تغذیه, جوندگان

دندانهای خرگوش

دندانهای خرگوش

شاید بتوان گفت مشکلات دندانی مهم ترین بیماری های خرگوش ها را تشکیل می دهند. رشد دندان های خرگوش ها در تمام طول عمر آنها ادامه دارد.

شما میتونین سوالات خودتونو درباره تغذیه، نگهداری، بیماریها و رفتارشناسی خرگوش ها از دامپزشک آنلاین به صورت مستقیم بپرسید.

خرگوش ها ۲ نوع دندان دارند که شامل دندان های پیش و دندان های آسیاب هستند. دندان‌های پیش در جلوی دهان خرگوش ها قرار گرفته‌اند. این دندان‌ها برای گرفتن غذا و  تکه تکه کردن آن استفاده می شوند.

شناخت دندانهای خرگوش

در دهان خرگوش ها ۶ دندان پیش وجود دارد، چهار دندان در فک بالا و دندان در فک پایین. دندان های قدامی خرگوش به راحتی قابل دیدن هستند و دو دندان دیگر  در پشت آنها قرار گرفتند. دندانهای پیش قدامی باید به میزان کمی روی دندانهای پایینی قرار بگیرند.

دندان های آسیاب در انتهای دهان قرار گرفته اند. این دندان‌ها برای خرد کردن و آسیاب کردن غذا استفاده می شود. شکل این دندان‌ها به وسیله عمل جویدن و ساییده شدن دندان‌ها روی هم شکل می گیرد.

اگر دندان های بالایی و پایینی به خوبی روی هم قرار نگیرند و به درستی عمل سایش دندان ها روی هم انجام نشود، شکل دندان ها به خوبی تشکیل نمی شود. این مسئله در خرگوش ها یک مشکل بسیار جدی است و به عنوان عدم جفت شدن دندانها شناخته می‌شود.  این مشکل می تواند سبب عفونت ریشه دندان و فک، عدم توانایی در غذا خوردن و درد دندان در خرگوش ها شود.

در ادامه این مطلب شما اطلاعاتی درباره این موارد کسب خواهید کرد:

  • علل جفت نشدن دندان
  • علائم مشکلات دندانی خرگوشها
  • ترمیم دندان ها
  • پیشگیری از ایجاد مشکلات دندانی

پس با ما همراه باشید

دندانهای خرگوش
علل جفت نشدن دندان
  • ضربه و آسیب به صورت، می‌توانند باعث عدم رشد ریشه دندان ها شود.
  • عفونت ریشه دندان می‌تواند باعث تغییر جهت رشد دندان شود.
  • رشد دندان می‌تواند به صورت مادرزادی اختلال داشته باشد.

در خرگوش های نژادهای کوچک، عدم جفت شدن دندان ها بسیار بیشتر اتفاق می افتد.

علائم مشکلات دندانی در خرگوش

دندانهای خرگوش

ترشحات چشمی و بینی، ریزش بزاق از دهان، عطسه، تشنگی زیاد، عدم توانایی در غذا خوردن و تورم فک پایین و بالامی‌توانند نشان دهنده مشکلات دندانی باشند.  اگر هر یک از این نشانه های هشداردهنده را مشاهده کردید،  باید بلافاصله برای معاینه بالینی، خرگوش خود را  نزد دامپزشک ببرید. هم دندان‌های پیش و هم دندانهای آسیاب باید با به دقت معاینه شوند. در بسیاری از مواقع مشکلات دندان های آسیاب می توانند باعث ایجاد مشکلات دندانهای پیش نیز شوند.

جفت نشدن دندان ها می تواند برای یک خرگوش بسیار درد آور و ناراحت کننده باشد. دندانهای آسیاب می تواند تا سوراخ کردن کف دهان، گونه  و زبان نیز رشد کرده و پیش بروند.

ترمیم دندان خرگوش

تلاش برای سوهان کشیدن و یا ترمیم دندان های خرگوش در منزل توصیه نمی شود.  دندان های خرگوش ها به راحتی می توانند ترک خورده یا بشکنند و به عفونت حساس شوند. ترمیم دندان ها، برای خرگوشها بسیار ناراحت کننده و آزار دهنده است بنابراین این عمل باید توسط دامپزشکی با تجربه و با استفاده از ابزارهای مناسب انجام شود. برای ترمیم دندان های آسیاب،  به علت دسترسی سخت آنها، حیوان باید به وسیله داروهای بیهوش کننده بیهوش شود.

اگرچه جفت نشدن مناسب دندان‌ها در خرگوش ها مشکلی جدی است و ممکن است نیاز به معاینات منظم دامپزشکی داشته باشد بسیاری از خرگوش هایی که این مشکل را دارند می توانند زندگی شاد و طبیعی داشته باشند.

پیشگیری از مشکل دندانی در خرگوش

با توجه به اینکه تشخیص زود هنگام بیماری ها روند درمان را تسریع و آسان می کند و از آنجایی که رشد دندان های خرگوش ها به طور دائمی انجام می شود معاینه منظم دندان های خرگوش و مشاهده دقیق رفتارهای او  بسیار اهمیت دارد.

برخی خرگوش ها نیاز به پر کردن منظم دندان دارند.

برداشتن دندان مشکل دار: این عمل می تواند هنگام عقیم کردن حیوان و توسط یک دامپزشک با تجربه انجام شود.

برای پیشگیری از مشکلات دندانی در خرگوش ها تغذیه و غذای خرگوش نقش بسیار مهمی دارد. غذای اصلی خرگوش باید دارای مواد خشبی و خشک مانند شبدر یا یونجه باشد. غذاهای تجاری نیز گزینه های بسیار خوبی برای تغذیه خرگوش ها هستند. این غذاها هم می توانند نیاز های تغذیه ای آن ها را برطرف کرده و هم برای سایش دندان های خرگوش ها مفید باشند. غذاهای تجاری به دو شکل مخلوط و پلت وجود دارند.

۴۲,۰۰۰ تومانافزودن به سبد خرید

یادآوری: به هیچ عنوان کاهو و هویج را به عنوان غذای اصلی خرگوش در اختیار او قرار ندهید.

اگر شما هم تجربه یا اطلاعاتی درباره دندانهای خرگوش ها دارید در بخش دیدگاه ها با ما درمیان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *