رفتار شناسی و پرورش, گربه

100 واقعیت شگفت انگیز درباره گربه‌ها (قسمت اول)

100 واقعیت درباره گربه ها

کافه حیوانات شما مطمئنا گربه خود را خیلی دوست دارید ولی حقایق زیادی درمورد او وجود دارد که از آنها اطلاعی ندارید. به طور مثال آیا می‌دانید که گربه‌ها عضوی اضافه دارند که به آنها در چشایی رایحه‌ها کمک می‌کند؟ یا اینکه آنها میو میو کردن را منحصرا برای ارتباط برقرار کردن با انسان ها انجام میدهند؟

واضح است که گربه شما چیزهای بیشتری از آنچه شما می‌دانید دارد. بنابراین برای کمک به شما در درک کامل جذابیت گربه‌ها، لیستی از 101 واقعیت شگفت انگیز درمورد گربه‌ها را که میتوانید با دوستان و خوانواده خود به اشتراک بگذارید تهیه کردیم.

حقایقی درباره آناتومی و فیزیولوژی گربه‌ها

ژنتیک گربه خانگی 95.6 درصد مشابه ببر است. لیلا مورگان وایلد، متخصص رفتار گربه می‌گوید: آنها رفتارهای مشابه زیادی با اجداد جنگلی خود دارند، این رفتارها شامل علامت گذاری بو با خراشیدن، بازی با طعمه، تعقیب طعمه و علامت گذاری ادرار هستند.

اعتقاد عمومی بر این است که گربه‌ها تنها پستاندارانی هستند که طعم شیرینی را نمی‌چشند.

گربه‌ها نزدیک بین هستند ولی بینایی و دید در شب در آنها بسیار بهتر از انسان‌ها است.

گربه‌ها 18 انگشت دارند ( 5 انگشت در هر پنجه جلو و 4 انگشت در هر پنجه پشت).

گربه ها میتوانند تا شش برابر طول خود بپرند.

استخوان‌های ترقوه گربه‌‌ها به دیگر استخوان‌ها متصل نیستند، زیرا این استخوان‌ها در عضلات شانه آنها فرو رفته‌اند.

گربه‌ها 230 استخوان دارند در حالی که انسانها فقط 206 استخوان دارند.

گربه‌ها عضو اضافی‌ای دارند که به آنها این امکان را می‌دهد تا رایحه‌های موجود در هوا را بچشند، به همین دلیل گربه شما هر از چند گاهی با دهان باز به شما خیره می‌شود.

همچنین گربه‌ها در پشت پای جلویی خود موهای بلندی دارند.

گربه‌ها تقریبا دوبرابر سگ‌ها سلول‌های عصبی در قشر مغز خود دارند.

در بین پستانداران، گربه‌ها بزرگترین چشم‌ها را نسبت به اندازه سر خود دارند.

گربه‌ها هنگام راه رفتن صدای بسیار کمی ایجاد می‌کنند و بالشتک‌های موجود در پنجه‌هایشان باعث می‌شود که گاهی بی سروصدا به طعمه‌شان و یا حتی به شما نزدیک شوند.

زبان خشن آنها میتواند استخوان‌های عاری از هر تکه گوشتی را لیس بزند.

گربه‌ها در هنگام پریدن و یا راه رفتن روی لبه‌های باریک، از دم بلند خود برای برقراری تعادل استفاده می‌کنند.

گربه‌ها با استفاده از سیبیل‌های خود دنیای اطرافشان را احساس می‌کنند.سیبیل‌های یک گربه به طور کلی تقریبا به اندازه عرض بدن اوست و این باعث می شود که بتوانند سایز فضاهای کوچک را متناسب با اندازه بدن خود ارزیابی کنند و متوجه شوند که در این فضا می توانند قرار بگیرند یا خیر. (به همین دلیل است که شما هرگز نباید سیبیل‌های آنها را کوتاه کنید)

گربه‌ها مانند شتر و زرافه راه می‌روند، آنها ابتدا هر دوپای راست خود را حرکت می‌دهند سپس دوپای چپ خود را حرکت می‌دهند. هیچ حیوان دیگری به این صورت راه نمی‌رود.

گربه‌های نر عموما چپ پنجه هستند و گربه‌های ماده عموما راست پنجه هستند.

گرچه گربه‌ها می‌توانند سریع ترین حرکت‌های طعمه خود را تشخیص دهند ولی به نظر می‌رسد حرکت‌های آهسته از نظر آنها راکد هستند.

بعضی از گربه‌ها هم راست پنجه و هم چپ پنجه هستند ولی 40 درصد آنها راست یا چپ پنجه هستند.

بعضی از گربه‌ها می‌توانند شنا کنند.

گربه‌هایی هستند که بیش از 18 انگشت دارند که به این گربه‌سانان چند انگشتی یا polydactyl می‌گویند.

ناخن های گربه‌ها همگی به سمت داخل منحرف می‌شوند، به این معنی که آنها نمی‌توانند به طور مستقیم با سر از درخت پایین بروند. در عوض آنها از طرف پشتشان از درخت پایین می‌روند.

حقایقی در رابطه با گربه ها

واقعیت هایی درباره سلامتی گربه‌ها

بر اساس مطالعه‌ای که توسط بیمارستان پانفیلد انجام شد، متوسط سن گربه ها بین سال‌های 2002 و 2012 به میزان یک سال افزایش داشته است.

به گزارش هافینگتون پست، گربه‌ها معمولا 12 تا 16 ساعت در روز میخوابند.

گربه‌ها گرگ و میشی هستند، به این معنی که بیشتر در موقع سحر و غروب فعالیت می‌کنند.

گربه‌ها موجودات خسته کننده‌ای در رابطه با دستشویی خود هستند، به این صورت که اگر بیش از یک گربه دارید باید برای هرکدام از آنها یک جعبه بستر جداگانه داشته باشید.

گربه‌ها میتوانند تا یک سوم زمان بیداری خود را به نظافت اختصاص دهند.

گربه‌ها وقتی در خانه نمانند طول عمر بیشتری دارند.

خرخر کردن گربه‌ها ممکن است یک رفتا خود آرام کننده‌ای باشد، زیرا آنها هنگام بیماری یا ناخوشی و همچنین خوشحالی این صدا را از خود نشان می‌دهند.

گربه‌ها از یک غذای نامطبوع تا حد گرسنگی امتناع می‌کنند.

با وجود باور عمومی، بسیاری از گربه‌ها تحمل لاکتوز را ندارند.

گربه‌های ماده از سن 4 ماهگی توانایی باردار شدن دارند. هرچند که نباید در این سن باردار شوند.

کشمش، انگور، و همچنین پیاز، سیر و پیازچه، غذاهای فوق العاده مضر برای گربه‌ها هستند. انگور و کشمش می‌توانند باعث نارسایی کلیه شوند اگرچه دلیل آنها مشخص نیست. در عین حال پیاز و سیر ویرانگر دستگاه گوارشی گربه شما هستند و میتوانند باعث کم خونی نیز شوند.

برای مطالعه درباره غذاهای مضر گربه ها می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید:

غذاهای مضر و مفید برای سگ و گربه

اگر گربه خود را در طول روز فعال نگه دارید او در طول شب بهتر می‌خوابد. اگر گربه خود را به طور آزادانه تغذیه نمی‌کنید، می‌توانید با دادن یک وعده غذای مهم شبانه، به خواب بهتر او کمک کنید.

اعتقاد عمومی بر این است که کتنیپ اثری مشابه ماری جوانا در گربه‌ها ایجاد می‌کند. اثرات نپتالاکتون ( ماده شیمیایی موجود در کتنیپ که می‌تواند گربه‌ها را دیووانه کند) در عرض 15 دقیقه از بین می‌رود و تا چند ساعت ظاهر نمی‌شود، حتی اگر گربه شما در فاصله ای باشد که بتواند کتنیپ را استنشاق کند.

بچه گربه‌ها می‌توانند وقتی که فقط هشت هفته‌ای هستند عقیم شوند. در صورت امکان این روش‌ها باید در 5 ماهگی اول زندگی گربه انجام شود.

عقیم کردن می‌تواند باعث افزاش طول عمر گربه شود.

توجه: اگر درباره عقیم کردن یا سایر مسائل مربوط به سلامت گربه خود سوالی دارید، می توانید از طریق این لینک از دامپزشکان ما بپرسید.

ثابت شده است که گربه‌های نر برای حفظ وزن خود به کالری کمتری نیاز دارند.

شما می توانید بهترین غذا را برای گربه خود تهیه کنید: تهیه غذای گربه

مطالعه بیمارستان بنفیلد پت نشان داد که گربه‌های نر عقیم شده به طور متوسط 62 درصد بیشتر از گربه‌های ماده عقیم شده و آنها نیز 39 درصد بیشتر از گربه‌های ماده عقیم نشده زندگی می‌کنند.

روند نظافت گربه شما افزایش جریان خون پوست آنها را تحریک می‌کند، دمای بدن او را تنظیم می‌کند و به او کمک می‌کند که آرام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *