تغذیه, دسته‌بندی نشده, سگ

چگونه سگ را چاق کنیم

چگونه سگ را چاق کنیم

در این مطلب ابتدا به مسائل و مشکلاتی که باعث کاهش وزن و لاغری سگ می شوند پرداخته شده است و سپس راهکارهایی برای درشت شدن او داده شده است. در اینجا همچنین میتوانید دستور ساخت غذاهایی مفید و مقوی برای سگ دلبندتان را آموزش ببینید. پس تا انتها با ما همراه باشید.

چگونه لاغری یا چاقی سگم را چک کنم؟

ابتدا به سگ خود نگاه کنید و دور شکم او را بررسی کنید. سپس دست های خود را روی پشت او بگذارید. انگشتان شست را در طول ستون مهره حرکت دهید و سایر انگشتان را روی دنده ها قرار دهید. شما باید دنده ها را زیر انگشتانتان بدون فشار زیاد احساس کنید اما نباید آنها را ببینید. اگر دنده ها با چشم دیده شوند سگ لاغر است و اگر نتوانستید آنها را زیر انگشتان احساس کنید سگ چاق  است.

چگونه یک سگ را بدون اینکه به سلامتی او آسیبی برسد درشت کنیم؟

درحالی که چاقی مهمترین دغدغه ها و نگرانی های صاحبان سگ ها است اما در برخی موارد نیز صاحبان سگ ها میخواهند سگ شان چاق و درشت هیکل شود. سگ هایی که وزن پایین دارند ممکن است به بیماری ها حساس بوده و ضعیف شوند.

اگر سگی کالری و انرژی مورد نیاز روزانه اش تامین نشود، به تدریج تحلیل رفته و ضعیف می شود.

افزایش وزن حیوان به نظر می رسد که کار آسانی باشد. اما مهم است که این کار را به درستی انجام دهید. افزایش وزنی که به سلامتی حیوان نیز آسیبی وارد نکند فقط دادن غذاهای چرب به حیوان نیست. اگر فقط غذای چرب به حیوان  داده شود فقط توده چربی او افزایش می یابد در حالی که باید تعادلی بین افزایش بافت چربی و عضلانی بررقرار شود.

یادآوری

قبل از هر گونه تغییر جیره حتما با یک دامپزشک آشنا به امور تغذیه سگ مشورت کنید تا بهترین گزینه ها را در اختیار شما قرار دهد. برای این کار می توانید از کادر دامپزشک آنلاین کافه حیوانات استفاده کنید.

پیدا کردن مشکل

نخستین مرحله برای افزایش وزن سگ، پیدا کردن مشکلی است که سبب کاهش وزن یا عدم افزایش وزن او می شود. پیدا کردن مشکل می تواند کلید حل آن باشد. اگر به تازگی سرپرستی سگ تان را برعهده گرفته اید، مهم ترین علت کمبود وزن او می تواند سوءتغذیه باشد.

بیماری ها

اگر معده سگ مشکل داشته باشد، او از غذا خوردن دست می کشد. اگر چه بعد از گذشت چند روز ممکن است اشتهای او تا حدودی برمیگردد. در صورتی که سگ شما مقدار زیادی وزن را در یک مدت کوتاه از دست داده باشد احتمالا با یک مشکل جدی تری روبرو است.

یکی از معمول ترین این علل عفونت های انگلی هستند. کرم ها می توانند از طریق غذا، آب آلوده به تخم انگل که از طریق مدفوع دفع می شود گسترش یابند. ممکن است سگ شما آلوده به کرم باشد در حالی که شما ازآن  بی خبر هستبد.

بیشتر کرم ها می توانند ماه ها بعد در مدفوع سگ ظاهر شوند.

کرم ها می توانند مقدار زیادی از مواد مغذی که برای زنده ماندن سگ شما اهمیت دارند را جذب کنند.

در صورتی که احتمال می دهید کاهش وزن یا عدم وزن گیری سگ شما ناشی از بیماری ها باشد او را فورا به یک دامپزشک ارجاع دهید.

غذای نامناسب

تغذیه سگ نقش بسیار زیادی در سلامت او دارد. باید غذایی که در اختیار سگ خود قرار می دهید دارای کیفیت بالا باشد و تمام نیازهای تغذیه ای بدن او را تامین کنید. برای مطالعه درباره نیاز های تغذیه ای سگ می توانید مقاله غذای مناسب حیوان خانگی ما را مطالعه کنید.

در این مقالات می توانید غذاهای مضر و مفید را برای سگ خود ببینید:

غذاهای مضر و مفید برای سگ و گربه

چه غذایی برای سگ بد است

عناصری مانند ذرت وسویا برای سگ مناسب نیستند. این مواد در غذاهای ارزان قیمت به جای منبع پروتئین استفاده می شوند. چنین غذاهایی را حتی اگر سگ به طور کامل هم بخورد باز هم  نمی توانند نیاز او را برطرف کنند.

مشکلات رفتاری

اگر سگ شما کاملا از خوردن غذا امتناع می کند باید رفتار او را تحت نظر قرار دهید. برخی سگ ها بسیار در غذا خوردن سخت گیر هستند. آن ها ممکن است از غذایی که همیشه به او میدهید خسته شود یا برخی از مواد داخل آنرا دوست نداشته باشد. اگر مشکل این باشد باید غذای او تغییر دهید تا غذای مورد علاقه اش را پیدا کیند. یا می توانید موادی که سبب خوش طعم شدن غذا می شوند را به آن اضافه کیند.

مسئله دیگری که می تواند اشتهای سگ شما را تحت تاثیر قرار دهد افسردگی را اضطراب است. حیوانات خانگی هم مانند انسان ها ممکن است طیفی اط احساسات را تجربه کنند. که برخی از آن ها می تواند سبب بی حالی و از دست رفتن اشتهای حیوان شود.

قبل از شروع افزایش وزن هدف را تعیین کنید

قبل از اینکه روند افزایش وزن سگ را آغاز کنید باید بدانید که می خواهید به چه وزنی برسید. بهترین و سالم ترین وزن برای سگ شما بستگی به نژاد او دارد.

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که ممکن است انجام دهید این است که بدون برنامه شروع به افزایش وزن حیوان بکنید. برای افزایش وزن او برنامه ریزی کنید، یادتان باشد که آنها نیز مخلوقاتی هستند که مانند انسان ها برای افزایش وزن آنها باید برنامه ریزی وجود داشته باشد.

افزایش کالری دریافتی سگ

آسان ترین راه افزایش میزان کالری دریافتی سگ است. بعد از گذشت چند هفته و ماه می بینید که وزن سگ شما افزایش یافته است. افزایش کالری و انرژی موجود در غذا را کم و آهسته انجام دهید و از نتایج سریع بپرهیزید.

آهسته آغاز کنید

برای اینکه مطمئن شوید سگ شما افزایش وزن سالمی دارد، باید این روند  را آهسته آغاز کنید. خوراندن بیش از حد غذا می تواند به سلامتی او آسیب بزند. این امر سبب ایجاد ((سندرم تغذیه مجدد)) می شود. به این معنا که سگ هایی که از سوءتغذیه رنج می برند اگر به ناگاه غذای کافی و باکیفیت در اختیارشان قرار داده شود ممکن است بدن آن ها قادر به استفاده از این مواد مغذی نبوده و دچار عدن تعادل هورمونی و الکترولیتی شوند.

برای شورع میزان کالری که الان دریافت می کند را برآورد کرده و آن را 10 در صد افزایش دهید. حداقل یک هفته با همین مقدار کالری ادامه دهید. بعد از این مدت رفتار و میزان پیشرفت را بررسی کنید.

همچنین وضعیت مدفوع حیوان را نیز چک کنید تا مطمئن شوید که غذای سالمی در اختیار او گذاشته اید. بعد از یک هفته ابتدایی، میتوانید 10 درصد دیگر نیز به کالری غذا اضافه کنید. می توانید این افزایش کالری را در بازه های یک هفته ای انجام دهید تا زمانی که بهترین و سالم ترین میزان کالری برسید.

غذاهای پرانرژی (کالری)

غذاهایی که کیفیت بالایی دارند، حاوی مقدار مواد مغذی بیشتری نسبت به غذاهای ارزان تر در هر تکه خود هستند.

غذاهایی استفاده کنید که پروتئین بیشتری دارند. البته فقط پروتئین مهم نیست بلکه مهم اینست که منبع این پروتئین از گوشت گوساله، مرغ، بره یا ماهی باشد. پروتئین هایی که منبع اصلی آن ها گوشت باشد اسید آمینه های بیشتری نسبت به منابع دیگر مانند گیاهان دارند.

مکمل ها

می توانید به غذایی که سگ به صورت معمول مصرف می کند مکمل های غذایی اضافه کنید. این مکمل ها می توانند مییزان کالری و مواد مغذی دیگر مانند ویتامین ها و مواد معدنی را تضمین کنند.

می توانید مقداری غذای مرطوب را به همراه غذای خشک به حیوان بدهید، این کار هم مزه غذا را بهبود می بخشد و هم مواد مغذی آن را تضمین می کند.

همچنین می توانید تکه های آب پز شده گوشت و یا مرغ را به این غذای خشک اضافه کنید. غذاها یا مکمل هایی که سرشار از ویتامین های گروه B هستند بسیار برای این کار مفید می باشند.  ویتامین B سبب شکسته شدن غذا به انرژی قابل استفاده برای بدن می شود.

غذاهایی که حاوی ویتامین B هستند شامل تخم مرغ و جگر هستند. مانند هر گونه تغییر غذای دیگر، اضافه کردن این مواد غذایی نیز به غذای حیوان باید آهسته آهسته باشد.

برای مشاهده بهترین غذاهای موجود برای سگ ها اینجا کلیک کنید.

استفاده از غذاهای خانگی

غذای خانگی برای سگ

اگر چه غذاهای تجاری که برای سگ ها طراحی شده اند بسیار مناسب هستند، هنوز هم غذای خانگی ارزش زیادی برای استفاده دارند. وقتی از غذای خانگی استفاده می کنید می توانید هر آنچه که احساس می کنید سگ تا ن به آن نیاز دارد را به غذای او اضافه کنید.

شما می توانید از رسپی (مخلوط) های مختلفی که برای سگ های در حال افزایش وزن استفاده می شوند استفاده نمایید.

دستور ساخت عذای خانگی برای سگ در حال افزایش وزن:

10 پوند گوشت گوساله تکه شده

پنیر 4 % چربی محلی 4 کیلوگرم

500 گرم پنیر خامه ای

1 و یک چهارم فنجان روغن زیتون

1 و نیم فنجان ملاس

10 عدد تخم مرغ خام

10 پاکت ژلاتین بدون بو و رایحه

مقداری نمک

همه این مواد را در یک ظرف بزرگ بریزید، بهتر است که پوسته تخم مرغ را نیز در ظرف بریزید، این پوسته می تواند تامین کننده کلسیم برای سگ باشد. مخلوط را کاملا به هم بزنید و سپس به اندازه های 2.5 سانتی متری در آورده و در فریزر قرار دهید. رسپی آماده استفاده است. از فریزر برداشته، یخ آن را آب کنید و در اختیار سگ تان قرار دهید.

غذای خانگی برای سگ
وعده های غذایی را بیشتر کنید

افزایش وعده های غذایی و تقسیم غذای روزانه در وعده های بیشتر می تواند بسیار موثر باشد. بخصوص اگر سگ شما اشتهای پایینی داشته باشد. وعده هایی که حجم کمتر دارند متابولیسم انرژی را در سگ شما افزایش می دهد.

به علاوه وقتی وعده های غذایی بیشتر می شود سگ ها برای وعده غذایی جدید مشتاق تر و هیجان زده تر خواهند شد. این ویژگی برای سگ هایی که در غذا خوردن سخت پسند هستند بسیار کارایی دارد.

وقتی وعده ها را افزایش می دهید، این وعده ها باید در زمان خاصی در روز باشند تا سگ به آن ها عادت کند. زیرا وقتی زمان منظم و مشخصی وجود داشته باشد، سگ ها دقیقا در همان زمان گرسنه خواهند شد و تمام غذا را مصرف می کنند.

ورزش

ورزش کردن سگ

سگ شما برای اینکه سالم بماند باید روزانه ورزش کند. وقتی که روند افزایش وزن آغاز می شود، این غذای اضافه باید همزمان با ساخت ماهیچه ها نیز باشد.

سگ های لاغر عضلات کمتری دارند بنابراین برای اینکه حیوان قوی شود باید ورزش کند. وقتی شما کالری و پروتئین غذای سگ را افزایش دهید، اینها به عنوان سوخت برای افزایش عضلات حیوان استفاده خواهند شد.

علاوه بر رشد عضلات، ورزش کردن روحیه و رفتار آنها را نیز بهبود می بخشد. سگ هایی که خوشحال نباشند غذا هم نمی خورند. ورزش و تفریح برای سگ روشی بسیار خوب برای از بین بردن استرس و اضطراب در آن ها است.

نگه داشتن سگ در وزن ایده آل

وقتی که سگ عزیز تان را به وزن ایده آل او رساندید باید بتوانید این وزن را حفظ کنید. در این زمان باید میزان کالری دریافتی حیوان را به مقدار طبیعی آن برگردانید.

غذایی برای سگ تان پیدا کنید که کیفیت بالا داشته باشد و در کنار میزان نرمال انرژی، حاوی ویتامین ها، پروتئین ها مواد معدنی و سایر مواد مغذی مورد نیاز او باشد. غذاهای خشک سگ که به صورت تجاری تهیه و طراحی شده اند جزو بهترین گزینه ها برای کنترل و بالانس کردن انرژی و مواد مغذی سگ شما و نگه داشتن او در وزن ایده آل هستند.

غذای خشک فیدار Fidar مخصوص توله سگ نژاد بزرگ 2Kg (فله)

۱۰۴,۰۰۰ تومان

غذای خشک فیدار Fidar مخصوص توله سگ نژاد کوچک 2 Kg (فله)

۱۰۲,۰۰۰ تومان

غذای خشک فیدار Fidar مخصوص سگ بالغ گارد (نژاد بزرگ) 2 Kg (فله)

۸۰,۰۰۰ تومان

غذای خشک بوش مخصوص سگ بالغ نژاد کوچک 1kg

۱۴۹,۰۰۰ تومان

غذای خشک Optiness جوسرا مخصوص سگ های بالغ نژاد بزرگ 900g

۰ تومان

غذای خشک بوش Mini adult مخصوص سگ های بالغ نژاد کوچک 3 Kg

۰ تومان

غذاي خشك Balance جوسرا مخصوص سگ با فعالیت کم یا سن بالا 900g

۰ تومان

غذای خشک مخصوص سگ های بالغ نژاد بزرگ برند مفید 5kg

۰ تومان

غذای خشک Mofeed مفید مخصوص توله سگ نژاد کوچک 2 Kg

۰ تومان

غذای خشک Mofeed مفید مخصوص سگ های بالغ نژاد کوچک 2kg

۹۰,۰۰۰ تومان

غذای خشک مفید Mofeed مخصوص توله سگهای نژاد بزرگ

۱۴۰,۰۰۰ تومان

غذای خشک 21% نوتری مخصوص سگ بالغ 2 Kg (فله)

۴۰,۰۰۰ تومان
نتیجه گیری

افزایش وزن سگ کار سختی نیست، در واقع این کار بستگی به صبر و هوشیاری شما دارد. انتظار افزایش وزن یک شبه نداشته باشید، هدف را مشخص کنید و طبق برنامه پیش بروید.

اگر شما هم تجربه ای درباره چاق و درشت کردن سگ دارید در بخش دیدگاه ها با ما درمیان بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *