتی دارند مگر اینکه سختزایی اتفاق بیفتد.

اگر سگ نر در هنگام زایمان در کنار همسر خود باشد معمولاً با شروع زایمان ناله می‌کند و زوزه می‌کشد. ایجاد مزاحمت برای سگ ماده مثل ورود افراد غریبه به محل زایمان باعث توقف روند عادی زایمان می‌شود.

 مرحله سوم

در این مرحله پرده‌های جنینی خارج می‌شوند. ممکن است سگ ماده بند ناف را بعد از خارج شدن از داخل رحم بخورد. مرحله سوم طی دو ساعت پس از تولد آخرین توله کامل می‌شود.

مادر بعد از تولد همه توله‌ها در کنار آن‌ها می‌نشیند و آن‌ها را به سوی پستان‌های خود هدایت می‌کند. توله‌ها در بدو تولد سر خود را به چپ و راست حرکت می‌دهند و روی زمین می‌خزند. اگر به چیز سردی مثل دیوار برخورد کنند آن را دور زده و آنقدر می‌گردند تا گرمای بدن مادر را پیدا کنند.

نوزادان دو سه روز بعد از تولد به خوبی یاد می‌گیرند که چگونه پستان‌های مادر را بمکند. توله سگ‌ها بر عکس بچه گربه‌ها پستان‌های اختصاصی ندارند. توله‌ها علاقه عجیبی به سطوح نرم دارند.

صداهای توله سگها پس از تولد:

توله سگ‌ها ۲ نوع صدا از خود تولید می‌کنند ناله و خرخر.

صدای ناله نشانه سرد شدن بدن، دوری از مادر یا گرسنگی است و به محض پوشاندن بدن نوزاد با یک پوشش گرم قطع می‌شود. صدای خرخر معمولاً نشانه رضایت از شرایطی است که توله در آن قرار دارد مثل زمانی که مادر خود را یافته یا تا حد سیر شدن کامل شیر خورده است.

تغذیه سگ پس از زایمان:

سگ های مادر که به تازگی زایمان کرده و در مرحله شیرواری هستند تغذیه ای متفاوت از سگ های بالغ غیر آبستن دارند. آنها باید انرژی، کلسیم و سایر مواد مغذی مورد نیاز برای تولید شیر را از طریق غذا دریافت کنند. استفاده از مواد کلسیم دار مانند مکمل های کلسیمی سگ یا شیر خشک مخصوص سگ برای تامین کلسیم این سگ ها بسیار ضروری است. همچنین می توان برای تامین سایر مواد غذایی مورد نیاز از غذای توله سگ ها نیز برای سگ های شیرده استفاده کرد. این غذاها می توانند غذای خشک سگ یا مرطوب بوده یا به صورت خانگی تهیه شوند. برای دریافت رژیم غذایی مناسب برای اینگونه سگ ها می توانید از دامپزشکی آنلاین ما نیز استفاده نمایید.

18 نظر در “هنگام زایمان سگ چکار باید کرد

 1. محمدرضا گفت:

  سلام سگ من چند هفته ای میشه بعضی وقتا بی حاله واشتهای بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده نمیدونم چند وقتشه ولی شکمش داره بزرگ تر میشه و نوک سینه‌اش برجسته تر شده البته کنارش چنتا سگ دیگه هم هستن سوال من اینه آیا باید اونو جداش کنن از بقیه جای دیگه ای درست کنم براش واز کی اینکارو انجام بدم برای تقویت از همون شیر خشک که پیشنهاد کردین بدم کافیه؟ممنون میشم راهنماییم کنید

 2. سامی خره گفت:

  سلام عالی بود من یک سگ پامر دارم باردار سوم باید بره دومین سونو گرافیش غذا هیچی نمیخووره فقط دو سه روزه غذا میخوره باید چه کاری انجام بدم با سپاس

 3. محبوبه گفت:

  با سلام ُسگ من امروز از شب هیچی نخورده و روز ۶۲ بارداریشه هیچکسیو راه نمیده جاشو ول کرده رفته تو حیاط پشت آبگرمکن زایمان کنه از کجا بدونم وصعیتشو یا چند تا توله به دنیا آورده🙄

 4. رامین گفت:

  سلام من یک ژرمن شپرد و یک روتوتیلر دارم که تا به امروز از اولین باری که من دیدم جفت گیری کردن۶۳و ۶۲ روز گذشته و ظاهر هر دو سگم هم کاملا با شرایط باردار بودن جوردر میاد یعنی هم شکمشون بزرگ شده هم سینه هاشون هم چند روزه اشتهاشون کم شده و به دفعات غذا میخورن ولی هنوز علایم زایمان ندارن این طبیعی هستش؟

 5. حسین قسامی گفت:

  سگ ما حامله است و بی حال است زایمانش کی است و نمیدونیم چند وقتش است

  1. سهیلا اوجااقی گفت:

   ممنون از راهنمایی شما سگ من پامر است و ۳۱ روز است که بار دار است

 6. shahin گفت:

  به نظرم عالی

 7. Heidar گفت:

  سلام و خسته نباشید…یه رژیم و داروی خوب میخوام برای سگم در دوران شیردهی…نژاد بزرگ

  1. admin گفت:

   سلام
   برای استفاده از خدمات دامپزشک آنلاین باید از طریق فرم مشاوره اقدام بفرمایید.

 8. ایدین گفت:

  سلام سگ من بارداره از ماه دوم دکتر بهش شربت کلیسیم و فروگلوبین داده.روزی نیم سی سی کلیسیم هر 12 ساعت و 2 سی سی فروگلوبین. بعد زایمان هم ادامه بدم شربتو؟

 9. مریم ثابتی گفت:

  سلام من سگم بارداره ۵۴ روز ولی همش ترشح سفید رنگ میکنه چرا؟

 10. admin گفت:

  سلام دوست عزیز
  تعداد توله ها با استفاده از روش های تصویر برداری دامپزشکی مشخص می شود.

 11. فاطمه گفت:

  سلام سگم 5تاتوله زایدده ولی الان ازساعت 11ونیم تابحال نزاییده درصورتی ک شکمش پرهنوز چکاربایدکرد

  1. admin گفت:

   سلام دوست عزیز
   در این شرایط فورا باید با یک دامپزشک تماس بگیرید، دامپزشک آنلاین ما همیشه در دسترس است

 12. شهریار گفت:

  خیلی متشکرم

  1. فروزان گفت:

   سلام منم سگم بارداره و الان ۶۰ روز گذشت ا
   از کجا متوجه شم چندتا توله داره

   1. مریم ثابتی گفت:

    سلام عزیز باید ببری سونوگرافی

   2. shahin گفت:

    باید با دامپزشک صحبت کنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *