رفتار شناسی و پرورش, گربه

گربه پرشین (همه چیز درباره گربه ایرانی)

گربه پرشین

می توان گفت گربه های پرشین، زرق و برق دنیای گربه ها بحساب می‌آیند. موهای زیبا و روانشان، چهره شیرین و شخصیت آرامشان باهم ترکیب شده اند تا آنها را به محبوب‌ترین نژاد گربه تبدیل کنند.

این گربه به نگهداری و مراقبت زیادی نیاز دارد و مشکلاتی از نظر سلامتی به صورت ژنتیکی دارند. اما از نظر بسیاری از افراد، زیبایی و شخصیت او بر این اشکالات غلبه می‌کنند.

اگر می خواهید گربه ای را به سرپرستی بگیرید و سوالات زیادی درباره نحوه نگهداری، نژاد مناسب، تغذیه، بهداشت و بیماری ها و … دارید، نگران نباشید، می توانید از سیستم دامپزشک آنلاین ما استفاده کرده و سوال خود را مستقیما از دامپزشکان بپرسید.

شما در این مقاله درباره موارد زیر اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد:

  • انواع گربه های پرشن
  • شخصیت این گربه ها
  • رابطه آنها با کودکان
  • طول عمر
  • مشکلات ژنتیکی
  • نظافت و بهداشت

خلاصه ای از مشخصات گربه پرشین:

طول عمر 8 تا 11 سال
وزن نرها بزرگ: بیش از 5.5 کیلوگرم
وزن ماده ها متوسط: 3.5 تا 5.5 کیلوگرم
رنگ چشم آبی، مسی، سبز، فندقی،
ریزش موها زیاد
اجتماعی بودن/نیاز به توجه متوسط
نیاز به شانه کردن زیاد
رنگهای موها سفید، قرمز، کرم، سیاه، آبی، شکلاتی، یاسی، نقره ای، طلایی، کامئو، لاک لاکپشت، کرم-آبی، قهوه ای

تاریخچه گربه پرشین

این گربه نام خود را از کشوری که تصور میشود منشا او از آن گرفته شده است (ایران)، به ارث برده است. در انگلیس این گربه‌ها به حیوانات اهلی رایج تبدیل شده اند و در نخستین نمایشگاه‌های گربه در آن کشور حضور داشتند (نمایشگاه های گربه برای نمایش گربه ها در کشور های مختلف برگزار می  شوند، در این نمایشگاه ها گربه های نژادهای مختلف با زیورآلات و آرایش های بسیار زیبا حضور پیدا می کنند و در نهایت با اخذ رای رتبه بندی می شوند و جایزه دریافت می کنند).
گربه پرشین محبوب‌ترین گربه در آمریکای شمالی است. او نخستین بار در دوره ویکتوریا رواج پیدا کرد، اما مدتها قبل تر از آن نیز در آنجا حضور داشت.

این گربه ها دارای سری گرد، صورت کوتاه، بینی چرمی، گونه های چاق و بدن کوتاه هستند. اما با گذشت زمان این ویژگی‌ها کمی بیشتر شده اند.

گربه پرشین در دو نوع نمایشی و سنتی وجود دارد.

گربه پرشین نمایشی

گربه پرشین نمایشی دارای سر گرد و پشتی پهن است. گوش‌های کوچک، بینی صاف‌، چشم‌های بزرگ مسی گرد، یک بدن کوتاه و پهن با تحمل وزن زیاد بالاتنه از دیگر خصوصیات این گربه ها هستند. این گربه ها دارای دمی بلند و ضخیم هستند.

گربه پرشین سنتی

این گربه‌ پرشین‌ها با نام صورت عروسکی (doll face) نیز شناخته می‌شوند و ویژگی‌های برجسته پرشین‌های نمایشی را ندارند. بینی آنها طول طبیعی دارد و چهره دلنشینی به آنها داده است.

هر دو نوع پرشین یک دم بلند پر زرق و برق دارند که در رنگ‌ها و الگوهای مختلف به چشم می‌خورند و هردو، شخصیت بسیار مشابهی دارند.

خلق و خو و شخصیت پرشین‌ها

پرشین‌ها گربه‌هایی آرام و ساکت هستند که محیطی آرام و افرادی را دوست دارند که با آنها مهربانانه برخورد کنند. برخلاف گربه‌های پرتحرک، آنها دوست دارند که روی یک مبل دراز بکشند و استراحت کنند.

این گربه‌ها با چشمان جذاب و صدای نرم و موزون خود با مردم ارتباط برقرار می‌کنند. آنها مظهر یک گربه سرکش هستند که شخصیتی آرام بخش دارند. دوس دارند نوازش شوند اما بازیگوش و کنجکاو هم هستند.

پرشین‌ها محیط آرام و قابل پیشبینی را ترجیح میدهند، با این حال میتوانند تا زمانی که نیازهایشان برطرف میشود با یک خانواده خشن و پر سروصدا سازگاری داشته باشند.

رابطه گربه پرشین با کودکان

تا زمانی که کودکان به گربه پرشین علاقه داشته باشند و او را به این طرف و آن طرف نکشند و اذیت نکنند برای گربه قابل قبول است. در کل فقط مواظب باشید که کودکان با احترام و ملایمتی که این گربه‌ها سزاوارش هستند با آنها برخورد کنند.

گربه پرشین ممکن است به شما با یک صدای آرام میو سلام کند، ولی در بیشتر مواقع ترجیح می‌دهد که با چشمانش با شما صحبت کند. برای او خیلی اهمیت ندارد که تنها بماند، ولی حضور شما او را خوشحال می‌کند.

وقتی به سفر می‌روید شاید بهتر باشد که یک پرستار حیوان خانگی به خانه خود بیاورید و از او در مکان آشنای خود مراقبت کنید تا اینکه او را به یک مکان غریبه ببرید.

گربه پرشین

گربه‌های پرشین چند سال عمر می‌کنند؟

اطلاعات زیاد و دقیقی در مورد طول عمر گربه‌های پرشین وجود ندارد. غالبا اطلاعات کاملا متناقض هستند. اما معمولا امید به زندگی در این گربه‌ها 12 تا 17 سال است و میانگین سنی آنها 14.1 است.

چه چیزهایی در مورد سلامتی گربه پرشین باید بدانیم

همه گربه‌ها پتانسیل ایجاد مشکلات بهداشتی و ژنتیکی را دارند، همانطور که همه افراد توانایی به ارث بردن یک بیماری خاص را دارند. هر پرورش دهنده‌ای که ادعا میکند نژاد گربه پرشین وی هیچگونه مشکلات سلامتی و یا ژنتیکی را ندارد دروغ می‌گوید، و یا آگاهی از نژاد ندارد.

از هر پرورش دهنده‌ای که ضمانت سلامتی برای بچه گربه‌ها را ارائه نمیکند و میگوید که نژادش صددرصد سالم است و هیچ مشکل شناخته شده‌ای ندارد دوری کنید. اگر گربه ای را دیدید که جداگانه نگهداری می شود و پرورش دهنده که به شما می‌گوید این بچه گربه به علت مشکلات سلامتی از خانواده خود جدا شده‌‌‌ است بهتر است که این بچه گربه را انتخاب نکنید.

گربه‌های پرشین دارای مشکلات ارثی و ژنتیکی هستند که می‌تواند نگران کننده باشد. این بیماری‌ها شامل بیماری‌های کلیوی پلی کیستیک (PKD)، آتروفی پیشرونده شبکیه (PRA)، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (HCM)، سنگ مثانه، سیستیت (عفونت مثانه) و لانه های کبدی است.

بیماری کلیوی پلی کیستیک

این بیماری یک بیماری ارثی است که باعث تخریب کیستیک کلیه‌ها و اختلال در عملکرد کلیه می‌شود. این امرمیتواند یک یا هر دو کلیه را درگیر کند. علائم بیماری در ابتدا بین 7 تا 10 سالگی ظاهر می‌شود، اگرچه ممکن است در برخی موارد این علائم زودتر بروز کند. میتوانید از فروشنده گربه بخواهید که ثابت کند هر دو والدین گربه عاری از این بیماری بوده‌اند، که میتوان این موضوع را در سونوگرافی تشخیص داد.

آتروفی پیشرونده شبکیه

یک شکل ارثی این بیماری در پرشین‌ها دیده می‌شود، اگرچه شیوع آن ناشناخته است. در پرشین‌ها PRA موجب ایجاد مشکلات بینایی در اوایل زندگی، در سن 4 تا 7 هفتگی می‌شود و به سرعت پیشرفت می‌کند. گربه‌ها می‌توانند تا 15 هفتگی به طور کامل نابینا شوند.

شاید شنیده باشید که بیماری PRA درگربه‌های پرشین فقط به مدل‌های هیمالیا و رنگ‌های خال خالی یا شکلاتی محدود می‌شود، اما در یک تحقیق اخیر چنین ارتباطی غلط انگاشته شده است. این بدان معنی است که PRA  در این نژاد ممکن است گسترده‌تر از آنچه در حال حاضر دیده می‌شود، باشد. مطالعه ای در حال انجام است تا معلوم شود کدام ژن باعث ایجاد این بیماری می‌شود، همچنین آزمایش ژنتیکی برای شناسایی گربه‌هایی که حامل این بیماری هستند در حال انجام است.

از آنجا که برای بسیاری از نژادها از پرشین برای آمیزش استفاده می‌کنند، بیماری PRA می‌تواند به سرعت و به طور گسترده بین تمام نژادها گسترش پیدا کند.

پرشین‌ها باید سالم و نیرومند باشند، قادر به تنفس طبیعی باشند و فقط مقدار طبیعی اشک تولید کنند. حتی اگر پرشین‌ها هیچ مشکل تنفسی آشکاری نداشته باشند، نژادهای صورت پهن روی گرما حساس هستند. آنها باید در هوایی که تهویه مطبوع دارد زندگی کنند و از هوای گرم دور نگه داشته شوند.

گربه پرشین

نگه داشتن پرشین در وزن مناسب یکی از ساده ترین راه‌ها برای محافظت از سلامت عمومی او است. به یاد داشته باشد که بعد از اینکه بچه گربه پرشین جدیدی را به خانه خود آوردید، این توانایی را دارید که به راحتی او را از یکی از رایج ترین مشکلات سلامتی یعنی چاقی محافظت کنید.

مبانی اصلی نظافت و شانه کردن گربه پرشین

گربه پرشین نیازمند نگهداری و مراقبت زیادی است. موهای او باید روزانه با یک شانه از جنس استنلس استیل شانه شود تا پیچیدگی‌ها و گره‌ها باز شوند و موهای ریخته شده برداشته شوند. موهای پیچیده شده و گره‌ها می‌توانند برای گربه دردناک باشند و موهای ریخته شده تماما روی لباس و مبلمان شما بریزند. بنابراین فواید صرف کردن وقت برای نظافت گربتان بسیار زیاد هستند.

بیشتر مردم تصویری از یک گربه پرشین سفید را در ذهن خود دارند، اما پرشین‌ در رنگ‌ها و الگوهای چشمگیر بسیاری دیده می‌شود. بسته به رنگ آن، یک پرشین می‌تواند موهای ابریشمی براق نرم و پنبه ای داشته باشد. مشکل این موهای نرم این است که راحتتر پیچ می‌خورند و به نظافت بیشتری نیاز دارند.

علاوه بر شانه روزانه، گربه پرشین باید به صورت هفتگی حمام کند. به محض اینکه بچه گربه خود را گرفتید این کار را شروع کنین تا به عنوان بخش ویژه‌ای از گذراندن وقت با شما منتظر آن باشد. بعد از حمام حتما موهای او را خشک کنید ( با کمترین میزان حرارت تا از سوختن آنها جلوگیری شود) و سپس شانه کنید. برای شستشوی گربه می توانید از شامپوهای مختلف استفاده نمایید.

چشم گربه پرشین می‌تواند به دلیل چهره تحت فشار وی، تمایل به پارگی داشته باشد. برای جلوگیری از ایجاد لکه‌های زشت، صورت او و بویژه زیر چشمانش را به صورت روزانه بشویید و یا روزانه آن را پاک کنید. در صورت لزوم ناخن ها را مرتب کوتاه کنید و فراموش نکنید که به طور منظم دندان‌های او را با مسواک و خمیردندان مخصوص شستشو دهید.

ناخن گیر و سوهان سگ و گربه

۱۱۰,۰۰۰ تومان

دستکش برس و ماساژ سگ و گربه

۶۲,۰۰۰ تومان

شامپو قهوه پرسا Perssa مخصصوص سگ و گربه و اسب 500 ml

۳۴,۰۰۰ تومان

شامپو آلوئه ورا پرسا Perssa مخصوص سگ و گربه و اسب 500 ml

۳۶,۰۰۰ تومان

شامپو عسل پرسا Perssa مخصوص سگ و گربه و اسب 500 ml

۳۴,۰۰۰ تومان

شامپو جو دوسر پرسا Perssa مخصوص سگ و گربه و اسب 500 ml

۳۴,۰۰۰ تومان

برس دو طرفه سگ و گربه

۱۲۵,۰۰۰ تومان

ست مسواک و خمیر دندان گربه

۱۶۵,۰۰۰ تومان

برس با دکمه تخلیه پرز petzoom

۲۳۰,۰۰۰ تومان

خمیر دندان پرسا

۳۵,۰۰۰ تومان

اسپری خوشبو کننده دهان H&J

۸۵,۰۰۰ تومان

اسپری گره باز کن H&J pet

۹۲,۰۰۰ تومان

انتخاب فروشنده گربه پرشین

شما میخواهید پرشین شما شاد و سالم باشد تا از اوقات خود در کنار او لذت ببرید، بنابراین کارهای خانه خود را قبل از اینکه او را به خانه بیاورید تمام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخچه، شخصیت و ویژگی های ظاهری گربه پرشین به وبسایت انجمن گربه های آمریکایی میتوانید مراجعه کنید (به زبان انگلیسی).

یک پرورش دهنده معتبر از اصول اخلاقی پیروی میکند و به فروشندگان گربه ها و عمده فروشان دیگر گربه عرضه نمی کند. و مسئولیت های خود را به عنوان پرورش دهنده در مورد گربه ها و خریداران اجرا میکند.

شما باید پرورش دهنده‌ای را انتخاب کنید که گواهی نامه‌های بهداشتی لازم برای غربالگری مشکلات بهداشتی ژنتیکی را در حد امکان داشته باشد و یا کسی که بچه گربه‌ها را در خانه پرورش می‌دهد. بچه گربه هایی که از دیگر گربه ها جدا شده و ایزوله شده‌اند ممکن است ترسیده باشند و یا در اثر تغذیه بد لاغر شوند و ممکن است بعدا در زندگی خود معاشرت و محبت کمتری داشته باشند.

گربه پرشین

از کجا مطمئن شوم بچه گربه سالمی خریداری میکنم؟

هیچ راه تضمینی 100% که به شما اطمینان بدهد که بچه گربه سالم دریافت خواهید کرد وجود ندارد. اما تحقیق و مطالعه درمورد این نژاد، شناختن حالت بیماری از سلامت در گربه ها و پرسیدن سوالاتی درباره سابقه و یا علائم ظاهری حیوان، میتواند احتمال گرفتن گربه ای بیمار را کاهش دهد.

چگونه گربه پرشین مورد نظر خود را پیدا کنم؟

صبور باشید. اگر می‌خواهید ‘گربه ای با رنگ یا الگوی خاصی داشته باشید ممکن است لازم باشد 6 ماه یا حتی بیشتر منتظر بمانید تا بچه گربه مناسب پیدا شود. بسیاری از پرورش دهندگان گربه تا سن 12تا 16 هفتگی بچه گربه ها را به خانه جدید منتقل نمیکنند.

قبل از خرید گربه در نظر بگیرید که آیا یک پرشین بزرگسال می‌تواند انتخاب بهتری برای سبک زندگی شما باشد یا یک بچه گربه. بچه گربه ها سرگرم کننده هستند اما آنها نیز کار زیادی دارند و تا رسیدن به سن بزرگسالی می‌توانند خرابکاری کنند. اگر علاقه دارید به جای بچه گربه یک گربه بالغ را انتخاب کنید، از فروشنده بخواهید که یک گربه پرورش یافته و تربیت شده و یا  گربه بالغی که نیاز به خانه جدید دارد را به شما پیشنهاد دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *