مطالب آموزشی نگهداری و پرورش گربه, مقالات آموزشی سلامت گربه

گربه پرشین (همه چیز درباره گربه ایرانی)

گربه پرشین

می توان گفت گربه های پرشین، زرق و برق دنیای گربه ها بحساب می‌آیند. موهای زیبا و روانشان، چهره شیرین و شخصیت آرامشان باهم ترکیب شده اند تا آنها را به محبوب‌ترین نژاد گربه تبدیل کنند.

این گربه به نگهداری و مراقبت زیادی نیاز دارد و از نظر سلامتی مشکلاتی به صورت ژنتیکی دارند. اما از نظر بسیاری از افراد، زیبایی و شخصیت او بر این مشکلات غلبه می‌کند.

اگر می خواهید گربه ای را به سرپرستی بگیرید و سوالات زیادی درباره نحوه نگهداری، نژاد مناسب، تغذیه، بهداشت و بیماری ها و … دارید، نگران نباشید، می توانید **همین الان با دامپزشک متخصص مشورت کنید:

شما در این مقاله درباره موارد زیر اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد:

  • انواع گربه های پرشن
  • شخصیت این گربه ها
  • رابطه آنها با کودکان
  • طول عمر
  • مشکلات ژنتیکی
  • نظافت و بهداشت

خلاصه ای از مشخصات گربه پرشین:

طول عمر8 تا 11 سال
وزن نرهابزرگ: بیش از 5.5 کیلوگرم
وزن ماده هامتوسط: 3.5 تا 5.5 کیلوگرم
رنگ چشمآبی، مسی، سبز، فندقی،
ریزش موهازیاد
اجتماعی بودن/نیاز به توجهمتوسط
نیاز به شانه کردنزیاد
رنگهای موهاسفید، قرمز، کرم، سیاه، آبی، شکلاتی، یاسی، نقره ای، طلایی، کامئو، لاک لاکپشت، کرم-آبی، قهوه ای

گربه پرشین برای کدام کشور است؟

این گربه نام خود را از کشوری که تصور میشود منشا او از آن گرفته شده است (ایران)، به ارث برده است. در انگلیس این گربه‌ها به حیوانات اهلی رایج تبدیل شده اند و در نخستین نمایشگاه‌های گربه در آن کشور حضور داشتند (نمایشگاه های گربه برای نمایش گربه ها در کشور های مختلف برگزار می  شوند، در این نمایشگاه ها گربه های نژادهای مختلف با زیورآلات و آرایش های بسیار زیبا حضور پیدا می کنند و در نهایت با اخذ رای رتبه بندی می شوند و جایزه دریافت می کنند).
گربه پرشین محبوب‌ترین گربه در آمریکای شمالی است. او نخستین بار در دوره ویکتوریا رواج پیدا کرد، اما مدتها قبل تر از آن نیز در آنجا حضور داشت.

این گربه ها دارای سری گرد، صورت کوتاه، بینی چرمی، گونه های چاق و بدن کوتاه هستند. اما با گذشت زمان این ویژگی‌ها کمی بیشتر شده اند.

تاریخچه گربه پرشین

تاریخچه گربه پرشین

گربه پرشین در دو نوع نمایشی و سنتی وجود دارد.

گربه پرشین نمایشی

گربه پرشین نمایشی دارای سر گرد و پشتی پهن است. گوش‌های کوچک، بینی صاف‌، چشم‌های بزرگ مسی گرد، یک بدن کوتاه و پهن با تحمل وزن زیاد بالاتنه از دیگر خصوصیات این گربه ها هستند. این گربه ها دارای دمی بلند و ضخیم هستند.

گربه پرشین سنتی

این گربه‌ پرشین‌ها با نام صورت عروسکی (doll face) نیز شناخته می‌شوند و ویژگی‌های برجسته پرشین‌های نمایشی را ندارند. بینی آنها طول طبیعی دارد و چهره دلنشینی به آنها داده است.

هر دو نوع پرشین یک دم بلند پر زرق و برق دارند که در رنگ‌ها و الگوهای مختلف به چشم می‌خورند و هردو، شخصیت بسیار مشابهی دارند.

خصوصیات و شخصیت پرشین‌ها

پرشین‌ها گربه‌هایی با اخلاق آرام و ساکت هستند که محیطی آرام و افرادی را دوست دارند که با آنها مهربانانه برخورد کنند. برخلاف گربه‌های پرتحرک، آنها دوست دارند که روی یک مبل دراز بکشند و استراحت کنند.

این گربه‌ها با چشمان جذاب و صدای نرم و موزون خود با مردم ارتباط برقرار می‌کنند. آنها مظهر یک گربه سرکش هستند که شخصیتی آرام بخش دارند. دوس دارند نوازش شوند اما بازیگوش و کنجکاو هم هستند.

پرشین‌ها محیط آرام و قابل پیشبینی را ترجیح میدهند، با این حال میتوانند تا زمانی که نیازهایشان برطرف میشود با یک خانواده خشن و پر سروصدا سازگاری داشته باشند.

گربه های ایرانی 12 تا 16 ساعت در روز می خوابند. با این حال، آنها می توانند تا 20 ساعت در روز نیز بخوابند. مرحله ای از زندگی که پرشین شما در آن است می تواند زمان خواب آنها را تغییر دهد. بچه گربه ها و گربه های سالخورده بیشتر از یک گربه در سال های زندگی خود می خوابند. ساعت هایی که پرشین ها می خوابند با نژادهای دیگر تفاوتی ندارد. گربه‌ها، از جمله پرشین ها، آنقدر می‌خوابند تا انرژی خود را حفظ کنند.

گربه پرشین

گربه پرشین

تنوع نژاد گربه پرشین

گربه های پرشین یکی از محبوب ترین نژادهای گربه در سراسر جهان میباشد. ولی آیا شما میدانستید که انواع مختلفی از گربه پرشین موجود است؟

احتمالا شما با گربه پرشین هیمالین آشنا هستید ولی آیا میدانید که نژاد های دیگری مثل گربه پرشین دال فیس یا همون پرشین عروسکی، پرشین دورنگ و پرشین چینچیلا و چند مورد دیگر نیز وجود دارد؟

به دلیل تنوع بیش از اندازه نژاد گربه پرشین در واقع نمی توان در مورد همه نژادها در این مقاله صحبت کرد ولی ما سعی میکنیم چند مورد از مهم ترین و معروف ترین نژادها را بررسی کنیم.

گربه پرشین عروسکی یا دال فیس ( doll face persian )

همانطور که گفته شد گربه های پرشین صورت عروسکی با نام های پرشین سنتی یا قدیمی نیز شناخته می شوند. اعتقاد بر این است که این نوع گربه پرشین اصیل است. امروزه، این گربه ها هنوز تقریباً شبیه قدیمی ترین تصاویر موجود از گربه های پرشین هستند و در واقع شکل اصیل خود را حفظ کرده اند.

این نوع پرشین ها ویژگی های افراطی از خود نشان نمی دهد. طول بینی آنها یک طول معمولی دارد که با بقیه صورتش متناسب است. بینی این گربه‌ها برخلاف پرشین های Peke-Faced، به سمت بیرون کشیده می‌شود. بنابراین گربه‌های ایرانی Doll Face می‌توانند راحت‌تر از گربه‌های ایرانی دیگر نفس بکشند.

آنها همچنین کمتر دچار لک شدن چشم و مشکلات تخلیه چشم می شوند. این گربه‌ها معمولاً مشکلات سلامتی که اکثر این نژاد دچار میشوند را تجربه نمی‌کنند. آنها ویژگی های صورت فلت یا به اصطلاح له شده را ندارند. اما، آنها نسخه کلاسیک این نژاد هستند و هنوز هم به عنوان گربه پرشین بسیار قابل تشخیص هستند.

پرشین های صورت عروسکی دارای موهای روان و بلند هستند. آنها در رنگهای گوناگونی عرضه میشوند. با اینکه مشکلات سلامتی زیادی را تجربه نمی کنند، ولی هنوز هم یک نژاد با نیاز به مراقبت بالا به شمار می ایند. آنها به یک برنامه منظم برای نظافت نیاز دارند. اما، اگر می‌خواهید حیوان خانگیتان مشکلات تنفسی یا مشکلات تخلیه اشک کمتری داشته باشد، این نژاد یک نوع مطمئن تر در این مورد به شمار می آیند.

پرشین کت عروسکی

گربه پرشین عروسکی

گربه پرشین اگزاتیک مو کوتاه ( exitic persian )

پرشین اگزاتیک به گونه ای پرورش داده شد که گونه مو کوتاه یک گربه پرشین باشد. این تنوع بیشتر خصوصیات پرشین را نشان می دهد. صورت صاف و چشمانی درشت دارند. برخلاف انواع موهای بلند، این گربه ها به راحتی می توانند خودشان را مرتب و تمیز کنند.

متأسفانه ساختار صورت آنها باعث مشکلات سلامتی مربوط به گربه های پرشین می شود. آنها اغلب در تنفس مشکل دارند و می توانند مشکلات تخلیه مجرای اشکی را نشان دهند. همچنین این گربه‌ها نسبت به پرشین های مو بلند سنتی بازیگوش‌تر هستند. آنها بسیار مهربان هستند و دوست ندارند تنها بمانند.

گربه پرشین

گربه پرشین

گربه پرشین هیمالین

گربه های هیمالین همراهان داخلی خوبی هستند. به طور کلی آنها زیبا، باهوش و اساسا بسیار اجتماعی هستند، اما گاهی اوقات می توانند بسیار بی ثبات باشند.

به دلیل میراثی که از گربه های سیامی دارند، آنها نسبت به پرشین ها فعال تر هستند. مانند پرشین ها به طور کلی، هیمالین ها تقریبا بدنی گرد با پاهای کوتاه دارند که از پریدن آنها به اندازه سایر گربه ها جلوگیری می کند. با این حال، از دهه 1960، برخی از آنها بدنی شبیه سیامی داشتند.

گربه پرشین هیمالین

گربه پرشین هیمالین

در مورد گربه سیامی بیشتر بدانید

رابطه گربه پرشین با کودکان

تا زمانی که کودکان به گربه پرشین علاقه داشته باشند و او را به این طرف و آن طرف نکشند و اذیت نکنند، همراهی با کودکان برای گربه قابل قبول است. در کل فقط مواظب باشید که کودکان با احترام و ملایمتی که این گربه‌ها سزاوارش هستند با آنها برخورد کنند.

گربه پرشین ممکن است به شما با یک صدای آرام میو سلام کند، ولی در بیشتر مواقع ترجیح می‌دهد که با چشمانش با شما صحبت کند. برای او خیلی اهمیت ندارد که تنها بماند، ولی حضور شما او را خوشحال می‌کند.

وقتی به سفر می‌روید شاید بهتر باشد که یک نفر را برای مراقبت از گربتان انتخاب کنید و از او در مکان و خانه خود مراقبت کنید تا اینکه او را به یک مکان غریبه ببرید.

گربه پرشین و بچه ها

گربه پرشین و بچه ها

گربه‌ پرشین چند سال عمر می‌کند؟

اطلاعات زیاد و دقیقی در مورد طول عمر گربه‌های پرشین وجود ندارد. غالبا اطلاعات کاملا متناقض هستند. اما معمولا امید به زندگی در این گربه‌ها 12 تا 17 سال است و میانگین سنی آنها 14.1 است.

به گربه پرشین چه غذایی بدهیم؟

گربه‌های ایرانی به سخت‌گیر بودن در غذا معروف هستند. اما این سخت گیری ممکن است در نتیجه مشکلات دندانی آنها باشد، نه صرفا داشتن طبیعت انتخابی گربه.

در غذای گربه پرشین با بهترین رژیم غذایی برای کنترل وزن و سلامت کلی آنها عواملی مانند زیر را در نظر می گیریم:

  • سن
  • شکل صورت
  • دندان ها
  • و تاریخچه گلوله های مو

همانطور که اشاره کردیم دو ویژگی معروف نژاد پرشین، موهای بلند و نرم و صورت پهن آنها است.  حالا سوال پیش می اید که آیا موی بلند و صورت صاف در تغذیه گربه پرشین تأثیر دارد؟ پاسخ بله است! نوع غذایی که به گربه تان می دهید می تواند به کنترل گلوله های مویی بلع شده کمک کند. گربه های صورت فلت نیز می توانند مستعد مشکلات دندانی باشند، بنابراین اگر پرشین شما مشکلات دندانی داشته باشد، بحث تغذیه بسیار مهم می شود.

اکثر غذاهای کنترل کننده گلوله موی گربه حاوی پروتئین بالا، کربوهیدرات کم و حاوی فیبر اضافه شده برای کمک به گربه شما برای عبور گلوله های مو از طریق سیستم گوارشی هستند. با این حال، از آنجایی که گربه ها گوشتخواران مطلق هستند، یک رژیم غذایی با کیفیت و پروتئین بالا و کربوهیدرات کم، بهترین گزینه برای گربه ها است، خواه آنها مشکل گلوله مو داشته باشند یا نداشته باشند.

بسیاری از دامپزشکان همچنین خاطرنشان می کنند که رژیم غذایی با محتوای رطوبت بالا نیز می تواند برای گربه های دارای مشکلات گلوله مو مفید باشد.

برخی از صاحبان گربه پرشین ممکن است به دنبال غذا برای جلوگیری از مشکلات دندانی باشند، در حالی که برخی دیگر به دنبال بهترین غذا برای گربه هایی هستند که مشکلات دندانی دارند. شما میتوانید از غذای خشک گربه مخصوص دنتال برای حل این قضیه استفاده کنید.

هنگام انتخاب غذای بچه گربه، باید مشکلات جویدن آنها را در نظر داشته باشید. علاوه بر اینکه خوردن آن آسان باشد، آب بدن آنها را نیز باید فراهم کند، باید حاوی مواد مغذی ضروری نیز باشد که بچه گربه پرشین شما برای رشد و تکامل در سال اول زندگی خود به آن نیاز دارد.برای این منظور میتوانید برای بچه گربه خود از کنسرو ها و پوچ های تجاری با کیفیت تهیه کنید.

غذای بچه گربه پرشین

غذای بچه گربه پرشین

چه چیزهایی در مورد سلامتی گربه پرشین باید بدانیم

همه گربه‌ها پتانسیل ایجاد مشکلات بهداشتی و ژنتیکی را دارند، همانطور که همه افراد توانایی به ارث بردن یک بیماری خاص را دارند. هر پرورش دهنده‌ای که ادعا میکند نژاد گربه پرشین وی هیچگونه مشکلات سلامتی و یا ژنتیکی را ندارد دروغ می‌گوید، و یا آگاهی از نژاد ندارد.

از هر پرورش دهنده‌ای که ضمانت سلامتی برای بچه گربه‌ها را ارائه نمیکند و میگوید که نژادش صددرصد سالم است و هیچ مشکل شناخته شده‌ای ندارد، دوری کنید. اگر گربه ای را دیدید که جداگانه نگهداری می شود و پرورش دهنده که به شما می‌گوید این بچه گربه به علت مشکلات سلامتی از خانواده خود جدا شده‌‌‌ است بهتر است که این بچه گربه را انتخاب نکنید.

گربه‌های پرشین دارای مشکلات ارثی و ژنتیکی هستند که می‌توانند نگران کننده باشند. این بیماری‌ها شامل بیماری‌های کلیوی پلی کیستیک (PKD)، آتروفی پیشرونده شبکیه (PRA)، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (یک نوع بیماری قلبی)، سنگ مثانه، سیستیت (عفونت مثانه) و لانه های کبدی است.

بیماری کلیوی پلی کیستیک در گربه پرشین

این بیماری یک بیماری ارثی است که باعث تخریب کیستیک کلیه‌ها و اختلال در عملکرد کلیه می‌شود. این امر میتواند یک یا هر دو کلیه را درگیر کند. علائم بیماری در ابتدا بین 7 تا 10 سالگی ظاهر می‌شود، اگرچه ممکن است در برخی موارد این علائم زودتر بروز کند. میتوانید از فروشنده گربه بخواهید که ثابت کند هر دو والدین گربه عاری از این بیماری بوده‌اند، که میتوان این موضوع را از طریق سونوگرافی تشخیص داد.

بیماری چشمی در گربه پرشین

یک شکل ارثی از بیماری آتروفی پیشرونده شبکیه (Progressive retinal atrophy ) که به اصطلاح به آن PRA میگویند، در پرشین‌ها دیده می‌شود، اگرچه که شیوع آن نیز ناشناخته است. در پرشین‌ها PRA موجب ایجاد مشکلات بینایی در اوایل زندگی، در سن 4 تا 7 هفتگی می‌شود و به سرعت پیشرفت می‌کند. گربه‌هایی که مبتلا به این بیماری هستند  می‌توانند تا 15 هفتگی به طور کامل نابینا شوند.

شاید شنیده باشید که بیماری PRA درگربه‌های پرشین فقط به مدل‌های هیمالیا و رنگ‌های خال خالی یا شکلاتی محدود می‌شود، اما در یک تحقیق اخیر چنین ارتباطی غلط انگاشته شده است. این بدان معنی است که PRA  در این نژاد ممکن است گسترده‌تر از آنچه در حال حاضر دیده می‌شود، باشد. هم اکنون مطالعه ای در حال انجام است تا معلوم شود کدام ژن باعث ایجاد این بیماری می‌شود، همچنین آزمایش ژنتیکی برای شناسایی گربه‌هایی که حامل این بیماری هستند در حال انجام است.

از آنجا که بسیاری از نژادها از پرشین برای آمیزش استفاده می‌کنند، بیماری PRA می‌تواند به سرعت و به طور گسترده بین تمام نژادها گسترش پیدا کند. چشم گربه پرشین می‌تواند به دلیل چهره تحت فشار وی، تمایل به پارگی داشته باشد. برای جلوگیری از ایجاد لکه‌های زشت، صورت او و بویژه زیر چشمانش را به صورت روزانه بشویید و یا روزانه آن را پاک کنید.

مراقبت از گربه پرشین

مراقبت از گربه پرشین

پرشین‌ها باید سالم و نیرومند باشند، قادر به تنفس طبیعی باشند و فقط مقدار طبیعی اشک تولید کنند. حتی اگر پرشین‌ها هیچ مشکل تنفسی آشکاری نداشته باشند، نژادهای صورت پهن به گرما حساس هستند. آنها باید در هوایی که تهویه مطبوع دارد زندگی کنند و از هوای گرم دور نگه داشته شوند.

نگه داشتن پرشین در وزن مناسب یکی از ساده ترین راه‌ها برای محافظت از سلامت عمومی او است. به یاد داشته باشد که بعد از اینکه بچه گربه پرشین جدیدی را به خانه خود آوردید، این توانایی را دارید که به راحتی او را از یکی از رایج ترین مشکلات سلامتی یعنی چاقی محافظت کنید.

مبانی اصلی نظافت و شانه کردن گربه پرشین

گربه پرشین نیازمند نگهداری و مراقبت زیادی است. موهای او باید روزانه با یک شانه از جنس استنلس استیل شانه شود تا پیچیدگی‌ها و گره‌ها باز شوند و موهای ریخته شده برداشته شوند. موهای پیچیده شده و گره‌ها می‌توانند برای گربه دردناک باشند و موهای ریخته شده تماما روی لباس و مبلمان شما بریزند. بنابراین فواید صرف کردن وقت برای نظافت گربتان بسیار زیاد هست.

بیشتر مردم تصویری از یک گربه پرشین سفید را در ذهن خود دارند، اما پرشین‌ در رنگ‌ها و الگوهای چشمگیر بسیاری دیده می‌شود. بسته به رنگ آن، یک پرشین می‌تواند موهای ابریشمی براق نرم و پنبه ای داشته باشد. مشکل این موهای نرم این است که راحتتر پیچ می‌خورند و به نظافت بیشتری نیاز دارند.

شانه کردن گربه پرشین

شانه کردن گربه پرشین

علاوه بر شانه روزانه، گربه پرشین باید به صورت هفتگی حمام کند. برای خیلی از افراد شاید شستن گربه کار سختی باشد ولی شما باید به محض اینکه بچه گربه خود را گرفتید این کار را با تشویقی گربه مختلف شروع کنین تا به عنوان بخش ویژه‌ای از گذراندن وقت با شما منتظر آن باشد و از حمام فرار نکند. بعد از حمام حتما موهای او را خشک کنید ( با کمترین میزان حرارت سشوار تا از سوختن آنها جلوگیری شود) و سپس شانه کنید. برای شستشوی گربه می توانید از شامپو مخصوص گربه استفاده نمایید.

 در صورت لزوم ناخن ها را مرتب کوتاه کنید و فراموش نکنید که به طور منظم دندان‌های او را با مسواک و خمیر دندان مخصوص گربه شستشو دهید.

چگونه گربه پرشین را تربیت کنیم؟

شما میتوانید تنها با استفاده از ترفندها یا استفاده از انواع تشویقی گربه که گربه شما را خوشحال می کند، به سرعت او را آموزش دهید. در ابتدا، یک جدول زمانی تنظیم کنید و سپس در زمان‌های مختلف همان فرآیندی را که می‌خواهید گربه‌تان یاد بگیرد را چندین بار در روز تکرار کنید. در طول یک جلسه، حداقل آن کار را 20 بار تکرار کنید.

انجام چندباره روند تمرین کمک زیادی به شما خواهد کرد. به این ترتیب می‌توانید به گربه‌تان یاد دهید که چرا تشویقی می‌گیرد و هدفش از تشویقی گرفتن را یاد بگیرد.به مرور او روند آموزش را یاد می گیرد.

انتخاب فروشنده گربه پرشین

شما باید پرورش دهنده‌ای را انتخاب کنید که گواهی نامه‌های بهداشتی لازم برای غربالگری مشکلات بهداشتی ژنتیکی را در حد امکان داشته باشد و یا کسی که بچه گربه‌ها را در خانه پرورش می‌دهد. بچه گربه هایی که از دیگر گربه ها جدا شده و ایزوله شده‌اند ممکن است ترسیده باشند و یا در اثر تغذیه بد لاغر شوند و ممکن است بعدا در زندگی خود معاشرت و محبت کمتری داشته باشند.

از کجا مطمئن شوم بچه گربه سالمی خریداری میکنم؟

هیچ راه تضمینی 100% که به شما اطمینان بدهد که بچه گربه سالم دریافت خواهید کرد وجود ندارد. اما تحقیق و مطالعه درمورد این نژاد، شناختن حالت بیماری از سلامت در گربه ها و پرسیدن سوالاتی درباره سابقه و یا علائم ظاهری حیوان، میتواند احتمال گرفتن گربه ای بیمار را کاهش دهد.

پرشین کت

پرشین کت

چگونه گربه پرشین با مشخصات مورد نظر خود را پیدا کنم؟

صبور باشید. اگر می‌خواهید گربه ای با رنگ یا الگوی خاصی داشته باشید ممکن است لازم باشد 6 ماه یا حتی بیشتر منتظر بمانید تا بچه گربه مناسب پیدا شود. بسیاری از پرورش دهندگان گربه تا سن 12تا 16 هفتگی بچه گربه ها را به خانه جدید منتقل نمیکنند.

قبل از خرید گربه در نظر بگیرید که آیا یک پرشین بزرگسال می‌تواند انتخاب بهتری برای سبک زندگی شما باشد یا یک بچه گربه. بچه گربه ها سرگرم کننده هستند اما آنها نیز کار زیادی دارند و تا رسیدن به سن بزرگسالی می‌توانند خرابکاری کنند. اگر علاقه دارید به جای بچه گربه یک گربه بالغ را انتخاب کنید، از فروشنده بخواهید که یک گربه پرورش یافته و تربیت شده و یا  گربه بالغی که نیاز به خانه جدید دارد را به شما پیشنهاد دهد.

سوالات متدوال درباره گربه پرشین

شما تنها با استفاده از ترفندها یا استفاده از انواع تشویقی گربه که گربه شما را خوشحال می کند، می توانید به سرعت او را آموزش دهید.انجام چندباره تمرین کمک زیادی به شما خواهد کرد. به این ترتیب می‌توانید به گربه‌تان یاد دهید که چرا تشویقی می‌گیرد

معمولا امید به زندگی در این گربه‌ها 12 تا 17 سال است و میانگین سنی آنها 14.1 است.

گربه های ایرانی 12 تا 16 ساعت در روز می خوابند. با این حال، آنها می توانند تا 20 ساعت در روز نیز بخوابند.

4.4/5 - (38 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.