رفتار شناسی و پرورش, گربه

گربه سیامی

گربه سیامی

کافه حیوانات – گربه‌های سیامی که حیواناتی فعال و اجتماعی هستند، انتخاب بسیار خوبی برای خانواده‌هایی بوده که دارای کودک بوده یا سگ‌هایی دارند که با گربه‌ها مهربان هستند. در این مقاله خلاصه ای مفید درباره مشخصات و ویژگی های گربه های نژاد سیامی مطالعه خواهید کرد.

ظاهر گربه سیامی

ظاهر این گربه ها بستگی به استانداردهای نژاد آنها دارد. بیشتر افراد خواهان گربه سیامی هستند که دارای بدن نرم و عضلانی با خطوط سیاه باشند. آنها دارای گوش های مثلثی بزرگ هستند و چشم های بادامی با اندازه متوسط که همیشه رنگ آبی روشن دارند. بدن آنها اغلب به صورت کشیده توصیف میشود که توسط پاهای باریک و بلندی پشتیبانی میشود و پاهای عقبی بلندتر از پاهای جلویی هستند. این گربه ها دارای دم باریک و بلندی هستند.

وزن و قد

گربه‌های نر این نژاد وزنی بین 4 تا 6.3 کیلو گرم داشته و وزن ماده‌ها بین 2.7 تا 4.5 کیلوگرم است. قد این گربه‌ها در نر‌ها و ماده‌ها اندکی متفاوت است. قد گربه‌های نر 58.4 سانتی متر و گربه‌های ماده 53.3 سانتی متر است.

خلق و خو

شاید مهمترین چیزی که باید درباره این گربه‌ها بدانید این است که آن‌ها بسیار پر حرف هستند و اعتماد به نفس زیادی دارند. آن‌ها دقیقاً چیزی را که به آن فکر می‌کنند با صدایی بلند و گوش خراش به شما می‌گویند و از شما انتظار دارند که به خواسته آن‌ها توجه کنید. گربه‌های سیامی به صاحبان شان بسیار علاقه دارند. آن‌ها دوست دارند که مفید باشند، همه حرکات شما را تحت نظر دارند و هنگام راه رفتن به دنبال شما می‌آیند.

 وقتی که روی مبل می‌نشینید، این گربه‌ها به دامان شما می‌آیند. در شب روی رخت خواب شما در زیر پتو قرار می‌گیرند و سرشان را روی بالش شما می‌گذارند.

اگر با یک فرد بسیار پر حرف زندگی می‌کنید بهتر است که گربه سیامی را انتخاب نکنید و از طرف دیگر اگر دوست دارید با کسی که در تمام طول روز حرف می‌زنند زندگی کنید، سیامی می‌تواند بهترین دوست شما باشد. هنگام انتخاب این گربه به عنوان همدم خانگی، باید دقت کنید که زمان کافی برای سپری کردن با این حیوان اجتماعی را داشته باشید.

این گربه‌ها دوست ندارند مدت طولانی تنها شوند. گربه‌های سیامی بسیار باهوش، چابک، زیرک و ورزشکار هستند و علاقه زیادی به بازی کردن دارند. شما باید مغز فعال و پر انرژی آن‌ها را با اسباب بازی‌های معما گونه و بدن آن‌ها را با اسباب بازی‌هایی که آن‌ها را به دویدن ترغیب می‌کنند یا درختی که از آن بالا بروند فعال نگه دارید.

هیچ وقت این گربه‌ها را بدون اسباب بازی و وسیله سرگرمی رها نکنید و تنها نگذراید زیرا هنگامی که به خانه برگردید ممکن است از وسایل خانه شما مانند دستمال توالت و دستمال کاغذی به عنوان سرگرمی استفاده کرده باشند.

گربه سیامی

مراقبت

گربه‌های سیامی به طور میانگین سنی بین ۱۱ تا ۱۵ سال دارند.

مراقبت از موهای کوتاه گربه‌های سیامی بسیار آسان است و شانه کردن هفتگی برای برداشتن موهای کنده شده و پخش کردن چربی روی پوست آن‌ها کافی است. برای جلوگیری از بیماری‌های دندانی مسواک روزانه بسیار مفید است اما هفته ای یک بار مسواک زددن بهتر از مسواک نزدن است.

بهتر است از این گربه‌ها فقط در منزل نگهداری کنید و از بیرون رفتن آن‌ها جلوگیری کنید. بیرون رفتن گربه‌ها ممکن است سبب ابتلا آن‌ها به بیماری‌هایی شود که سایر گربه‌ها آن‌ها را حمل می‌کنند یا وارد شدن آسیب به آن‌ها توسط سگ‌ها یا تصادف با اتومبیل‌ها شود.

رفتار با کودکان و سایر حیوانات خانگی

گربه‌های سیامی فعال و اجتماعی انتخاب بسیار خوبی برای خانواده‌هایی است که دارای کودک بوده یا سگ‌هایی دارند که با گربه‌ها مهربان هستند. این گربه‌ها علاقه دارند چیزهایی که شما پرتاب می‌کنید را برای تان بیاورند (retriever). آن‌ها توانایی یادگیری بالایی دارند و به توجهی که کودکان به آن‌ها می‌کنند و به برخورد مودبانه و با احترام آنها، علاقه دارند.

مشکلات سلامتی

گربه‌های اصیل سیامی و گربه‌های دو رگ از نظر وقوع مشکلات سلامتی که منشا ژنتیکی دارند متفاوت هستند. مشکلاتی که گربه‌های سیامی ممکن است با آن‌ها مواجه شوند شامل موارد زیر است

  • امیلوئیدوز: بیماری است که هنگام تجمع پروتئین آمیلوئید در اندام‌های بدن اتفاق می‌افتد. در گربه‌های سیامی این پروتئین بیشتر در کبد ته نشین می‌شود.
  • آسم یا مشکلات برونش‌ها
  • اختلالات مادرزادی قلب مانند تنگی (استنوز) آئورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *