سگ

هنگام زایمان سگ چکار باید کرد

هنگام زایمان سگ چکار باید کرد

کافه حیوانات – دوره بارداری سگ‌ها به طور متوسط ۶۰ تا ۶۳ روز است. رشد جنین در ماه اول بارداری کند است و به همین دلیل تشخیص آبستنی در نیمه اول بارداری کار مشکلی است. کوچکی جنین در نیمه اول آبستنی باعث می‌شود که حیوان بتواند در این دوره به فعالیت‌های عادی خود همچون کار ادامه دهد.

با ورود به ماه دوم آبستنی فعالیت بدنی حیوان کم شده و اشتها بیشتر می‌شود. افزایش فزاینده فشار شکمی باعث می‌شود تا حیوان در هفته آخر بارداری تمایل به خوردن وعده‌های کوچک غذا در دفعات بیشتر داشته باشند.

سنگینی بدن در ماه دوم بارداری برعکس ماه اول، باعث کندی شدید حیوان می‌شود و گاهی آنقدر شرایط را سخت می‌کند که ممکن است اگر حیوان برای ادرار و مدفوع خارج از خانه برده نشود جای خود را هم کثیف کند.

معمولاً وقتی تعداد نوزادان زیاد باشد حیوان در حالت نشسته خرناس می‌کشد. ضعف و بی حالی به همراه کاهش اشتها در هفته سوم تا پنجم بارداری امری عادی است. حیوان باید حداقل یکبار در طول بارداری مورد معاینه دامپزشکان قرار بگیرد.

ممکن است بزرگ شدن پستان‌ها در سگ‌هایی که برای بار اول زایش می‌کنند از سه هفته پیش از زایش آغاز شود. گاهی دو هفته قبل از زایمان می‌توان ترشح شیر غلیظ را از پستان‌ها مشاهده کرد. در هفته آخر بارداری ناحیه فرج متورم می‌شود و امکان دارد اندکی ترشح داشته باشد.

در چند روز آخر بارداری رباط‌های لگن شل می‌شوند و می‌توان انقباضات آرامی را در عضلات شکم مشاهده کرد. بارزترین نشانه نزدیکی زایمان افت حرارت بدن به میزان یک درجه است که درست از ۲۴ ساعت قبل از زایش قابل مشاهده است.

سگ‌ها برعکس گربه‌ها حس استقلال چندانی در زایمان ندارند، بنابراین فراهم کردن آشیانه مناسب در زمان زایمان معمولاً مورد قبول سگ ماده واقع می‌شود و حیوان از آن استفاده می‌کند.

اگر یک جعبه خالی، تکه‌های پارچه، کاغذ یا مواد پشمی در اختیار حیوان قرار گیرد او با سلیقه خود لانه سازی و بستر سازی برای خود انجام می‌دهد. اگر سگ در فضای باز نگه داری می‌شود ممکن است با حفر یک چاله، لانه ای برای زایمان ایجاد کند.

هنگام زایمان سگ چکار باید کرد

وقتی فضای به عنوان زایشگاه آماده می‌شود بهتر است که آن را با تکه‌های روزنامه فرش کرد تا تعویض بستر به راحتی ممکن باشد. قسمت ورودی جعبه زایمان باید ارتفاع کمی داشته باشد تا باعث آزردگی پستان‌های متولد و پر شیر مادر نشود.

جعبه باید چند روز قبل از زایمان آماده شود تا حیوان کم‌کم به استفاده از آن عادت کند. با شروع زایمان رفتارهای خاص وضع حمل در حیوان مشاهده می‌شود.

هنگام زایمان سگ چکار باید کرد

در این زمان هوشیاری صاحب حیوان نقش مهمی در زایمان موفق دارد. موارد زیر نشانه‌های مهم و غذایی است و اندازه و با مشاهده آنها بلافاصله با دامپزشک تماس گرفته شود.

علائم هشدار دهنده هنگام زایمان

فاصله بیش از دو ساعت بین تولد توله‌ها

خروج ترشحات سبز رنگ از کانال زایمان بدون خارج شدن نوزاد

وقتی قسمتی از بدن نوزاد از کانال زایمان خارج شده ولی زایمان متوقف شود

 مرحله اول زایمان

نشانه‌ها و مدت زمان مرحله اول بسیار متغیر است. این مدت می‌تواند از ۴ تا ۲۴ ساعت طول بکشد. بارزترین نشانه‌های این مرحله بی‌قراری سگ ماده و جستجو برای آشیانه است. حیوانات به پهلوهای خود نگاه می‌کند له له می‌زند و ممکن است روی زمین پنجه بکشد. در برخی موارد ممکن است سگ ماده دچار لرزش و استفراغ شود.

 مرحله دوم زایمان

در این مرحله حیوان به پهلو می‌خوابد و زایمان با انقباض‌های قوی رحم و عضلات شکم اتفاق می‌افتد. در موارد استثنایی ممکن است زایمان در حالت ایستاده و با قوز کردن انجام شود. حدود ۶۰ درصد از توله‌ها رو به سر و 40 درصد آن‌ها رو به عقب متولد می‌شوند.

ورود نوزاد به کانال زایمان باعث قوی تر شدن انقباضات شکم و رحم می‌شود. زمان زایمان بسته به قدرت بدنی مادر، تجربه قبلی در زایمان و تعداد توله‌ها بین یک تا سه ساعت است.

ولی این مرحله از زایش ممکن است بیش از ۲۴ ساعت نیز طول بکشد. فاصله تولد بچه‌ها معمولاً نیم ساعت است ولی فاصله زمانی تا مرز سه ساعت هم قابل قبول است. به هنگام زایمان ترشح سبز تیره‌ای از واژن خارج می‌شود که حاصل جدا شدن جفت از رحم است.

سگ ماده ترشحات خارج شده از رحم را میلیسد. ممکن است تعداد تنفس به شدت افزایش پیدا کرده و به ۱۵۰ بار در دقیقه برسد اما عمق تنفس کم است.

هر توله بعد از تولد توسط مادر لیسیده می‌شود. ولی مراقبت اصلی از توله‌ها بعد از به دنیا آمدن همه آن‌ها انجام می‌شود. بعد از تولد هر یک از توله‌ها مادر بند ناف را با کمک دندان‌های آسیاب می‌جود و از فاصله حدود ۲ سانتی‌متری قطع می‌کند.

حتی اگر بند ناف بعد از جدا شدن قدری بلند باشد مادر دوباره آن را کوتاه می‌کند و با کشیدن سمت دیگر بند ناف جفت را از درون رحم خارج می‌کند. سگ‌های ماده اصولاً زایمان ساکتی دارند مگر اینکه سختزایی اتفاق بیفتد.

اگر سگ نر در هنگام زایمان در کنار همسر خود باشد معمولاً با شروع زایمان ناله می‌کند و زوزه می‌کشد. ایجاد مزاحمت برای سگ ماده مثل ورود افراد غریبه به محل زایمان باعث توقف روند عادی زایمان می‌شود.

 مرحله سوم زایمان

در این مرحله پرده‌های جنینی خارج می‌شوند. ممکن است سگ ماده بند ناف را بعد از خارج شدن از داخل رحم بخورد. مرحله سوم طی دو ساعت پس از تولد آخرین توله کامل می‌شود.

مادر بعد از تولد همه توله‌ها در کنار آن‌ها می‌نشیند و آن‌ها را به سوی پستان‌های خود هدایت می‌کند. توله‌ها در بدو تولد سر خود را به چپ و راست حرکت می‌دهند و روی زمین می‌خزند. اگر به چیز سردی مثل دیوار برخورد کنند آن را دور زده و آنقدر می‌گردند تا گرمای بدن مادر را پیدا کنند.

نوزادان دو سه روز بعد از تولد به خوبی یاد می‌گیرند که چگونه پستان‌های مادر را بمکند. توله سگ‌ها بر عکس بچه گربه‌ها پستان‌های اختصاصی ندارند. توله‌ها علاقه عجیبی به سطوح نرم دارند.

انواع صداهای توله سگ‌ها

توله سگ‌ها ۲ نوع صدا از خود تولید می‌کنند ناله و خرخر.

صدای ناله نشانه سرد شدن بدن، دوری از مادر یا گرسنگی است و به محض پوشاندن بدن نوزاد با یک پوشش گرم قطع می‌شود. صدای خرخر معمولاً نشانه رضایت از شرایطی است که توله در آن قرار دارد مثل زمانی که مادر خود را یافته یا تا حد سیر شدن کامل شیر خورده است.

1 نظر در “هنگام زایمان سگ چکار باید کرد

  1. شهریار گفت:

    خیلی متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *