مطالب آموزشی نگهداری و پرورش سگ, مقالات آموزشی سلامت گربه

خصوصیات گربه سیامی

گربه سیامی

گربه‌های سیامی که حیواناتی فعال و اجتماعی هستند، انتخاب بسیار خوبی برای خانواده‌هایی است که دارای کودک بوده یا سگ‌هایی دارند که با گربه‌ها مهربان هستند. در این مقاله خلاصه ای مفید درباره مشخصات و ویژگی های گربه های نژاد سیامی مطالعه خواهید کرد.

ظاهر گربه سیامی

ظاهر این گربه ها بستگی به استانداردهای نژاد آنها دارد. بیشتر افراد خواهان گربه سیامیی هستند که دارای بدن نرم و عضلانی با خطوط سیاه باشند. آنها دارای گوش های مثلثی بزرگ هستند و چشم های بادامی با اندازه متوسط که همیشه رنگ آبی روشن دارند. بدن آنها اغلب به صورت کشیده توصیف میشود که توسط پاهای باریک و بلندی پشتیبانی میشود و پاهای عقبی بلندتر از پاهای جلویی هستند. این گربه ها دارای دم باریک و بلندی هستند.

خصوصیات گربه سیامی

خصوصیات گربه سیامی

قد و وزن گربه سیامی

گربه‌های نر این نژاد وزنی بین 4 تا 6.3 کیلو گرم داشته و وزن ماده‌ها بین 2.7 تا 4.5 کیلوگرم است. قد این گربه‌ها در نر‌ها و ماده‌ها اندکی متفاوت است. قد گربه‌های نر 58.4 سانتی متر و گربه‌های ماده 53.3 سانتی متر است.

بازی با گربه سیامی

شاید مهمترین چیزی که باید درباره این گربه‌ها بدانید این است که آن‌ها بسیار پر حرف هستند و اعتماد به نفس زیادی دارند. آن‌ها دقیقاً چیزی را که به آن فکر می‌کنند با صدایی بلند و گوش خراش میو میو کنان به شما می‌گویند و از شما انتظار دارند که به خواسته آن‌ها توجه کنید. گربه‌های سیامی به صاحبان شان بسیار علاقه دارند. آن‌ها دوست دارند که مفید باشند، همه حرکات شما را تحت نظر دارند و هنگام راه رفتن به دنبال شما می‌آیند.

 وقتی که روی مبل می‌نشینید، این گربه‌ها به دامان شما می‌آیند. در شب روی رخت خواب شما در زیر پتو قرار می‌گیرند و سرشان را روی بالش شما می‌گذارند.

اگر با یک فرد بسیار پر حرف زندگی می‌کنید بهتر است که گربه سیامی را انتخاب نکنید و از طرف دیگر اگر دوست دارید با کسی که در تمام طول روز حرف می‌زنند زندگی کنید، سیامی می‌تواند بهترین دوست شما باشد. هنگام انتخاب این گربه به عنوان همدم خانگی، باید دقت کنید که زمان کافی برای سپری کردن با این حیوان اجتماعی را داشته باشید.

این گربه‌ها دوست ندارند مدت طولانی تنها شوند. گربه‌های سیامی بسیار باهوش، چابک، زیرک و ورزشکار هستند و علاقه زیادی به بازی کردن دارند. شما باید مغز فعال و پر انرژی آن‌ها را با اسباب بازی‌های معما گونه و بدن آن‌ها را با اسباب بازی‌هایی که آن‌ها را به دویدن ترغیب می‌کنند یا درختی که از آن بالا بروند فعال نگه دارید.

هیچ وقت این گربه‌ها را بدون اسباب بازی و وسیله سرگرمی رها نکنید و تنها نگذراید زیرا هنگامی که به خانه برگردید ممکن است از وسایل خانه شما مانند دستمال توالت و دستمال کاغذی به عنوان سرگرمی استفاده کرده باشند.

گربه سیامی اصیل

گربه سیامی اصیل

مراقبت از گربه نژاد سیامی

عمر گربه‌ سیامی به طور میانگین بین ۱۱ تا ۱۵ سال است.

مراقبت از موهای کوتاه گربه‌های سیامی بسیار آسان است و شانه کردن هفتگی برای برداشتن موهای کنده شده و پخش کردن چربی روی پوست آن‌ها کافی است. برای جلوگیری از بیماری‌های دندانی مسواک روزانه بسیار مفید است اما هفته ای یک بار مسواک زددن بهتر از مسواک نزدن است.

بهتر است از این گربه‌ها فقط در منزل نگهداری کنید و از بیرون رفتن آن‌ها جلوگیری کنید. بیرون رفتن گربه‌ها ممکن است سبب ابتلا آن‌ها به بیماری‌هایی شود که سایر گربه‌ها آن‌ها را حمل می‌کنند یا وارد شدن آسیب به آن‌ها توسط سگ‌ها یا تصادف با اتومبیل‌ها شود.

گربه سیامی نگهداری

گربه سیامی نگهداری

تربیت گربه سیامی

آیا واقعاً می توانید یک گربه سیامی تربیت کنید؟ بله، سیامی ها یکی از باهوش ترین نژادهای گربه هستند و آموزش آنها بسیار آسان است. آموزش از طریق تشویقی گربه یکی از کارآمدترین راه ها برای آموزش آنهاست. سیامی‌ها را می‌توان به راحتی در خانه آموزش داد. با این حال، همه اینها به صبر و زمان نیاز دارد.

گربه‌های سیامی شیطنت زیادی دارند، بنابراین چگونگی رفتار مناسب یکی دیگر از نکات مهم برای آموزش آنهاست. وقتی سیامی‌ها به اندازه کافی مورد توجه قرار نگیرند، کاری می‌کنند تا شما به آنها توجه کنید در این صورت آنها کارهایی از قبیل انداختن وسایل از روی پیشخوان گرفته تا خراشیدن مبلمان را انجام می دهند.

بچه گربه سیامی فوق العاده بازیگوش است و همیشه راهی برای درست کردن دردسر پیدا می کنند. شما باید آموزش فرمان پذیری را در اوایل زندگی گربه خود اجرا کنید تا از شکل گیری هر گونه عادت بد جلوگیری کنید. آموزش فرمان پذیری بر کنترل رفتار بد و پاداش دادن به رفتارهای خوب متمرکز است.

شما همچنین می توانید به گربه خود یاد دهید که بنشیند و از دستور شما اطاعت کند.

تربیت گربه سیامی

تربیت گربه سیامی

رفتار گربه سیامی با کودکان و سایر حیوانات خانگی

گربه‌های سیامی فعال و اجتماعی انتخاب بسیار خوبی برای خانواده‌هایی است که دارای کودک بوده یا سگ‌هایی دارند که با گربه‌ها مهربان هستند. این گربه‌ها علاقه دارند چیزهایی که شما پرتاب می‌کنید را برای تان بیاورند (retriever). آن‌ها توانایی یادگیری بالایی دارند و به توجهی که کودکان به آن‌ها می‌کنند و به برخورد مودبانه و با احترام آنها، علاقه دارند.

بیماری های گربه سیامی

گربه‌های اصیل سیامی و گربه‌های دو رگ از نظر وقوع مشکلات سلامتی که منشا ژنتیکی دارند متفاوت هستند. مشکلاتی که گربه‌های سیامی ممکن است با آن‌ها مواجه شوند شامل موارد زیر است:

  • امیلوئیدوز: بیماری است که هنگام تجمع پروتئین آمیلوئید در اندام‌های بدن اتفاق می‌افتد. در گربه‌های سیامی این پروتئین بیشتر در کبد ته نشین می‌شود.
  • آسم یا مشکلات برونش‌ها
  • اختلالات مادرزادی قلب مانند تنگی (استنوز) آئورت
بیماری گربه سیامی

بیماری گربه سیامی

شما میتوانید سوالات خود را درباره گربه خود با دامپزشکان ما از طریق فرم زیر درمیان گذاشته و مشاوره دامپزشکی آنلاین دریافت کنید:

تغذیه گربه سیامی

شم میتوانید غذای گربه سیامی خود را بین غذای خشک گربه و غذای مرطوب گربه که به صورت تجاری تهیه میشوند و یا از طریق غذای خانگی فراهم کنید. ما در این مقاله در مورد هر سه این غذاهای صحبت خواهیم کرد.

  • غذای خشک گربه سیامی:

گربه های سیامی بسته به سنشان به غذایی با خواص مختلف نیاز دارند.

بچه گربه سیامی برای رشد کافی نیاز با غذایی با پروتئین و چربی بالایی دارد. غذای خشک بچه گربه مختلفی در پت شاپ ها وجود دارد که شما میتونانید با مطالعه لیبل آنها متوجه شوید که کدام یک برای بچه گربه سیامی شما مناسب تر است. کلسیم و ویتامین ها نیز باید در غذایی که انتخاب میکنید موجود باشد.

وقتی که گربه سیامی شما بالغ شد، نیاز به یک غذای بالانس شده دارد که شامل تقریبا 25% پروتئین و 40% چربی باشد بعلاوه درصد های متفاوتی از فیبر و ویتامین ها و امگا 3 و 6.

همچنین چندین غذای خاص برای گربه های عقیم شده وجود دارد که برای جلوگیری از چاقی آنها بسیار مهم است.

برخی از غذاها نیز مناسب گربه های مسن تر هستند که این غذاها پروتئین و چربی بالایی ندارند. از آنجایی که گربه سیامی مسن دیگر فعالیت زیادی ندارد بنابراین نیاز زیادی به این مواد نیز ندارد.

  • غذای مرطوب گربه سیامی:

غذاهای مرطوب اصولا به صورت کنسروی سایر بسته بندی هایی که عایق هوا هستند تهیه میشوند. به محض باز شدن بسته بندی باید بقیه غذا در یخچال نگهداری شوند.

این مدل غذاها باید شامل حداقل 35% پروتئین، 15 تا 25% چربی و کربوهیدرات این غذاها نباید بیشتر از 5% باشد. همچنین این غذاها باید حاوی اسید های چرب امگا 3 و 6 باشند. وجود درصد کمی از تورین در این غذاها نیز ایده آل است. عناصر کمیاب ضروری مانند فسفر، کلسیم، منیزیم، آهن و پتاسیم باید در ترکیب این نوع خوراک مرطوب وجود داشته باشد. شما مثل همیشه میتوانید برای اطمینان، لیبل های غذا را بررسی کنید.

استفاده بیش از حد از این نوع غذا توصیه نمی شود، زیرا مصرف مداوم می تواند باعث ایجاد پلاک دندانی، بوی بد دهان و مدفوع نرم و بدبو در گربه سیامی شما شود.

تغذیه گربه سیامی

تغذیه گربه سیامی

  • غذای خانگی گربه سیامی:

برای تکمیل رژیم غذایی گربه سیامی باید از غذای خانگی استفاده شود. همانند بیشتر گربه ها، بهترین رژیم غذایی برای گربه سیامی شامل مخلوطی از غذای خشک گربه ، غذای مرطوب و غذای تازه است که از طریق وعده های غذایی خانگی تهیه می شود.

سالم ترین غذای خانگی گربه میتوان به مرغ، بوقلمون، ماهی قزل آلا، ماهی کاد و هیک اشاره کرد. این غذاها هرگز نباید خام سرو شوند. ابتدا باید آنها را بجوشانید یا کبابی کنید. حتما مطمئن شوید که هیچ استخوانی در ماهی وجود نداشته باشد.

تغذیه گربه سیامی

تغذیه گربه سیامی

4/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.