رفتار شناسی و پرورش, سگ

آشنایی با سگ شیتزو

سگ شیتزو

سگ‌های نژاد شیتزو منشا باستانی دارند. مطالعه‌ای نشان می‌دهد که این نژاد یکی از ۱۴ نژاد قدیمی‌در بین نژادها بوده است. استخوان‌های سگ که در چین یافت شده اند نشان دادند که این سگ‌ها هشت هزار سال قبل از میلاد مسیح در آنجا حضور داشته‌اند.

ویژگی‌های نژاد شیتزو تریر

خلاصه مشخصات

طول عمر 11-14 سال
وزن 4 تا 7 کیلوگرم
قد 25 سانتی متر
طول و شکل موها بلند و صاف
رنگ  موها همه رنگ ها
نیاز به شانه کردن زیاد
نیاز به  توجه/اجتماعی بودن زیاد
تمایل به پارس کردن زیاد
نیاز به ورزش کمتر از 20 دقیقه در روز
سطح انرژی متوسط

سگ‌های نژاد شیتزو، جزوه نژاد‌های کوچک بوده و وزن سگ‌های نر و ماده آنها بین ۴ تا ۷ کیلوگرم و قدشان بین ۲۳ تا ۲۶ سانتی متر است. سگ‌های این نژاد با محیط اطراف خود بسیار وفق پیدا می‌کنند و تا زمانی که در کنار شما حضور داشته باشند از زندگی خود لذت می‌برند.

سگ شیتزو می‌تواند در آپارتمان‌های کوچک شهری، خانه‌های بزرگ اطراف شهر یا روستاها زندگی کند. این سگ‌ها باید در داخل منزل زندگی کنند و نباید در قفس‌ها و پناهگاه‌هایی در خارج از خانه نگهداری شوند.

ورزش و تمرین

برای این سگ، حیاط خلوت کوچکی برای بازی کردن کفایت می‌کند. این سگ‌ها پیاده روی کمی‌در هر روز نیاز دارند و سگ‌های بسیار فعالی نیستند. آن‌ها بیشتر ترجیح می‌دهند که بر روی دامان شما نشسته، در داخل خانه راه بروند، با اسباب بازی‌های خود بازی کنند و به سمت در بروند تا به افرادی که وارد خانه می‌شوند خوش آمد بگویند.

مراقبت‌های لازم

این سگ‌ها نیز مانند سایر نژادها که صورت کوتاهی دارند به گرما حساس هستند. در روزهای گرم، این سگ‌ها باید در اتاقی با تهویه مناسب نگهداری شوند.

سگ‌های این نژاد بدون ترس از روی تختخواب و صندلی‌ها می‌پرند. اگرچه ممکن است از نظر شما این ارتفاع زیاد نباشد، اما برای شیتزو‌های کوچک ارتفاع زیادی است و این پرش‌ها متاسفانه اغلب سبب آسیب به حیوان می‌شوند.

قسمت‌های قدامی ‌بدن سگ‌های این نژاد، سنگین است و سقوط آن‌ها به سمت جلو سبب آسیب و حتی ضربه شدید به سر آنها می‌شود بنابراین هنگامی‌که سگ شیتزوی خود را بلند کرده و او را حمل می‌کنید، مراقب پریدن او باشید. او را محکم در دستان خود نگه دارید و جلوی پریدنش را از روی دست‌های خود یا وسایل خانه بگیرید.

سگ شیتزو

نیاز به تربیت

با وجود این که سگ‌های این نژاد اهلی، آرام و مهربان هستند اما مانند هر سگ دیگری نیاز به اجتماعی شدن و تمرین دارند. این سگ‌ها نیز در صورتی که خوب اجتماعی نشوند ممکن است ترسو و خجالتی تربیت شوند. این تربیت باید در سنین پایین انجام شود.

برخورد سگ شیتزو با مهمانان

این سگ‌ها بسیار هوشیار و دوست داشتنی هستند ولی ممکن است در برابر افرادی که تازه وارد خانه می‌شوند واق واق کنند، اما نباید نگران باشید زیرا خیلی زود با مهمان شما در حالی که در حال ورود به داخل منزل است دوست خواهد شد.

پوشش بدن و نیاز به شانه کردن

موهای بلند و براق سگ شیتزو بسیار زیبا است و رنگ‌های زیادی دارد. این رنگ‌ها شامل سیاه، سیاه و سفید، خاکستری و سفید و قرمز و سفید است. این موهای زیبا نیاز به آرایش و نگهداری زیادی دارند. شانه کردن روزانه، برای پیشگیری از ژولیده شدن و درهم تنیدن موها لازم است.

این سگ‌ها حداقل هفته‌ای یک بار نیاز به حمام دارند. در واقع بسیاری از صاحبان این سگ‌ها از افراد کارشناس و ماهر، برای کوتاه کردن و تمیز نگه داشتن موهای سگ خود استفاده می‌کنند.

ارتباط سگ شیتزو با کودکان و سایر سگ‌ها

سگ شیتزو تریر یک حیوان خانگی فوق العاده برای شما است. این سگ با سایر سگ‌ها و حیوانات خانه شما همراه شده و به خاطر شخصیت آرام خود، همراه و همدم خوبی برای کودکان است.

کودکان باید برای بازی کردن با سگ شیتزو روی زمین بنشینند. با این کار، خطر افتادن حیوان از ارتفاع از بین می‌رود. بچه‌ها باید آموزش ببینند که انگشتان خود را از چشمان سگ دور نگه دارند تا به آن آسیب نرسانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *